Kanadyjka z polskimi korzeniami ma na swym koncie siedem medali olimpijskich. Trzy zdobyła w Tokio

Artykuł
Penny Oleksiak
Fot. Twitter/Sportsnet Stats

Zaledwie 21-letnia pływaczka Penny Oleksiak, mająca polskie korzenie, została pierwszą reprezentantką Kanady, która zdobyła siedem medali olimpijskich. Trzy wywalczyła w Tokio, a cztery w Rio de Janeiro.

Wyprzedziła tym samym mające w dorobku po sześć medali łyżwiarkę szybką i kolarkę Clarę Hughes (cztery w zimowych igrzyskach i dwa w letnich) oraz panczenistkę Cindy Klassen.

Oleksiak w Tokio wywalczyła trzy krążki: srebro w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, brąz na 200 m stylem dowolnym i w niedzielę w sztafecie 4x100 m zmiennym.

Dziadek medalistki był Polakiem

Jej dziadek Stanisław Oleksiak przybył do Kanady w XX wieku jako emigrant.

16-letnia Kanadyjka była rewelacją igrzysk w Rio de Janeiro — zdobyła złoto w wyścigu na 100 m stylem dowolnym, srebro na 100 m st. motylkowym oraz brąz w sztafetach 4x100 i 4x200 m st. dowolnym. Stała się tym samym pierwszą Kanadyjką w historii, która na jednych igrzyskach cztery razy stawała na podium.

Oleksiak jest twarzą nowej kolekcji strojów i akcesoriów pływackich marki Phelps, a legendarnego pływaka USA, najbardziej utytułowanego olimpijczyka w historii, uważa za swego mentora. Poznała go właśnie podczas rywalizacji w Rio de Janeiro.

baner_670_670_06

Źródło: dziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy