Przejdź do treści
12:00 Trwa protest klubów "Gazety Polskiej" pod Sądem Najwyższym. "Nie można wytrzymać zderzenia się z narodem" [TRANSMISJA]
9:17 Śląskie: Przed bielskim sądem okręgowym staną obcokrajowcy, których miejscowa prokuratura okręgowa oskarżyła o kradzież biżuterii i kamieni szlachetnych wartych ponad 3,5 mln euro (ponad 15 mln zł)
8:31 Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je PiS z poparciem 28,3 proc., KO dostałaby 25,6 proc., a rządząca koalicja traci władzę
7:50 Ważne: O godz. 13:00 Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w sprawie ważności wyborów Prezydenta RP
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska 8 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia zaczęła się ukazywać „Gazeta Warszawska”; Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski zostali zwolniieni z Twierdzy w Magdeburgu; powołany został zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”; początek prac Komisji Wspólnej episkopatu i rządu; pięciu górników zginęło w wyniku tąpnięcia w KWK „Mysłowice”; przyleciały pierwsze dwa zakupione w USA samoloty wielozadaniowe F-16. Urodzili się m. in. Karol Godula, Stanisław Kramsztyk, Tadeusz Wróblewski, Leokadia Pancewicz-Leszczyńska, Wacław Ścibor-Rylski, Józef Hen, Bogdan Baer, Jan Młodożeniec, Jerzy Sito, Jan Kociniak. Zmarli natomiast: Karol Beyer, Edward Puchalski, Hanna Skarżanka, Krzysztof Litwin, Józef Pińkowski, Mieczysław F. Rakowski oraz Janusz Kłosiński.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Godfryd, Klaudiusz oraz Bogdan, Bogodar, Bogudar, Bohdan, Bożdar, Bożydar, Gotfryd, Jan, Józef, Klarus, Marcin, Maur, Paweł, Sewer, Sewerian, Sędziwoj, Symforian, Symforiana, Symplicjusz, Symplicy, Wiktoryn i Wilehad

Nietypowe święta: Światowy Dzień Radiologii, Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

1144 – Konsekrowano katedrę płocką. 

1253 - Papież Innocenty IV. kanonizował biskupa Stanisława ze Szczepanowa

1292 - Król Wacław II. wydał akt lokacyjny dla Nowego Sącza. 

1412 - W Zagrzebiu podpisano dokument, na mocy którego król Węgier i Niemiec Zygmunt Luksemburczyk otrzymał od króla polskiego Władysława II. Jagiełły pożyczkę w wysokości 37. tys. kop groszy praskich w zamian za zastaw trzynastu miast spiskich; miasta te pozostały przy Polsce do drugiej połowy XVIII. w. 

1498 - Zmarł Helias Dareten, kanonik pochodzący z Fromborka. Wraz z siostrą Katarzyną był właścicielem dóbr rodzinnych Dolotowa (Dareten) w komornictwie melzackim (Pieniężno). Studiował w Lipsku od 1467 r. Członkiem kapituły warmińskiej został w 1479. Pełnił urząd administratora w Olsztynie (1490-1493, 1496), konserwatora (opiekuna) kolegium wikariuszy przy katedrze fromborskiej. Założył fundację wikarii w Katedrze w 1496. Finansował paramenty kościelne w katedrze, cele charytatywne itd. Wspierał ubogich uczniów szkoły przykatedralnej we Fromborku. 

1632 - W wolnej elekcji na króla Polski wybrany został Władysław IV. Waza, najstarszy syn zmarłego Zygmunta III

1774 - W Warszawie zaczęła się ukazywać „Gazeta Warszawska”. Jej wydawca, były jezuita, ks. Stefan Łuskina, otrzymał w 1773 roku przywilej królewski dający mu wyłączne prawo do wydawania prasy na terenie Korony we wszystkich językach oprócz francuskiego. 

1781 - W Makoszowach, obecnie dzielnica Zabrza, urodził się Karol Godula, współtwórca śląskiego przemysłu, właściciel kompleksu kopalń i hut cynku. 

1841 - Urodził się Stanisław Kramsztyk, fizyk, pedagog, popularyzator nauki, czynny działacz ruchu oświatowego w Warszawie pod koniec XIX. wieku. Był jednym ze współzałożycieli Kasy imienia Milanowskiego - wspomagającej finansowo młodych naukowców. 

1858 - Urodził się Tadeusz Wróblewski, prawnik i teoretyk prawa, bibliofil, zesłaniec syberyjski, po 1886 roku obrońca w procesach działaczy politycznych, założyciel biblioteki naukowej w Wilnie. 

1864 - W Carskim Siole car Aleksander II. podpisał ukaz o kasacie klasztorów w Królestwie Polskim; na jego podstawie w nocy z 27. na 28. listopada 1864 r. władze rosyjskie przeprowadziły kasację klasztorów; spośród 155. klasztorów męskich z 1635. zakonnikami i 42. klasztorów żeńskich do likwidacji przeznaczono 110 klasztorów męskich i 4 żeńskie, z tego 39 za udział w powstaniu styczniowym, a 71 z powodu niewielkiej liczby zakonników (poniżej 8). 

1877 - W Warszawie zmarł Karol Beyer, pierwszy zawodowy fotograf warszawski; twórca polskiej fotografii profesjonalnej; numizmatyk. 

1888 - Urodziła się Leokadia Pancewicz-Leszczyńska, aktorka teatralna i gwiazda kina międzywojennego. 

1898 - Urodził się Wacław Ścibor-Rylski, aktor, reżyser, dyrektor teatru. 

1906 - Organizacja Bojowa PPS pod dowództwem Józefa Mireckiego ps. „Montwiłł” dokonała na stacji w Rogowie pod Łodzią napadu na pociąg z konwojem pocztowym przewożącym pieniądze i papiery wartościowe; była to jedna z największych akcji bojowych Polskiej Partii Socjalistycznej. 

1912 - Urodził się Eugeniusz Markowski, malarz, grafik, scenograf. W latach 1940-1955 przebywał za granicą, był członkiem grupy artystów „Libera Associazione Arti Figurative” we Włoszech. 

1917 - W wyniku dokonanego w Piotrogrodzie zamachu stanu władzę w Rosji przejęła Rada Komisarzy Ludowych z Włodzimierzem Leninem na czele. Lew Trocki został ministrem spraw zagranicznych, a Józef Stalin komisarzem do spraw narodowości. 

1917 - W Olsztynie urodził się Tadeusz Nowakowski, pisarz, publicysta, współpracownik BBC i sekcji polskiej Radia Wolna Europa. 

1918 - Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski zostali zwolnieni z Twierdzy w Magdeburgu. 

1923 - W Warszawie urodził się Józef Hen, pisarz, publicysta, scenarzysta; autor powieści „Nikt nie woła”, beletryzowanych biografii „Ja, Michał z Montaigne”, „Błazen - wielki mąż” - o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i „Mój przyjaciel król” - o Stanisławie Auguście, a także książek „Nie boję się bezsennych nocy” i „Nowolipie”. 

1926 - Urodził się Bogdan Baer, aktor teatralny i filmowy, związany z teatrami stołecznymi: Narodowym, Dramatycznym, Ateneum i Polskim. 

1928 - Władze Warszawy podjęły uchwałę o przemianowaniu placu Saskiego na plac Marszałka Piłsudskiego. Plac w 1939 r. nazwany został przez Niemców Adolf Hitler Platz, a w 1945 r. przez komunistów - placem Zwycięstwa. W 1990 r. powrócił do nazwy z 1928 r. 

1929 - W Warszawie urodził się Jan Młodożeniec, plastyk, jeden z największych twórców plakatu, projektant graficzny, malarz. 

1933 - Rozpoczęła działalność Polska Akademia Literatury. Prezesem PAL został Wacław Sieroszewski, jego zastępcą Leopold Staff, a sekretarzem Juliusz Kaden-Bandrowski

1934 - Urodził się Jerzy Sito, poeta, pisarz, autor sztuk scenicznych. 

1937 - W Stryju urodził się Jan Kociniak, aktor filmowy i teatralny, związany z warszawskim Teatrem Ateneum; wystąpił m.in. w filmach „Rękopis znaleziony w SaragossieWojciecha Jerzego Hassa i „MiśStanisława Barei; jego głosem mówił Gucio w „Pszczółce Mai” oraz Kubuś Puchatek w serii filmów animowanych. 

1942 - W Warszawie zmarł Edward Puchalski, reżyser filmowy, scenarzysta, aktor. 

1942 – II. wojna światowa: Siły brytyjsko-amerykańskie w ramach operacji „Torch” wylądowały w kontrolowanych przez siły Państwa Francuskiego Maroku i Algierii. 

1948 - Dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki powołany został Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod kierownictwem prof. Tadeusza Sygietyńskiego

1956 - Początek prac Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu. 

1975 - Pięciu górników zginęło w wyniku tąpnięcia w KWK „Mysłowice”. 

1976Karol Modzelewski wystosował list otwarty do I. sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka

1986 - W Moskwie zmarł Wiaczesław Mołotow, przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRS (1930-1941), od 1939 r. komisarz spraw zagranicznych; sygnatariusz układu sojuszniczego z III. Rzeszą, tzw. paktu Ribbentrop-Mołotow; wspólnie z innymi członkami BP KC WKP(b) podpisał uchwałę z 5. marca 1940 r. o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD - w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich. 

1991 - Odbył się VI. Kongres Bractw Kurkowych RP. 

1992 - W Warszawie zmarła Hanna Skarżanka, aktorka; żołnierz Kedywu Wileńskiego Okręgu AK; w okresie stanu wojennego zaangażowana w działalność podziemnej „Solidarności”; przez wiele lat związana z warszawskim Teatrem Ateneum; wystąpiła m.in. w filmach „Prawo i pięść”, „Rok spokojnego słońca” i „Dolina Issy”. 

2000 - W Krakowie zmarł Krzysztof Litwin, aktor, grafik, malarz; odtwórca postaci sierżanta Walczaka w serialu „Przygody psa Cywila”; był pierwszym kompozytorem „Piwnicy Pod Baranami” i autorem muzyki do pierwszego piwnicznego hymnu; występował w Teatrze Telewizji oraz na scenach Starego Teatru i Operetki Krakowskiej. 

2000 - W Warszawie zmarł Józef Pińkowski, działacz komunistyczny, ekonomista; w latach 1971-1981 członek KC PZPR; od września 1980 do lutego 1981 r. stał na czele rządu PRL. 

2006 – Do Polski przyleciały pierwsze dwa zakupione w USA samoloty wielozadaniowe F-16

2006 – Indeks WIG20 po raz pierwszy w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przekroczył granicę 50 tys. punktów. 

2008 - W Warszawie zmarł Mieczysław F. Rakowski, dziennikarz, w latach 1958-1982 redaktor naczelny tygodnika „Polityka”; od 1975 do 1990 r. członek KC PZPR; poseł na Sejm (1972-1989); premier PRL (1988-1989) i ostatni I. sekretarz KC PZPR. 

2016 – W warszawskiej Dolinie Szwajcarskiej odsłonięto pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

2017 - W wieku 96. lat zmarł aktor Janusz Kłosiński. W 1948 ukończył PWST w Warszawie z siedzibą w Łodzi. Od 1947 występował w teatrach Łodzi, a w latach 1964–1970 był dyrektorem Teatru Nowego. W 1970 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie występował m.in. w Teatrze Narodowym. Zapamiętany przede wszystkim z roli Stanisława Włodka w „Niespotykanie spokojnym człowieku”. Na dużym ekranie wystąpił także w takich filmach jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), „Lalka” (1968), „Nie ma mocnych” (1974), „Ballada o Januszku” (1987). Zagrał także w serialach, m.in. „Czterej pancerni i pies” (jako Czernousow), „Janosik”, „Czterdziestolatek” (jako dyrektor Wincenty Wardowski), „Przygody Marka Piegusa”, „Lalka”, a także w serialu „Dom”. Po raz ostatni w filmie pojawił się w 2007 roku. Zagrał postać księdza we „Wszystko będzie dobrze”. Przez 50 lat kreował postać Józefa Jabłońskiego w powieści radiowej „W Jezioranach”. 

Źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

"Mrożą ceny", ale podnoszą opłaty! Tusk obiecywał koniec drożyzny – jest gorzej!

Wielkie zwycięstwo Majchrzaka w Wimbledonie! Znamy jego rywala w drugiej rundzie

Jest deklaracja, czy będzie praktyka? Tusk: przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

Trwa protest klubów "Gazety Polskiej" pod Sądem Najwyższym. "Nie można wytrzymać zderzenia się z narodem" [TRANSMISJA]

KMŚ: Wielcy faworyci odpadli z turnieju! Fluminense i Al Hilal z awansem do ćwierćfinału

Nie mamy już kontroli nad granicą. "Codziennie przechodzą do Polski setki migrantów"

"Widzowie załamani: 'Co to było?' TVP zakończyło koncertem prezydencję w UE

PILNE: Prokuratura nie chce oskarżać obrońcy granicy, podinsp. Tomasza Waszczuka

Edyta Górniak w emocjonalnym wyznaniu: "Nienawidzę patrzeć na siebie na ekranie. Jestem gruba"

PILNE: Niebezpieczny wpadek koło Mrągowa. Rannych 7 osób

Katarzyna Bosacka wyszła za mąż! Ślub utrzymano w tajemnicy

Konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka o godzinie 13

Przeliczenie wszystkich głosów? Nawet wśród wyborców koalicji jest wielu wątpiących

Reprezentant Polski bez klubu! Możliwe, że wróci do Ekstraklasy

Wyprawka szkolna Dobry Start. Ruszył nabór wniosków, wiele możliwości złożenia deklaracji

Najnowsze

"Mrożą ceny", ale podnoszą opłaty! Tusk obiecywał koniec drożyzny – jest gorzej!

KMŚ: Wielcy faworyci odpadli z turnieju! Fluminense i Al Hilal z awansem do ćwierćfinału

Nie mamy już kontroli nad granicą. "Codziennie przechodzą do Polski setki migrantów"

"Widzowie załamani: 'Co to było?' TVP zakończyło koncertem prezydencję w UE

PILNE: Prokuratura nie chce oskarżać obrońcy granicy, podinsp. Tomasza Waszczuka

Wielkie zwycięstwo Majchrzaka w Wimbledonie! Znamy jego rywala w drugiej rundzie

Jest deklaracja, czy będzie praktyka? Tusk: przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

Trwa protest klubów "Gazety Polskiej" pod Sądem Najwyższym. "Nie można wytrzymać zderzenia się z narodem" [TRANSMISJA]