Przejdź do treści
11:29 Ukraina: uroczystą mszą świętą w katedrze rzymskokatolickiej w Łucku na Wołyniu uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Jaki będzie 2023? Przed nami rok wyzwań dla polskiej gospodarki [wideo]

Źródło: canva.com

Rozpoczęty rok będzie ciężki oraz niezwykle ważny dla polskiej gospodarki. Cały świat został dotknięty z powodu pandemii Covid-19 oraz trwającej wojny na Ukrainie. Wydarzenia te przyczyniły się do wzrostu inflacji, podniesienia stóp procentowych oraz podwyżki cen surowców energetycznych. Gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa, szczególnie te miko i małe czeka wiele wyzwań. Państwo w ramach wsparcia wprowadza liczne pakiety osłonowe. Z pomocą dla przedsiębiorców przychodzą także różnego rodzaju instrumenty finansowe oferowane m.in. przez BGK, NFOŚ, EBI, KUKE, ARP czy PARP.

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy czeka nas bardzo trudny, niepewny i dość niestabilny czas. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się trzy kluczowe czynniki. Jednym z nich jest wysoka inflacja, która wpłynęła również na podniesienie stóp procentowych i wzrost rat kredytów. Jest ona zagrożeniem zarówno w gospodarstwach domowych, jak i wielu firmach, szczególnie tych małych. Drugą kwestią są wysokie ceny surowców energetycznych, które mimo pomocy Państwa czy różnego rodzaju instytucji finansowych, prawdopodobnie spowodują zamknięcie wielu firm lub konieczność ich restrukturyzacji czy modernizacji. Trzecim czynnikiem jest wysoki poziom niepewności, związany przede wszystkim z wojną na Ukrainie, pandemią Covid-19, a także związany ze sporami na scenie politycznej, w parlamencie oraz tymi na linii Polska – Unia Europejska.

Według Tomasza Bursy, Wiceprezesa OPTI TFI istnieją trzy główne wyzwania dotyczące finansów publicznych na bieżący rok. Pierwszą sprawą jest spowolnienie gospodarcze, które silnie postępuje. Drugą sprawą jest kwestia stóp procentowych oraz rentowności obligacji na rynkach finansowych, co oznacza podwyższony koszt finansowania. Trzecim aspektem jest samo pozyskiwanie finansowania, gdyż wszystkie kraje na świecie dosyć mocno zadłużyły się w ciągu ostatnich dwóch lat, z powodu pandemii, a teraz wojny na Ukrainie i związanym z tym kryzysem gospodarczym i energetycznym.

Jest to okres kryzysowy, bo mamy z jednej strony wojnę na Ukrainie, im dłużej będzie ona trwała, tym większe piętno na gospodarce polskiej i finansach Polski będzie odgrywała. Z drugiej strony należy pamiętać, że wszystkie główne ośrodki światowe są w okresie kryzysowym, to będzie również oddziaływało na Polskę. Jest to najgorszy okres od ponad 20 lat”. – powiedział dr Cezary Mech, Doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Pietraszkiewicz zauważył, że najbliższy czas będzie dla firm przede wszystkim poszukiwaniem ścieżki rozwoju w trudniejszych warunkach. Dotyczy to kwestii znalezienia nowego produktu, czasami nowego rynku zbytu, a czasami zredukowania kosztów, aby działać w tych trudniejszych warunkach, z trudniejszym dostępem do finansowania.

Bursa zaznaczył, że w aspekcie makroekonomicznym konieczne jest obecnie odbudowanie zaufania rynków globalnych do Polski. Jeśli chodzi o aspekt mikroekonomiczny, czyli ten dotyczący samych Polaków, w tym przypadku najważniejsza jest edukacja, aby każdy oszczędzający rozumiał instrumenty finansowe.

Aspekt edukacyjny byłby bardzo istotny w budowaniu świadomości ekonomicznej i tak naprawdę w budowaniu takiego kapitału na przyszłość. Budowanie wiedzy wśród młodych ludzi jest tak naprawdę inwestycją Państwa w przyszłe oszczędności, w przyszłe budowanie kapitału, a nam tego kapitału cały czas brakuje”. – dodał.

Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że istnieje wiele programów i instrumentów pomocowych, wspierających polskich przedsiębiorców. Takie wsparcie można otrzymać m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego, ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz przez instytucje związane z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Bogatą gamę instrumentów wsparcia posiada również KUKE, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Medialne przystawki Tuska atakują Szymona Hołownię

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Najnowsze

Medialne przystawki Tuska atakują Szymona Hołownię

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy