Kawa od lat tyle nie kosztowała. Winne przymrozki w Brazylii

Artykuł
W tym roku na brazylijskich plantacjach kawy pojawiły się opady śniegu i przymrozki.
Fot. pixabay.com

Kawa na światowym rynku jest najdroższa od 5 lat. Cena surowca rośnie od ośmiu miesięcy, w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku zwiększyła się o 42 proc. – wynika z lipcowego „Raportu o rynku kawy" przygotowanego przez International Coffee Organization.

Średnia miesięczna cena kawy na światowym rynku rośnie nieprzerwanie od ośmiu miesięcy — w czerwcu 2021 r. była o 4,6 proc. wyższa niż w maju tego roku. Natomiast w porównaniu z czerwcem 2020 r. cena poszła w górę o około 42 proc. (w USD/kg) – wynika z danych pochodzących z lipcowego „Raportu o rynku kawy" przygotowanego przez International Coffee Organization.

Jednym z powodów wzrostu średniej miesięcznej ceny kawy na światowym rynku jest prognozowane zmniejszenie jej produkcji w Brazylii. Wpływ na to ma m.in. największa od 90 lat susza w największym państwie Ameryki Południowej.

W tym roku na brazylijskich plantacjach kawy pojawiły się również opady śniegu i przymrozki spowodowane arktycznym powietrzem, które nawiedziło region Ameryki Południowej.

Podwyżka nie powinna być mocno wpływać na koszty zakupu kawy w marketach. Może za to dotknąć przedsiębiorców.

 

Źródło: bankier.pl, finanse.wp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy