Koniec pandemii w Europie? WHO twierdzi, że to prawdopodobne

Artykuł
Punkt przeprowadzania testów w Paryżu
Fot. PAP/EPA/Mohammed Badra

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę, że „prawdopodobnym” jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie - poinformowała agencja AFP.

- To prawdopodobne, że kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii - powiedział Kluge, dodając, że nadal konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji.

Dyrektor regionalny WHO ocenił, że do marca 2022 roku około 60 proc. Europejczyków może zakazić się wariantem Omikron. Po osiągnięciu szczytu zakażeń „wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby Covid-19” - wskazał Kluge.

Czytaj: Ograniczenia covidowe na świecie. Różnice nawet w wymaganym typie maseczek

- Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii - dodał.

Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant Omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy