Przejdź do treści

Polska 7 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia odbyła się kapitulacja polskiej załogi na Kremlu w Moskwie; rozpoczęto wydobycie w dzisiejszej KWK „Wujek”; Maria Skłodowska-Curie dostała Nagrodę Nobla w chemii; Niemcy zamordowali w we wsi Dopiewiec 70. polskich studentów; rozpoczęto seryjną produkcję samochodu „Lublin-51”; z Polski ewakuowany został wraz z rodziną Ryszard Kukliński; wyłączono pierwsze nadajniki naziemnej telewizji analogowej; w Edynburgu odsłonięto pomnik niedźwiedzia Wojtka. Urodzili się m. in. Stanisław Tarnowski, Józef Chełmoński, Maria Skłodowska-Curie, Stanisław Swianiewicz, Stanisław Kubicki, Kazimierz Dziewanowski, Krystian Lupa, Witold Adamek, Jerzy Schejbal, Tomasz Merta. Zmarli natomiast: Karol Marcinkowski, Julian Nowak, Stanisław Ossowski, Andrzej Bączkowski oraz Janusz Żełobowski.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Antoni, Florenty oraz Achilles, Amaranta, Engelbert, Florencjusz, Gizbert, Herkulan, Hezychiusz, Ingarda, Karina, Longin, Longina, Melchior, Nikander, Nikandra, Przemił, Rufus, Wilibrord, Wincenty i Żelibrat

Nietypowe święta: Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej, Światowy Dzień Feministek, Dzień Kotleta Schabowego

1343Jan Alamsdorf z Alamsdorf koło Fryburga otrzymał prowizję papieską na kanonię we Fromborku. Kanonik ten we Fromborku rezydował od 1346 r. 

1449 - W Malborku zmarł Konrad von Erlichshausen, wielki mistrz zakonu krzyżackiego od 1441 r.; pochowany został w grobowcu w malborskiej kaplicy św. Anny

1575 – Rozpoczął obrady Sejm elekcyjny, który wybrał na króla Stefana Batorego

1602 - Papież Klemens VIII. ogłosił świętym królewicza Kazimierza Jagiellończyka

1612 - Kapitulacja polskiej załogi na Kremlu w Moskwie. Po zdobyciu przez Rosjan Kitajgrodu, w obliczu braku żywności i bez nadziei na odsiecz, dowodzący polską załogą na oblężonym Kremlu pułk. Mikołaj Struś poddał placówkę. 

1767 – Kapituła Warmińska zawarła umowę z mistrzem Michałem Schollerem, mieszczaninem z Dobrego Miasta, w której podjął się on: „... budowle wodociągowe, znane pod nazwą Kopernikowskich, doprowadzić do pełnej sprawności, takiej, jaka miały w pierwszym okresie po wybudowaniu, oraz przeprowadzić remont wszystkich urządzeń i mechanizmów znajdujących się w wieży, odlać nowe rury ołowiane, naprawić ich połączenia i uczynić wszystko, co będzie konieczne dla zapewnienia przepływu wody pod ciśnieniem”. 

1806 - Wybuchło powstanie wielkopolskie. Ludność polska wystąpiła przeciwko Prusakom. 6. listopada 1806 roku do Poznania wjechali owacyjnie witany gen. Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki, którzy następnie przejęli władzę cywilną i wojskową w mieście. Dzień później, 7. listopada, Dąbrowski wydał odezwę do jego mieszkańców. 

1837 - Urodził się Stanisław Tarnowski, hrabia, historyk literatury, krytyk literacki, publicysta i polityk. Był współautorem „Teki Stańczyka” i jednym z głównych ideologów konserwatyzmu galicyjskiego. Autor „Historii literatury polskiej”. 

1846 - Zmarł Karol Marcinkowski, lekarz, społecznik, organizator życia gospodarczego w Wielkopolsce. 

1849 - We wsi Boczki pod Łowiczem urodził się Józef Chełmoński, malarz, przedstawiciel realizmu, autor obrazów „Odlot żurawi”, „Babie lato”, „Czwórka”, „Bociany”. 

1867 - W Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, jedyna dotąd kobieta uhonorowana przez Szwedzką Akademię Nauk dwiema Nagrodami Nobla. 

1889 - W Dyneburgu urodził się Stanisław Swianiewicz, ekonomista, prof. Uniwersytetu Wileńskiego; więzień sowiecki, cofnięty z transportu oficerów skierowanych do Katynia; autor głośnej książki „W cieniu Katynia” uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat zbrodni katyńskiej. 

1889 - Urodził się Stanisław Kubicki, malarz i grafik, poeta i publicysta, przedstawiciel nurtu ekspresjonizmu w sztukach plastycznych i literaturze. 

1900 – Rozpoczęto wydobycie w dzisiejszej KWK „Wujek” w Katowicach. 

1906 – Puławy uzyskały prawa miejskie. 

1911 - Maria Skłodowska-Curie została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. 

1912 - Otwarto dzisiejszy kinoteatr „Rialto” w Katowicach. 

1914 – W Warszawie otwarto Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, najnowocześniejszy obiekt handlowy ówczesnej Warszawy. 

1917 - Początek bolszewickiego przewrotu w Rosji. 

1922 - Papież Pius XI. nominował księdza Augusta Hlonda administratorem apostolskim w Katowicach, w części diecezji wrocławskiej, przyznanej Polsce w wyniku plebiscytu. 

1929Julian Tuwim opublikował w „Robotniku” wiersz „Do prostego człowieka”. 

1930 - Urodził się Kazimierz Dziewanowski, reportażysta, autor scenariuszy filmowych, audycji radiowych i telewizyjnych. 

1939 - Mord na Wzgórzach Morzewskich (Wielkopolska) na 39. osobach narodowości polskiej i 2. narodowości niemieckiej. 

1939 – W Kościanie Niemcy rozstrzelali 45. mieszkańców miasta. 

1939 – Niemcy zamordowali w we wsi Dopiewiec 70. polskich studentów przywiezionych z poznańskiego Fortu VII. 

1939 - Premier RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski został mianowany przez prezydenta Władysława Raczkiewicza naczelnym wodzem i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. 

1939 – Gubernator Hans Frank zamieszkał na Wawelu, który stał się siedzibą niemieckich władz Generalnego Gubernatorstwa. 

1943 - W Jastrzębiu-Zdroju urodził się Krystian Lupa, reżyser teatralny, scenograf, grafik, autor teatralnych scenariuszy i adaptacji, tłumacz oraz pedagog. 

1945 - W Łodzi urodził się Witold Adamek, operator, reżyser, scenarzysta, autor zdjęć m.in. do filmu „Krótki film o miłościKrzysztofa Kieślowskiego

1946 - W Nowym Sączu urodził się Jerzy Schejbal, aktor, pedagog; przez wiele lat związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu; od 2012 r. jest aktorem Teatru Polskiego w Warszawie. 

1946 - W Krakowie zmarł Julian Nowak, lekarz, mikrobiolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; premier oraz minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego (1922); senator (1922-1927). 

1949 - Na mocy porozumienia między rządem polskim a władzami sowieckimi Konstanty Rokossowski, sowiecki dowódca, został marszałkiem Polski i ministrem obrony narodowej. Ta nominacja zapoczątkowała proces sowietyzacji polskiej armii. 

1951 - Rozpoczęto seryjną produkcję samochodu ciężarowego FSCLublin-51”. 

1963 - Zmarł prof. Stanisław Ossowski, socjolog, teoretyk kultury. 

1965 - W Legnicy urodził się Tomasz Merta, historyk myśli politycznej, publicysta, ekspert ds. edukacji; od 2005 r. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków; zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10. kwietnia 2010 r. 

1966 - Premiera filmu „Matnia” w reżyserii Romana Polańskiego

1968 - Premiera filmu „Lalka” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa

1977 – Założono Polski Związek Badmintona. 

1981 - Z Polski ewakuowany został wraz z rodziną Ryszard Kukliński, oficer Sztabu Generalnego LWP, który przekazał CIA informacje o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz plany tej operacji, a także inne tajemnice Układu Warszawskiego. W 1984 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kuklińskiego zaocznie za „dezercję i zdradę” na karę śmierci. 

1995 – Założono Polski Związek Felinologiczny. 

1996 - Zmarł Andrzej Bączkowski, prawnik, minister pracy i polityki socjalnej w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza

1999 – Na antenie TVP2 wyemitowano 1. odcinek serialu „Na dobre i na złe”. 

2012 - Wyłączono pierwsze nadajniki (Zielona Góra i Żagań) naziemnej telewizji analogowej. 

2015Władysław Kosiniak-Kamysz został prezesem PSL. 

2015 - W Edynburgu odsłonięto naturalnej wielkości pomnik niedźwiedzia Wojtka, służącego podczas II. wojny światowej w 2. Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Wojtek spędził w edynburskim ogrodzie zoologicznym 16 lat (od 1947 do 1963). 

2016 – W Warszawie zmarł Janusz Żełobowski, polski śpiewak operowy i operetkowy, solista Krakowskiego Teatru Muzycznego w latach 1957-1971, następnie do roku 2003 solista Operetki Warszawskiej. Był znany z ról w „Księżniczce czardasza”, „Baronie cygańskim”, „My Fair Lady”, „Ptaszniku z Tyrolu” i „Wesołej wdówce”. 

Źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Pracujesz w niedzielę i święta? Warto TO wiedzieć!

Zakupy przed świętami. Sprawdź, kiedy będzie to możliwe! [SONDA]

Uwolniła się. Jej rozpad stanie się spektakularnym wydarzeniem

Jaki prezent dla Polaków na święta szykują Tusk z Trzaskowskim?

600 milionów dolarów będzie kosztował ich ślub. Kto się żeni?

Policja zastrzeliła kierowcę. Wjechał w centrum handlowe |FILM

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

Najnowsze

Pracujesz w niedzielę i święta? Warto TO wiedzieć!

600 milionów dolarów będzie kosztował ich ślub. Kto się żeni?

Policja zastrzeliła kierowcę. Wjechał w centrum handlowe |FILM

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Zakupy przed świętami. Sprawdź, kiedy będzie to możliwe! [SONDA]

Uwolniła się. Jej rozpad stanie się spektakularnym wydarzeniem

Jaki prezent dla Polaków na święta szykują Tusk z Trzaskowskim?