Przejdź do treści
Polska 2 marca – co wydarzyło się tego dnia
facebook.com

Tego dnia odbył się pogrzeb 5. zabitych podczas demonstracji na Placu Zamkowym, który stał się wielką manifestacją patriotyczną; sąd wojskowy skazał na karę śmierci ppłk. Stanisława Kasznicę oraz kpt. Lecha Neymana; w MBP utworzono Biuro Specjalne, zajmujące się tropieniem wrogów we własnych szeregach; rozpoczęła się druga tura rozmów w Magdalence. Urodzili się m. in. Ksawery Wakulski, Stanisław Witkowski, Stefan Korboński, Kazimierz Górski, Kazimierz Piotr Zalewski, Andrzej Korzyński, Krzysztof Majchrzak, Dorota Wellman, Krzysztof Jabłoński, Łukasz Palkowski. Zmarli natomiast: Władysław I Łokietek, Ludwik Waryński, Ernest Malinowski, Wilam Horzyca, Stanisław Taczak, Jarosław Iwaszkiewicz, Dariusz Fikus oraz Zbigniew Jaremko.

1333 - W Krakowie zmarł Władysław I Łokietek, król Polski od 1320 r.

1384 – Podczas zjazdu szlachty w Radomsku podjęto decyzję o powierzeniu tronu polskiego Jadwidze Andegaweńskiej.

1609 - Wojna polsko-szwedzka: Wojska dowodzone przez hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza zdobyły Parnawę w Inflantach.

1616 - Zwycięstwo wojsk polskich pod wodzą Samuela Koreckiego nad siłami mołdawskimi w III bitwie pod Chocimiem.

1843 - W Gostyninie urodził się Ksawery Wakulski, matematyk, inżynier, współpracownik Edwarda Habicha w Peru, naczelny inżynier kraju i dyrektor telegrafów państwowych.

1855 - W Petersburgu zmarł Mikołaj I Romanow, cesarz rosyjski i król polski od 1825 r.

1861 - W Warszawie odbył się pogrzeb pięciu zabitych podczas demonstracji na Placu Zamkowym 27 lutego; uroczystość ta stała się wielką manifestacją patriotyczną Polaków wobec rosyjskiej okupacji na ziemiach polskich.

1864 - Car Rosji Aleksander II ogłosił uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim.

1866 - W Andrychowie urodził się Stanisław Witkowski, filolog klasyczny, mediewista, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności.

1874 - W stojącym na nadmorskim klifie kościele w Trzęsaczu odbyło się ostatnie nabożeństwo. Do dnia dzisiejszego z podmywanego przez morze kościoła pozostał jedynie fragment ściany południowej.

1889 - W twierdzy Szlisselburg koło Petersburga zmarł Ludwik Waryński, działacz rewolucyjny, założyciel i przywódca I Proletariatu.

1899 - W Limie zmarł Ernest Malinowski, inżynier, ekspert budownictwa kolejowego, projektant Transandyjskiej Linii Kolejowej w Peru, jednej z najwyżej położonych linii kolejowych świata. Projekt przewidywał przebicie 63 tuneli o łącznej długości ponad sześciu kilometrów (tunel „Galera” miał 1177 metrów i był wówczas położony najwyżej na świecie, 4781 metrów n.p.m.) oraz budowę przeszło 30 mostów i wiaduktów. Przy budowie pracowało ponad 10 tysięcy robotników, w tym połowa specjalnie sprowadzonych z Chin. Malinowski zatrudnił też Chilijczyków i Peruwiańczyków, w tym Indian, którzy najlepiej wytrzymywali warunki pracy w rozrzedzonym na wysokości powietrzu.

1901 - W Praszce koło Wielunia urodził się Stefan Korboński, w czasie okupacji niemieckiej kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej; w marcu 1945 r., po aresztowaniu przez NKWD Jana Stanisława Jankowskiego, objął obowiązki Delegata Rządu na Kraj.

1921 - We Lwowie urodził się Kazimierz Górski, piłkarz, trener; w latach 1970-1976 selekcjoner reprezentacji Polski; prowadzona przez niego drużyna narodowa zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974 r., zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium (1972) oraz srebrny na igrzyskach w Montrealu (1976); w latach 1991-1995 prezes PZPN.

1927 - W Czechowicach-Dziedzicach urodził się Witold Szalonek, kompozytor, pedagog.

1928 - W Paryżu urodził się Kazimierz Piotr Zalewski, fizyk, żołnierz ZWZ-AK, więzień stalinowski, pracownik francuskiego Komitetu ds. Energii Atomowej, prezes Europejskiego Towarzystwa Nuklearnego i Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji.

1940 - W Warszawie urodził się Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer, pianista, autor muzyki do filmów „Wszystko na sprzedaż”, „Człowiek z marmuru”, „Na srebrnym globie”, „Akademia pana Kleksa”, „Wielki Szu”, kompozytor wielu popularnych przebojów m.in. „Żółte kalendarze”, „Do łezki łezka” i repertuaru Franka Kimono.

1942 - Z Warszawy wywieziono na egzekucję grupę 100 polskich więźniów politycznych. Prawdopodobnie zostali oni tego samego dnia rozstrzelani przez Niemców na terenie obozu pracy Treblinka I.

1944 - Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Palikije na Lubelszczyźnie, zabijając 7 mieszkańców i paląc 12 domów.

1948 - Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci ppłk. Stanisława Kasznicę - komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, po wojnie członka działającego w konspiracji Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz kpt. Lecha Neymana - członka Komendy Głównej NSZ; obaj zostali straceni 12 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

1948 - We Wrocławiu funkcjonariusze UB aresztowali Myrosława Onyszkewycza „Oresta”, dowódcę UPA w Polsce.

1948 - W Gdańsku urodził się Krzysztof Majchrzak, aktor; wystąpił m.in. w filmach „Aria dla atlety”, „Konopielka”, „Cudowne miejsce”, „Historia kina w Popielawach” i „Pornografia”, „Las, 4 rano”.

1950 - W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego utworzono tajne Biuro Specjalne, które - zgodnie z sowieckimi wzorami - zajmowało się tropieniem wrogów we własnych szeregach; w wyniku działania biura aresztowano m.in. Mariana Spychalskiego i Władysława Gomułkę.

1953 - Założono klub sportowy Start Łódź.

1955 - Polska została członkiem Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

1957 – Założono Polski Związek Podnoszenia Ciężarów.

1959 - W Warszawie zmarł Wilam Horzyca, reżyser teatralny, tłumacz, krytyk, redaktor pisma „Droga”, członek grupy artystycznej „Skamander”, w latach 1930-35 poseł na Sejm RP z ramienia BBWR.

1959 - W Warszawie urodził się Krzysztof Stelmaszczyk, aktor, znany m.in. z filmów „Ciało”, „Testosteron”, „Miasto 44” i serialu „Czas honoru”.

1960 - W Malborku zmarł Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, generał WP; podczas II wojny światowej w niemieckich obozach jenieckich.

1961 - W Warszawie urodziła się Dorota Wellman, dziennikarka, producentka, prezenterka telewizyjna, aktorka. Odtwórczyni roli Henryki Krzywonos w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

1965 - We Wrocławiu urodził się Krzysztof Jabłoński, pianista, zdobywca III Nagrody w XI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie; pedagog.

1966 - Premiera filmu „Zawsze w niedzielę” Ryszarda Bera.

1970 - Na antenie Telewizji Gdańsk ukazało się premierowe wydanie programu informacyjnego „Panorama”.

1973 - W Praz-Coutant we Francji zmarła Alina Szapocznikow, rzeźbiarka.

1976 - W Warszawie urodził się Łukasz Palkowski, reżyser, autor filmów „Rezerwat”, „Bogowie”.

1980 - W Warszawie zmarł Jarosław Iwaszkiewicz - poeta, prozaik, dramatopisarz, tłumacz i eseista; współtwórca poetyckiej grupy Skamander, autor m.in. powieści „Sława i chwała”, „Czerwone tarcze”, „Kochankowie z Marony”, opowiadań „Panny z Wilka”, „Brzezina” oraz licznych wierszy, listów, wspomnień i biografii muzyków. W PRL wieloletni prezes Związku Literatów Polskich.

1989 - Rozpoczęła się druga tura rozmów w Magdalence pomiędzy przedstawicielami władz PRL i NSZZ „Solidarność”.

1992 - Polska i Białoruś oficjalnie nawiązały stosunki dyplomatyczne; Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały niepodległość Białorusi.

1993 - W Warszawie zarejestrowano Fundację „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”.

1996 - Zmarł Dariusz Fikus, dziennikarz, współtwórca tygodnika „Polityka”, z którym związany był przez 25 lat; w 1980 r. wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; uczestnik obrad Okrągłego Stołu po stronie Solidarności.

2001 - Premiera filmu „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.

2006 - Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika „Le Monde diplomatique”.

2022 – W Warszawie zmarł Zbigniew Jaremko, saksofonista tenorowy i sopranowy, klarnecista, kompozytor i aranżer, także twórca muzyki teatralnej i filmowej.

 

PAP

Wiadomości

Zwycięstwo Donalda Trumpa to również zasługa Polonii | Zdaniem Kowalskiego

HIT! Lis przyznał się, że jest członkiem KO? Ten wpis na to wskazuje!

Kolejne masowe zwolnienia. Pracę ma stracić ponad 200 osób

Kanthak: Donald Tusk jest boomerem, który uważa, że żyje w czasach, kiedy nie było Internetu

Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"

Express Republiki | 09.11.2024 | Republika

Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko

"Budda" miał być szantażowany. Prokuratura potwierdza, że zajmowała się tą sprawą

Gryglas: Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej to miejsce, które powinno nas łączyć

Republika: o 19.45 zapraszamy na Gościa Dzisiaj

Manasterski: w retoryce Donalda Tuska oskarżanie kogoś o związki z Rosją jest wygodnym narzędziem

Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia ostro reaguje na decyzję większości sejmowej godzącej w prawa dzieci nienarodzonych

Prawybory w KO wyłonią kandydata na prezydenta. Internauci bezlitośni wobec nominowanych

Bitwa Polityczna | Kłamstwa Tuska o Trumpie [wideo]

Najnowsze

Zwycięstwo Donalda Trumpa to również zasługa Polonii | Zdaniem Kowalskiego

Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"

Express Republiki | 09.11.2024 | Republika

Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko

"Budda" miał być szantażowany. Prokuratura potwierdza, że zajmowała się tą sprawą

HIT! Lis przyznał się, że jest członkiem KO? Ten wpis na to wskazuje!

Kolejne masowe zwolnienia. Pracę ma stracić ponad 200 osób

Kanthak: Donald Tusk jest boomerem, który uważa, że żyje w czasach, kiedy nie było Internetu