Izrael: Odkryto inskrypcję „Chrystus narodzony z Maryi” sprzed 1500 lat

Artykuł
Widok na wioskę Tajbe
flickr.com

W arabskiej wiosce Tajbe w Dolinie Jezreel w północnym Izraelu odkryto grecką inskrypcję „Chrystus narodzony z Maryi” sprzed 1500 lat, która świadczy o istnieniu w tym miejscu bizantyjskiego kościoła.

Według izraelskich archeologów napis był pierwotnie umieszczony nad wejściem do nieznanego wcześniej kościoła z V wieku. Kościół powstał pod auspicjami znanego lokalnego arcybiskupa z końca V wieku Teodozjusza, którego imię pozwoliło badaczom na datowanie inskrypcji.

„Napis wita tych, którzy przychodzą do bram tego miejsca i błogosławi im” - powiedziała dr Lea Di-Sagani z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. „Wyrażenie »Chrystus narodzony z Maryi« miało chronić czytających przed złym okiem i było powszechne na początku inskrypcji i dokumentów z tamtego okresu” – dodała.

„Znaczenie inskrypcji polega na tym, że do tej pory nie mieliśmy pewności, że w regionie istniały kościoły z tego okresu” - powiedział portalowi Times of Israel archeolog Walid Atrasz. Ruiny kościoła z okresu krzyżowców zostały w tym miejscu odkryte wcześniej, ale do tej pory nie było dowodów na obecność chrześcijan we wcześniejszej epoce bizantyjskiej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy