Innowacyjne technologie, kosmos i nie tylko... ARP zmienia strategię [wideo]

Sylwia Gawkowska 07-05-2023, 20:05
Artykuł
canva.com

Agencja Rozwoju Przemysłu od ponad trzydziestu lat zajmowała się głównie pomaganiem przedsiębiorcom w procesie restrukturyzacji swoich firm. Od pewnego czasu rozszerza jednak profil swojej działalności. Jak tłumaczy prof. Uniwersytetu Warszawskiego Tomasz Gackowski, dyrektor zarządzający ds. rozwoju strategicznego w Agencji Rozwoju Przemysłu głównymi obszarami, w które ARP chce inwestować to m.in. odnawialne źródła energii w tym morska energetyka wiatrowa, fotowoltaika oraz wodór, a także przemysł kosmiczny, specjalne strefy ekonomiczne i parki przemysłowe.

Jak zaznacza prof. Gackowski, przedsiębiorcy mogą aktualnie korzystać z ogromnego wachlarza narzędzi pomocowych, do których należą pożyczki, gwarancje oraz instrumenty kapitałowe. ARP współpracuje również z wieloma ministerstwami m.in. z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. W ramach tej współpracy powstał program pomocowy Polityka Nowej Szansy skierowany do przedsiębiorstw w trudnej sytuacji ekonomicznej, chcących ratować lub zrestrukturyzować swoją działalność. Za pomocą Specjalnych Stref Ekonomicznych Agencja Rozwoju Przemysłu pomaga przedsiębiorcom lokować swoje inwestycje na preferencyjnych warunkach, zwłaszcza w Polsce wschodniej i południowej. 

My oczywiście jako Agencja Rozwoju Przemysłu posiadając Specjalne Strefy Ekonomiczne, będziemy zachęcać do tych inwestycji, w tych miejscach, w których rzeczywiście wskaźniki na przykład bezrobocia są wyższe od innych miejsc” – dodał. 

Tworząc Parki Przemysłowe, ARP szuka przede wszystkim lokalizacji uzbrojonej zarówno w sieć gazową, wodociąg, a także posiadającej dostęp do zrównoważonej zielonej energii, która w dzisiejszych czasach jest bardzo istotnym elementem dla potencjalnych inwestorów. Według prof. Gackowskiego Polska jest atrakcyjnym krajem, jeśli chodzi o przeprowadzanie inwestycji.  

Polska zarówno ma świetne kadry i świetne Uniwersytety. Cały czas jesteśmy bardzo konkurencyjni, jeżeli chodzi o nasze umiejętności i usługi względem kosztów, jakie musiałby ponosić inwestor w krajach takich jak Francja czy Włochy. Ponadto jesteśmy bardzo innowacyjni i co ważne, staramy się w bardzo dynamicznym tempie zmieniać nasz miks energetyczny. To powoduje, że koszty wytworzenia poszczególnych produktów ze świadczonych przez nas usług będą na atrakcyjniejszym poziomie” – mówił. 

Nowa strategia Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu stawia na rozwój w obszarze przemysłu m.in. stoczniowego, kolejowego, kopalni kruszywa kamiennego, kosmosu i innowacyjnych nowych technologii. Prof. Tomasz Gackowski wskazuje, że jest to przemysł ciężki, emitujący dość dużą ilość dwutlenku węgla. Jednak ARP w dobie transformacji energetycznej stara się przywiązywać jak największą uwagę do zarządzania odpadami, ponownego ich użycia lub wykorzystania ich przy produkcji innego typu produktów. Agencja stara się także wdrażać odnawialne źródła energii, aby być bardziej niezależnym od dystrybutorów zewnętrznych. 

Odnosząc się do toczącej za naszą wschodnią granicą wojny, prof. Gackowski widzi sporo szans w tym trudnym okresie dla polskiej gospodarki. 

Będąc tak blisko działań wojennych rzeczywiście, jesteśmy wyeksponowani na te ryzyka, które każdy z nas doświadczył przez ostatni rok związane z czynnikami inflacyjnym, kosztami energii. Natomiast Ukraina mam nadzieję, pozostanie niezwyciężoną, wygra tę wojnę, więc ta buforowość, która nam służyć będzie względem Rosji, jest jednym z najważniejszych elementów, który też pozwoli nam pokazać nasze miejsce. Nagle może się okazać ogromną przewagą na przykład do kontaktów z Azją, z Arabią Saudyjską, krajami Zatoki Perskiej. Będziemy centralnym miejscem, taką bramą dla Europy i przewodnikiem na wschód, więc sądzę, że tutaj mamy znacznie więcej szans do wykorzystania. Kto wie, czy to nie jest ten moment dla Polski, który będzie najważniejszy w ciągu najbliższych 20 lat” - powiedział. 

 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy