KE: Propozycje działań w związku z kolejną falą pandemii

Artykuł
Przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę szereg propozycji skoordynowanych działań w związku z kolejną falą pandemii Covid-19 i pojawieniem się nowego wariantu Omikron.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze: Covid-19 ponownie zaraża niektórych naszych bliskich przyjaciół, współpracowników i członków rodziny (...). Szybko rosnące liczby przypadków stanowią coraz większe obciążenie dla naszych szpitali i pracowników służby zdrowia. Na dodatek, pojawienie się prawdopodobnie wysoko zaraźliwego wariantu Omikron wymaga naszej szczególnej czujności. (...) Dziś prezentujemy szeroki wachlarz działań, od zintensyfikowanie naszych wysiłków w zakresie szczepień i inwestycji w leki, przez poprawę monitorowania i zapobieganie po wzmacnianie naszej globalnej solidarności - oświadczyła von der Leyen. 

Konkretnie KE zaleca, by państwa członkowskie regularnie monitorowały pojawiające się nowe przypadki wariantu Omikron i codziennie dokonywały w sposób skoordynowany przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu. UE i państwa członkowskie powinny być gotowe do wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli - powiedziała von der Leyen.

KE zaapelowała też o prowadzenie kampanii szczepień przypominających oraz skierowanych do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły.

Według KE, państwa członkowskie powinny wprowadzić ukierunkowane i proporcjonalne środki ostrożności i ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Ze swojej strony KE zapowiedziała zintensyfikowanie wysiłków na rzecz produkcji, zatwierdzania i wspólnego pozyskiwania leków na Covid-19.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy