Japońska księżniczka Mako rezygnuje z tytułu dla miłości.

Artykuł
Chcieli się pobrać już w 2018 roku, ale uroczystość została wtedy odwołana
Fot. TV Republika/ Wycinek ekranu

Japońska księżniczka Mako, bratanica cesarza Naruhito, poślubiła we wtorek pochodzącego z gminu Kei Komuro po latach kontrowersji wokół ich narzeczeństwa – poinformowała agencja dworu cesarskiego. Mako utraci z tego powodu arystokratyczny status.

Mako jako pierwsza kobieta z rodziny cesarskiej w powojennej Japonii wzięła ślub bez tradycyjnych uroczystości dworskich. Po ślubie przyjęła nazwisko męża. Odrzuciła również przysługującą jej na mocy przepisów wysoką odprawę finansową przy utracie statusu. Mako opuściła rodzinną rezydencję

Mako od kilku lat cierpi na zespół stresu pourazowego wywołany - jak twierdzi sama księżniczka – psychicznym znęcaniem się nad nią oraz jej narzeczonym i ich rodzinami. W mediach społecznościowych często pojawiały się pejoratywne komentarze pod ich adresem.

Zgodnie z obowiązującymi w Japonii regułami kobiety z rodziny cesarskiej tracą królewskie tytuły, jeśli wychodzą za mężczyzn z gminu. Statusu nie tracą natomiast mężczyźni z cesarskiego rodu, gdy poślubiają kobiety z gminu.

Źródło: Reuters

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy