Holandia: krymskie złoto wróci na Ukrainę. Rosja protestuje

Artykuł
Wypożyczone eksponaty z krymskich muzeów trafią na Ukrainę
Fot. PAP/EPA/BART MAAT

Sąd apelacyjny w Amsterdamie orzekł we wtorek, iż wypożyczone w 2014 r. przez stołeczne Muzeum Allarda Piersona z czterech muzeów na Krymie złote przedmioty będą zwrócone Ukrainie. Roszczenia do tzw. złota krymskiego zgłaszała także Rosja.

Wystawę „Krym – złoto i tajemnice Morza Czarnego” można było oglądać w amsterdamskim muzeum od lutego do września 2014 roku. W tym czasie Rosja dokonała aneksji Krymu.

Muzeum w Amsterdamie nie miało jasności, komu zwrócić wypożyczone przedmioty – do muzeów na Krymie czy na Ukrainę. Ostatecznie w grudniu 2016 r. sąd orzekł, że krymskie skarby powinny zostać zwrócone Ukrainie.

Od decyzji sądu odwołały się muzea na Krymie

Od tej decyzji odwołały się muzea na Krymie. We wtorek sąd apelacyjny odrzucił ich roszczenia i utrzymał w mocy decyzję o zwrocie przedmiotów do Kijowa.

Jak przypomina dziennik „Algemeen Dagblad” po przegranej sprawie w 2016 r. rosyjski rząd ostrzegł, że nie będzie już wypożyczać eksponatów muzealnych holenderskim muzeom, jeśli krymskie muzea ponownie przegrają sprawę w postępowaniu odwoławczym.

Rosyjski minister kultury powiedział, że nie widzi możliwości organizowania wystaw wspólnie z Holandią. „Jeśli pożyczysz tam kolekcję z Ermitażu lub z Galerii Trietiakowskiej, musisz zadać sobie pytanie, czy jakiś sędzia nie skonfiskuje tych kosztowności” – cytuje ministra „AD”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy