IPN zainaugurował portal o polskich naukowcach. Szarek: Wiedza na ten temat praktycznie nie funkcjonuje

Artykuł
Ruszył portal o wkładzie polskich uczonych w rozwój nauki
IPN

Portal internetowy gigancinauki.pl, zawierający między innymi cyfrową wersję słownika polskich wynalazców i odkrywców, zainaugurowano w Instytucie Pamięci Narodowej.

Wydanie zawiera ponad 1400 biogramów osób, które miały znaczący wpływ na rozwój polskiej nauki, w tym Jana Czochralskiego, Ignacego Mościckiego, Mieczysława Bekkera, czy Mieczysława Wolfke. Wśród ich dokonań wymienia się: stworzenie fundamentów współczesnej elektroniki, podstaw hologramu, wykrywacza min używanego przez wszystkie armie świata oraz konstrukcję pierwszego pojazdu księżycowego.

Jak mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, wiedza na ten temat praktycznie nie funkcjonuje, dlatego to ważne, by dotrzeć z nią do jak najszerszego grona, również poza krajem. Stąd współpraca z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, w ramach której wiedza poprzez placówki dyplomatyczne ma docierać do instytucji polskich oraz środowisk polonijnych.

Znamy bojowników o wolność, zapominamy o naukowcach

Zdaniem profesora Bolesława Orłowskiego, odpowiedzialnego za redakcję naukową słownika „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę”, pamięć o dokonaniach polskich naukowców jest zaniedbana. Profesor dodał, że z uwagi na polską historię i długą walkę o niepodległość, raczej podkreśla się dokonania walczących o wolność, a mniej uwagi poświęca się naukowcom czy konstruktorom. „Giganci Nauki” mają uświadamiać, że ten aspekt też jest ważny.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy zaprezentowali też propozycję podręcznika tematycznego pod tytułem „Swego nie znacie” dla szkół i materiały edukacyjne oraz założenia projektu na temat wielkich osiągnięć wybitnych polskich naukowców. To elementy nowej inicjatywy edukacyjnej IPN.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy