Przejdź do treści
21:30 USA: James Hewitt z Rady Bezpieczeństwa Narodowego potwierdził dla Telewizji Republika, że decyzja o zniesieniu ograniczeń na eksport chipów do Polski to rezultat m.in. rozmów Karola Nawrockiego z politykami w Waszyngtonie
20:02 PKW: wyborcy mogą potwierdzać tożsamość aplikacją mObywatel; nie można uzyskać kilku zaświadczeń o prawie do głosowania
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Polska 30 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia w Krakowie otwarto most Podgórski; Poznań znalazł się w rękach powstańców wielkopolskich; odbył się proces Eligiusza Niewiadomskiego; utworzono Lasy Państwowe; Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim; sąd skazał Jerzego Kropiwnickiego i Andrzeja Słowika na 4,5 roku więzienia za kierowanie akcją protestacyjną. Urodzili się m. in. Stanisław Brzóska, Zygmunt Balicki, Eugeniusz Cękalski, Wiktor Thommee, Eugeniusz Kwiatkowski, Dariusz Kozakiewicz, Jacek Wszoła, Jan Mela. Zmarli natomiast: Aleksander Wielopolski, Aleksander Kakowski, Romuald Rajs. Tadeusz Trepkowski, Zbigniew Burzyński, Stanisław Broniewski, Marian Jurczyk oraz Longin Komołowski.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Anizja, Eugeniusz oraz Anizjusz, Dionizy, Egwin, Eksuperancjusz, Liberiusz, Łazarz, Małgorzata, Marceli, Perpetuus, Rajner, Sewer, Uniedrog

Nietypowe święta: Dzień Serka Wiejskiego

1459 - Został ochrzczony przyszły król Polski Jan Olbracht

1784 - Prawa miejskie otrzymały Końskie. 

1832 - W Dokudowie na Podlasiu urodził się Stanisław Brzóska, ksiądz, w czasie powstania styczniowego naczelny kapelan wojsk powstańczych na Podlasiu, dowódca ostatniego oddziału walczącego do grudnia 1864 r.; aresztowany i stracony przez władze carskie w maju 1865 r. 

1849 – W Opawie utworzono Sejm Ziemi Śląskiej. 

1850 - W Krakowie otwarto most Franciszka Józefa I zwany Mostem Podgórskim. Zbudowany na kamiennych filarach drewniany most łączył Kraków z położoną na drugim brzegu Wisły miejscowością Podgórze. Został rozebrany w 1925 r. a w jego miejscu stoi dziś most Józefa Piłsudskiego

1858 - W Lublinie urodził się Zygmunt Balicki, socjolog, publicysta, jeden z przywódców ruchu narodowo-demokratycznego, współtwórca Ligi Narodowej. 

1877 - W Dreźnie zmarł margrabia Aleksander Wielopolski, polityk, ziemianin; naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego (1862-63); rozbudował szkolnictwo polskie, spolszczył administrację i sądownictwo, doprowadził do oczynszowania chłopów, równouprawnienia Żydów; przeciwnik antyrosyjskiej konspiracji i powstania zbrojnego. 

1881 - W Święcianach na Wileńszczyźnie urodził się Wiktor Thommee, generał WP; w kampanii 1939 r. dowodził wsławioną walkami pod Mokrą i Borową Górą Grupą Operacyjną „Piotrków” oraz Armią „Łódź”; od 13. września przez ponad dwa tygodnie kierował bohaterską obroną Twierdzy Modlin. 

1888 - W Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, żołnierz Legionów Polskich, w okresie międzywojennym minister przemysłu i handlu, wicepremier oraz minister skarbu; przyczynił się do powstania i zrealizowania koncepcji budowy portu w Gdyni oraz fabryki związków azotowych w Mościcach pod Tarnowem; współtwórca Centralnego Okręgu Przemysłowego. 

1900 – W Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się polska premiera baletu Piotra Czajkowskiego Jezioro łabędzie”. 

1906 - W Saratowie urodził się Eugeniusz Cękalski, reżyser, scenarzysta, teoretyk filmu, producent, reżyser filmu „Strachy”, „Trzy etiudy Chopina” i „Jasne łany” (1947) - pierwsze w historii polskiego kina dzieło w duchu socrealizmu. 

1918 – Poznań znalazł się w rękach powstańców wielkopolskich. 

1919 - Podpisane zostało polsko-łotewskie porozumienie wojskowe dotyczące wspólnej akcji zaczepnej przeciwko Armii Czerwonej w Łatgalii - dawnych Inflantach Polskich. 

1922 - Przed Sądem Okręgowym w Warszawie stanął Eligiusz Niewiadomski - zabójca prezydenta RP Gabriela Narutowicza; po trwającej 17 godzin rozprawie skazany został na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 31. stycznia 1923 r. na stoku warszawskiej Cytadeli. 

1922 – Z większej części terytorium carskiej Rosji powstał (i przetrwał do 1991 r.) Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. 

1924 - W Polsce na mocy rozporządzenia prezydenta Stanisława Wojciechowskiego powstało przedsiębiorstwo „Lasy Państwowe”

1938 - W Warszawie zmarł Aleksander Kakowski, arcybiskup metropolita warszawski (od 1913 r.), kardynał, prymas Polski (od 1925 r.). 

1945 - W nocy z 29. na 30. grudnia w czasie napadu oddziału UPA na Nowosielce (powiat sanocki) zamordowano 17 osób i spalono 152 domy. 

1950 - w Białymstoku wykonano wyrok śmierci na Romualdzie Rajsie ps. „Bury”, dowódcy 1. Kompanii Szturmowej 3. Wileńskiej Brygady AK. 

1951 - W Warszawie urodził się Dariusz Kozakiewicz, gitarzysta zespołów „Breakout”, „Test” i „Perfect”

1954 - W Warszawie zmarł Tadeusz Trepkowski, plastyk, twórca polskiej szkoły plakatu powojennego. Najsłynniejszy z nich – antywojenny „Nie” stworzył na Kongres Obrońców Pokoju w Wiedniu w 1952 r., a rok później namalował socrealistyczny plakat „Bądź czujny wobec wroga narodu”. 

1956 - W Warszawie urodził się Jacek Wszoła, lekkoatleta, mistrz (1976) i wicemistrz (1980) olimpijski w skoku wzwyż. 

1963 - Karol Wojtyła został mianowany przez papieża Pawła VI. arcybiskupem metropolitą krakowskim. 

1970 - W Krakowie urodził się Marcin Koszałka, perator (m.in. film „Rewers”) i reżyser (w 2024 r. film „Biała odwaga”). 

1970 - Podwyższono najniższe pensje, emerytury i zasiłki rodzinne. 

1971 - W Warszawie zmarł Zbigniew Burzyński, pilot, konstruktor balonowy, rekordzista świata i dwukrotny zdobywca pucharu „Gordona Benetta”

1978 - Franciszek Macharski został mianowany przez papieża Jana Pawła II. metropolitą krakowskim. 

1980 - Opuszczono banderę na SS „Sołdek”, pierwszym polskim statku wybudowanym po II. wojnie światowej. 

1981 - Stan wojenny: Sąd Wojewódzki w Łodzi skazał przywódców łódzkiej „SolidarnościJerzego Kropiwnickiego i Andrzeja Słowika na 4,5 roku więzienia za kierowanie 13. grudnia akcją protestacyjną. 

1988 - Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek pierwszej polskiej telenoweli „W labiryncie”. 

1988 - W Gdańsku urodził się Jan Mela, polarnik; w 2004 r. wspólnie z Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny Ziemi - najpierw Północny, później Południowy; tym samym został najmłodszym człowiekiem i jedynym niepełnosprawnym na świecie, który dokonał tego wyczynu. 

2000 - W Warszawie zmarł Stanisław Broniewski, ps. „Stefan Orsza”, ppor. AK, harcmistrz, naczelnik Szarych Szeregów (1943-44), dowódca Akcji pod Arsenałem. 

2010 - Ukończono budowę odcinka drogi ekspresowej S3 o długości 81,6 km Szczecin – Gorzów Wielkopolski. 

2014 - W Szczecinie zmarł Marian Jurczyk, działacz związkowy, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie w 1980 roku, przywódca związku zawodowego „Solidarność '80”, prezydent Szczecina. 

2014 – Rozebrano Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Ciechocinku. 

2016 – Zmarł Longin Komołowski. Był posłem na Sejm dwóch kadencji. W latach 1997-2001 zasiadał w Sejmie jako poseł Akcji Wyborczej Solidarność. W 2007 r. dostał się do Sejmu jako kandydat bezpartyjny z listy PiS. W latach 1997-2001 był ministrem pracy w rządzie Jerzego Buzka, w latach 1999-2001 wiceprezesem Rady Ministrów. Od czerwca 2010 r. pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zastąpił na tym stanowisku tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Macieja Płażyńskiego

Źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Papież Leon XIV przemówił w sieci. Jego pierwszy post wzywa do pokoju

Szykuje się wielki transfer! W grze 70 milionów euro

Nasz News: Nawrocki przyczynił się do decyzji Białego Domu ws. zniesienia ograniczeń eksportu AI

Grzegorz Braun: Nie poślę polskiego wojska na nie naszą wojnę

Przewodnicząca Rady Warszawy ucieka z sali po skandalu? W sieci burza

Kuźmiuk ostro: media patrzące władzy na ręce tracą koncesje!

Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

Najnowsze

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera