Przejdź do treści
Polska 28 września – co wydarzyło się tego dnia
TV Republika

Tego dnia w Operze Warszawskiej odbyła się prapremiera „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki; w krakowskim ratuszu zaprezentowano obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”; o godz. 13.15 podpisany został akt kapitulacji Warszawy; w Zakroczymiu Niemcy dokonali zbrodni na wziętych do niewoli żołnierzach polskich; biskupi, po aresztowaniu Stefana Wyszyńskiego, pod naciskiem władz, wybrali nowego przewodniczącego Episkopatu; w katedrze wawelskiej Karol Wojtyła otrzymał sakrę biskupią; w Seulu judoka Waldemar Legień zdobył złoty medal olimpijski. Urodzili się m. in. Wacław Berent, Wacław Kostek-Biernacki, Wacław Lipiński, Jan Matyjaszkiewicz, Mieczysław Czechowicz, Ryszard Kulesza, Stenia Kozłowska, Waldemar Dziki. Zmarli natomiast: Ewa Szelburg-Zarembina, Roman Brandstaetter, Tadeusz Zieliński, Adam Kozłowiecki oraz Jan Kobuszewski.

1466 - Wojna trzynastoletnia: wojska polskie zdobyły Chojnice. 

1591 - Włoski podróżnik Jan Bernard Bonifacio, w zamian za dożywocie w Domu Profesorów, przekazał Gdańskowi swój księgozbiór uratowany ze statku zatopionego 25. sierpnia. 

1651 - Po bitwie pod Białą Cerkwią podpisana została krótkotrwała ugoda pomiędzy Rzeczpospolitą i Kozakami. 

1864 - W Londynie utworzono Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników, nazwane I. Międzynarodówką. 

1865 - W Operze Warszawskiej odbyła się prapremiera „Strasznego DworuStanisława Moniuszki, która zakończyła się manifestacją patriotyczną. 

1873 - W Warszawie urodził się Wacław Berent, powieściopisarz, eseista, tłumacz. 

1878 - W Krakowie w sali ratuszowej zaprezentowano publiczności obraz Jana MatejkiBitwa pod Grunwaldem”. 

1883 - Władze carskie aresztowały Ludwika Waryńskiego, działacza rewolucyjnego, założyciela i przywódcę I. Proletariatu. 

1884 - W Lublinie urodził się Wacław Kostek-Biernacki, żołnierz Legionów Polskich, członek POW, pułkownik WP; od 1930 r. komendant twierdzy brzeskiej; wojewoda nowogródzki (1931) i poleski (1932-1934); organizator obozu w Berezie Kartuskiej; w 1939 r. internowany w Rumunii; od 1945 r. więziony przez władze komunistyczne, skazany na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia. 

1896 - W Łodzi urodził się Wacław Lipiński, historyk, żołnierz Legionów Polskich, członek POW, działacz piłsudczykowski; w czasie II. wojny światowej współorganizator Konwentu Organizacji Niepodległościowych (1942); po wojnie założyciel i przewodniczący podziemnego Stronnictwa Niezawisłości Narodowej (1946), członek Komitetu Porozumiewawczego Organizacji Polski Podziemnej (1946-1947); aresztowany przez władze komunistyczne w 1947 r. i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie; zmarł w więzieniu we Wronkach w 1949 r., niewykluczone, że został zamordowany. 

1901 - W Łodzi uroczyście otwarto Teatr Wielki, wśród gości honorowych byli m.in. Henryk Sienkiewicz i Henryk Siemiradzki

1902 – W Sanoku odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki, który Niemcy wysadzili w powietrze w kwietniu 1941 roku. 

1929 - W Warszawie urodził się Jan Matyjaszkiewicz, aktor teatralny, radiowy i telewizyjny; przez wiele lat związany z warszawskim Teatrem Ateneum. 

1929 - Zainaugurowało działalność Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Katowicach. 

1930 - W Lublinie urodził się Mieczysław Czechowicz, aktor, znany z występów w Kabarecie Starszych Panów, komediowych ról w filmach „Poszukiwana, poszukiwany”, „Nie ma róży bez ognia”, a także serialu „Janosik”; swojego głosu użyczył serialowej postaci Misia Uszatka

1931 - W Warszawie urodził się Ryszard Kulesza, trener piłkarski, w latach 1978-1980 selekcjoner reprezentacji Polski, a następnie reprezentacji Tunezji (1981-1983). 

1933 - W obawie przed represjami wyjechali do Czechosłowacji czołowi działacze Stronnictwa Ludowego: Wincenty Witos, Władysław Kiernik i Kazimierz Bagiński

1936 - W Rouvroy we Francji urodziła się Stenia Kozłowska, piosenkarka. 

1937 - W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto pierwszą wystawę wykopalisk ekspedycji polskich w Egipcie. 

1939 - Kampania polska: o godz. 13.15 podpisany został akt kapitulacji Warszawy. 

1939 - Kampania polska: W Zakroczymiu Niemcy, esesmani z Dywizji Pancernej „Kempf”, dokonali zbrodni na wziętych do niewoli żołnierzach polskich z Twierdzy Modlin oraz ludności cywilnej (na 500. polskich jeńcach i 100. cywilach). 

1939 - Kampania polska: rozpoczęła się trzydniowa bitwa pod Szackiem. Grupa KOP gen. Wilhelma Orlika-Rueckemanna odniosła w niej zwycięstwo nad wojskami sowieckimi i przeszła za Bug. 

1939 - Gen. Władysław Sikorski objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. 

1939 - W Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Joachim von Ribbentrop i ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali niemiecko-sowiecki układ „o granicy i przyjaźni”, ustalający linię graniczną na obszarze Polski wzdłuż linii: Pisa-Narew-Bug-San (tzw. II. pakt Ribbentrop-Mołotow). 

1939 - Armia Czerwona przejęła od Niemców Przemyśl. 

1944 – Powstanie Warszawskie: Od tego dnia punktami oporu powstańczego były Żoliborz i Śródmieście. 

1944 - W Moskwie rozpoczęły się rozmowy delegacji KRN i PKWN z władzami sowieckimi. 

1953 - Biskupi, po aresztowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego, pod naciskiem władz komunistycznych, wybrali nowego przewodniczącego Episkopatu Polski; został nim ordynariusz łódzki bp Michał Klepacz

1953 – Koło Tarnobrzega odkryto złoża siarki. 

1954 - Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa i Głos Ameryki rozpoczęły nadawanie relacji Józefa Światły, byłego wicedyrektora X. Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który uciekł na Zachód. 

1956 - W Zakopanem urodził się Waldemar Dziki, reżyser, producent filmowy. 

1958 - W katedrze wawelskiej Karol Wojtyła otrzymał sakrę biskupią z rąk arcybiskupa krakowskiego Eugeniusza Baziaka

1984 - Premiera 1. odcinka amerykańskiego serialu kryminalnego „Policjanci z Miami”. 

1986 - W Warszawie zmarła Ewa Szelburg-Zarembina, pisarka, autorka utworów dla dzieci. 

1987 - W Poznaniu zmarł Roman Brandstaetter, poeta, dramaturg, tłumacz. 

1988 – Podczas XXIV. Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu judoka Waldemar Legień zdobył złoty medal w kategorii wagowej do 78 kg. 

1990 – Nadawanie audycji rozpoczęło Radio ZET, początkowo pod nazwą Radio Gazeta – druga po RMF FM komercyjna stacja radiowa w Polsce. Jego założycielem i pomysłodawcą był Andrzej Woyciechowski

2001 - Premiera filmu „Cześć Tereska” w reżyserii Roberta Glińskiego

2003 - W Krakowie zmarł Tadeusz Zieliński, senator, minister, w latach 1992-1996 Rzecznik Praw Obywatelskich. 

2007 - W Lusace w Zambii zmarł kard. Adam Kozłowiecki, jezuita, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau; od 1946 r. przebywał w Rodezji Północnej (obecnie Zambia), gdzie jako misjonarz, a następnie pierwszy metropolita Lusaki, spędził ponad 60 lat. 

2019 – W Warszawie, w wieku 85. lat, zmarł Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek. Największą popularność zdobył dzięki występom w kabarecie „Dudek” i Kabarecie Olgi Lipińskiej. Wystąpił m.in. w „Wojnie domowej”, „Alternatywach 4” „Poszukiwany, poszukiwana”, „Nie ma róży bez ognia” i „Hallo Szpicbródka”. W 2012 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej”. 

źródło: PAP

Wiadomości

Jabłka – polski skarb na każdą porę roku | Republika wstajemy!

HIT DNIA

Gdzie jest Kierwiński? Speckomisja pracuje, a ministra ds. powodzi - brak!

Polki też startują na Mistrzostwach Świata w kolarstwie

Bąkiewicz: nowa władza nie dba o pamięć historyczną [wideo]

SPRAWDŹ TO!

Zakopane jeszcze droższe? Nowe opłaty dla turystów...

Jakie warunki w Beskidach? Wiemy więcej

Dobre wyniki Polaków w Turniej im. Feliksa Stamma

Nowe oblicze Donalda Tuska...

Rosjanie uderzyli w szpital, gdy trwała ewakuacja pacjentów...

Polska 28 września – co wydarzyło się tego dnia

Niecodzienne odkrycie. Czy to groby niewolników?

Co jeszcze zrobią, aby „przywrócić” praworządność?

Nie żyje kilkadziesiąt osób! Tak silnego żywiołu jeszcze nie było...

Dziś nawet deszcz ze śniegiem! Sprawdź, gdzie!

Burza po wpisie Ewy Wrzosek. Dokąd zmierza prokurator?

Najnowsze

Jabłka – polski skarb na każdą porę roku | Republika wstajemy!

Zakopane jeszcze droższe? Nowe opłaty dla turystów...

SPRAWDŹ TO!

Jakie warunki w Beskidach? Wiemy więcej

Dobre wyniki Polaków w Turniej im. Feliksa Stamma

Nowe oblicze Donalda Tuska...

Gdzie jest Kierwiński? Speckomisja pracuje, a ministra ds. powodzi - brak!

HIT DNIA

Polki też startują na Mistrzostwach Świata w kolarstwie

Bąkiewicz: nowa władza nie dba o pamięć historyczną [wideo]