Poznaliśmy projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej
Znamy wyniki konkursu na opracowanie ekspozycji stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Sąd konkursowy pod przewodnictwem Andrzeja Bulandy ocenił trzy złożone prace. Pierwszą nagrodę w wysokości 80 tys. zł otrzymała praca zespołu M.O.C. Architekci z Katowic w składzie: Błażej i Ewa Janik oraz Anna Skołożyńska-Cieciera. W styczniu br. pracownia ta wygrała również konkurs na koncepcję architektoniczną Muzeum.
– Praca ta cechuje się dużą dojrzałością plastyczną i spójnością z charakterem projektu architektonicznego, co pozwala na stworzenie jednorodnego założenia o dużej sile wyrazu. Zaproponowane rozwiązania przestrzenne są adekwatne do zróżnicowanego charakteru poszczególnych ekspozycji. Na uwagę zasługuje powściągliwość w operowaniu środkami ekspozycyjnymi w części przeznaczonej do zachowania i wyeksponowania, m.in. miejsce straceń i pawilon nr 2, korytarz, ale też zróżnicowany i bogaty wachlarz środków wyrazu – uzasadnił swoją decyzję sąd konkursowy.
- Ta praca spowoduje, że Muzeum będzie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski – podkreślił obecny na uroczystości Patryk Jaki,wiceminister sprawiedliwości.
– Wydarzenia, które będą prezentowane na wystawie niosą w sobie ogromny bagaż emocji. Ludzie do tej pory pamiętają ten okres, dlatego ważne jest to, aby przypomnieć sobie ten czas, zobaczyć jak było kiedyś. Dla młodszych jest to propozycja aby wiele się nauczyć. Tutaj są przestrzenie pokazujące cierpienie czy martyrologię. Będą emocje i surowość, ale bez natłoku multimediów, tak aby zachować tutaj przestrzeń kontemplacji. Będą tutaj też ścieżki edukacyjne – mówiła po ogłoszeniu wyników Anna Skołożyńska-Ciecier z zespołu MOC Architekci. Dodała, że podchodziła do projektu tej wystawy bardzo indywidualne, gdzie wiele rozwiązań jest dedykowanych oryginalnym przestrzeniom dawnego więzienia.