Ruiny Thebasy, starożytnego miasta na terenie Azji Mniejszej, którego poszukiwano od co najmniej dwóch stuleci, odkrył polski dyplomata podczas prowadzenia projektu humanitarnego. Niejako przypadkowe odkrycie Polaka rozwiązuje jedną z „największych zagadek historii geograficznej regionu”.
Niezwykłego odkrycia dokonał radca ambasady RP w Ankarze Robert D. Rokicki, prywatnie pasjonat historii i archeologii. Na ruiny legendarnego miasta natknął się we wsi Pinarkaya, w prowincji Karaman na południu Turcji.
- Podróżowałem w tamte rejony ze względu na projekt humanitarny, który realizowaliśmy: zakup protez i sfinansowanie rehabilitacji dla dziewczynki, która straciła nogi w bombardowaniu Aleppo, a teraz mieszka w Turcji - powiedział Rokicki. Dodał, że „rozglądał się po okolicy”, gdyż historyczno-archeologiczne zagadki są jego pasją od wielu lat.
Niesamowita historia! @PAPinformacje pisze o sensacyjnym odkryciu zaginionej twierdzy bizantyjskiej, którego w Turcji przypadkowo dokonał polski dyplomata @MSZ_RP i historyk sztuki Robert Rokicki, mój niedawny zastępca @PLinTurkey w Ankarze. Duma! 👏👏👏https://t.co/Z3SHnEb7CX
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) January 29, 2022
- W gruncie rzeczy szukałem innego miejsca, związanego z popularną legendą o siedmiu śpiących, odkrycie Thebasy było trochę przypadkowe – dodał.
CZYTAJ: Planszówka sprzed 4 tys. lat. Odkryli ją polscy archeolodzy
Starożytny historyk Pliniusz wskazywał, że Thebasa leżała w górach Taurus. Miała być jednym z dwóch najznamienitszych miast Likaonii. Jednak wskazówki rzymskiego historyka okazały się zbyt skąpe, by można było odkryć położenie miasta. Przez dwa stulecia poszukiwano go w różnych, często bardzo od siebie odległych, miejscach.
Gdy Rokicki trafił do Pinarkai dowiedział się, że dawna nazwa miejscowości brzmi Divaz, co fonetycznie w języku tureckim uderzająco przypomina Thebasę. - Oczywiście w grę wchodziło kilka innych ważnych przesłanek. Na skraju osady wznosi się wzgórze z resztkami fortyfikacji, zachowały się ślady świątyni o niespotykanych w okolicy rozmiarach oraz pozostałości innych bizantyńskich budowli np. cystern. Jest też skalna nekropolia – wymienił polski dyplomata.
Polski dyplomata odkrywa zaginione miasto. Robert Rokicki z Ambasady RP w Ankarze rozwiązuje zagadkę archeologiczną w Turcji. https://t.co/5emLv6qKFa
— PLinTurkey (@PLinTurkey) January 28, 2022
O swoim odkryciu poinformował w periodyku „Gephyra” wydawanym przez Ośrodek Badań i Kultury i Języków Śródziemnomorskich Akdeniz University. Jak powiedział prof. Stephen Mitchell, jeden z najwybitniejszych badaczy Azji Mniejszej i członek Akademii Brytyjskiej, to „rozwiązuje odwieczną zagadkę geografii historycznej Azji Mniejszej i dodaje zupełnie nowy rozdział do dziejów konfliktu między Bizancjum a Arabami w 10 i 11 wieku”.