Wspólna historia, wspólna pamięć. Polska i Litwa zacieśniają współpracę [wideo]
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Dyrektor Generalny Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy dr Arunas Bubnys podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy w zakresie poszukiwań miejsc spoczynku ofiar totalitaryzmów. "A co nasze spotkanie czyni aktualnym i jest przerażające to fakt, że mapa sowieckiego terroru sprzed 80 lat dzisiaj stanowi mapę zagrożenia dla współczesnej Europy i współczesnego świata" - dodał szef IPN.
Idea współpracy z LGGRTC w zakresie poszukiwań archiwalnych i badań historycznych, niezbędnych do zlokalizowania nieznanych miejsc pochówku osób, które zginęły w walkach z reżimem okupacyjnym i totalitarnym oraz koordynacji ekshumacji i identyfikacji ich szczątków powstała jesienią 2017 r.
Inicjatywę oparto o zgromadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN materiały archiwalne, relacyjne oraz posiadane w Bazie Materiału Genetycznego IPN dane krewnych ofiar totalitaryzmu sowieckiego (żołnierzy AK i działaczy podziemia) zamordowanych przez NKWD w latach 1945-1946 na terenie dawnego majątku Tuskulanum w Wilnie.
📣 Dzisiaj, 11 lipca 2022, #IPN podpisze porozumienie z Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. 🎤 Briefing prasowy z tej okazji odbędzie się o godz. 🕔 17.00 w Centralnym @PrzystanekH w Warszawie.
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) July 11, 2022
📺 Transmisja na IPNtv 👇https://t.co/YeccTRxAlw
Podpisane w poniedziałek porozumienie daje możliwość nawiązania ściślejszej współpracy w następujących obszarach działalności obu instytucji w zakresie poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów (w tym wspólnych prac archeologiczne i ekshumacyjne), poszukiwania krewnych mieszkających na terytorium państw obu stron, identyfikacji genetycznej ofiar, kwerend archiwalnych i badań historycznych w zakresie poszukiwań i identyfikacji oraz praktycznej wymiany doświadczeń w zakresie metodologii prowadzenia poszukiwań archiwalnych i badań historycznych, poszukiwań miejsc pochówku ofiar, prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych.