Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Lekkoatletyka [wideo]

portal TV Republika 26-06-2023, 18:23
Telewizja Republika

Podczas Igrzysk Europejskich nie mogło rzecz jasna zabraknąć zmagań lekkoatletycznych. Odbyły się one na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Trzy dni rywalizacji dwóch tysięcy sportowców w aż 37 konkurencjach. Ponadto każda z nich była punktowana, co później przekładało się na końcowy wynik każdej z reprezentacji w ramach drużynowych mistrzostw Europy.

Już pierwszego dnia rywalizacji nie trzeba było długo czekać na premierowe sukcesy naszych lekkoatletów. Po jednym złotym, srebrnym i brązowym medalu wywalczyły nasze reprezentantki. Jako pierwsza na podium zameldowała się Natalia Kaczmarek, którs zajęła drugie miejscu w biegu na 400 metrów, przegrywając jedynie z utytułowaną Holenderką, Femke Bol.

Natalia Kaczmarek na mecie uzyskała czas 50 sekund i 34 setnych. Dla Polki to trzeci wynik w obecnym sezonie, choć jak sama przyznała, stać ją na jeszcze lepsze rezultaty. Mimo wszystko jest zadowolona z osiągniętego wyniku i cieszy się, że dopisała cenną liczbę punktów do klasyfikacji drużynowej.

Polacy walczyli o podium, a do tej walki przyłożyła się nasza reprezentantka w rzucie młotem, Malwina Kopron. W ostatniej, szóstej próbie uzyskała 71 metrów i 18 centymetrów, co w końcowym rozrachunku dało jej trzecie miejsce i brązowy medal Igrzysk Europejskich.

Czadu natomiast dała nasza sprinterka, Ewa Swoboda. Polka sięgnęła po w pełni zasłużony złoty medal w biegu na 100 metrów, nie dając rywalkom żadnych szans. Był to pierwszy krążek z tego najcenniejszego kruszcu dla biało-czerwonych podczas lekkoatletycznych zmagań na Igrzyskach Europejskich.

Ewa Swoboda osiągnęła czas 11 sekund 9 setnych, co jest nowym rekordem drużynowych mistrzostw Europy. To również bardzo dobry prognostyk przed mistrzostwami świata.

Zawsze może być lepiej. Wie coś o tym między innymi Piotr Lisek, który w rywalizacji w skoku o tyczce otarł się o podium i wynikiem 5,80m zajął czwarte miejsce. Mimo wszystko nasz reprezentant jest zadowolony ze swojej postawy i coraz lepszej formy.

Nie musieliśmy natomiast długo czekać, na kolejne medale reprezentantów Polski w zmaganiach lekkoatletycznych. Drugiego dnia rywalizacji dwa złote krążki wywalczyli Wojciech Nowicki w rzucie młotem oraz Pia Skrzyszowska w biegu na 110 metrów przez płotki. Ponadto polskie sprinterki Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz oraz Ewa Swoboda zajęły drugie miejsce w sztafecie 4 x 100 metrów.

Ostatniego dnia zmagań na Stadionie Śląskim w Chorzowie komplet punktów dla Polski zdobyła Alicja Konieczek, która wygrała swój bieg na 3000 metrów. Ponadto po srebrnym krążku zdobyli jeszcze Martyna Galant w biegu na 1500 metrów, Albert Komański na 200 metrów oraz nasza sztafeta mieszana 4 x 400 metrów.

Koniec końców reprezentacja Polski wywalczyła 402,5 punktu i w klasyfikacji generalnej zajęła drugie miejsce. Tytuł drużynowych mistrzów Europy zdobili Włosi, którzy pokonali biało-czerwonych o nieco ponad 20 oczek. Podium uzupełnili Niemcy.

Źródło: Telewizja Republika