Przejdź do treści

Polska 18 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia początek oblężenia klasztoru paulinów na Jasnej Górze; prezydentem Warszawy mianowany został Sokrates Starynkiewicz; rozpoczął się proces aktorów oskarżonych o udział w 1941 r. w nazistowskim filmie propagandowym „Heimkehr”; list Episkopatu Polski do Episkopatu Niemiec wzywający do pojednania; Lech Kaczyński został zaprzysiężony na stanowisku prezydenta Warszawy; premier Beata Szydło wygłosiła w Sejmie exposé. Urodzili się m. in. Władysław Zamoyski, Ignacy Paderewski, Kazimierz Kord, Eustachy Rylski, Janusz Wójcik, Andrzej Kołodziej. Zmarli natomiast: Walery Rzewuski, Jan Bystroń, Jerzy Adamski oraz Adam Musiał.

Dzisiaj imieniny obchodzą: Roman, Tomasz, oraz Agnieszka, Aniela, Cieszymysł, Filipina, Gabriela, Galezy, Hezychiusz, Józefa, Karolina, Klaudyna, Leonard, Noe, Odo, Odon

Nietypowe święta: Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, Międzynarodowy Dzień Sztuki Islamu, Dzień Myszki Miki

1489 – Na zamku w Radomiu wielki mistrz zakonu krzyżackiego Johann von Tieffen złożył hołd lenny królowi Kazimierzowi IV. Jagiellończykowi

1621 - Papież Grzegorz XV. ustanowił zakon pijarów, który miał duży wkład w rozwój oświaty w Rzeczypospolitej. 

1632 - Wydano Biblię Gdańską, kalwiński przekład Biblii na język polski. 

1655 - Potop szwedzki: początek oblężenia klasztoru paulinów na Jasnej Górze. 

1700 - Pod Olkienikami pospolite ruszenie szlachty litewskiej dowodzone przez Michała Wiśniowieckiego pokonało wojska Sapiehów, kładąc kres samowładnym rządom tego rodu na Litwie. 

1853 - W Paryżu urodził się Władysław Zamoyski, działacz społeczny i narodowy; inicjator budowy linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego; uratował od zniszczenia lasy tatrzańskie, ograniczając w nich wyręby i prowadząc zalesienia; zaangażowany w spór graniczny z Królestwem Węgier o Morskie Oko; wszystkie swoje dobra wielkopolskie oraz zakopiańskie przekazał na cele społeczne i narodowe. 

1860 - Urodził się Ignacy Paderewski, pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk, w latach 1919-1921 minister spraw zagranicznych RP, sygnatariusz Traktatu wersalskiego. Niektóre źródła jako datę urodzin podają. 6 listopada. 

1875 - Prezydentem Warszawy mianowany został Sokrates Starynkiewicz, emerytowany generał wojsk rosyjskich; urząd sprawował do 1892 r.; zasłużony dla rozwoju miasta m.in. budową nowoczesnych wodociągów i kanalizacji. 

1888 - Zmarł Walery Rzewuski, fotograf, prekursor zorganizowanego ruchu fotograficznego na ziemiach polskich. 

1916 – I. wojna światowa: zakończyła się trwająca od lipca bitwa nad Sommą; straty brytyjskie - ponad 420 tys. ofiar; francuskie - ponad 200 tys. ofiar; niemieckie - co najmniej 465 tys. ofiar. 

1918 - Powołany został rząd Jędrzeja Moraczewskiego, pierwszy rząd niepodległej Polski. 

1930 - W Pogórzu urodził się Kazimierz Kord, dyrygent, dyrektor i kierownik artystyczny Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji (1969-1973), Filharmonii Narodowej w Warszawie (1977-2001), a także dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (2005-2006). 

1939 - W Londynie podpisano umowę o współpracy Polskiej Marynarki Wojennej z Królewską Marynarką Wielkiej Brytanii na okres wojny; był to jeden z pierwszych aktów międzynarodowych podpisanych przez polski rząd na uchodźstwie. 

1941 - Początek ofensywy wojsk brytyjskich pod Tobrukiem; w walkach brała udział polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. 

1944 - W Nawojowej koło Nowego Sącza urodził się Eustachy Rylski, prozaik, dramaturg, scenarzysta; autor powieści „Człowiek w cieniu”, „Warunek”, „Na Grobli”, „Obok Julii”, „Blask”. 

1945 - W Warszawie na Pradze odsłonięto Pomnik Braterstwa Broni. 

1948 - W Warszawie rozpoczął się proces polskich aktorów oskarżonych o udział w 1941 r. w nazistowskim filmie propagandowym „Heimkehr” (Powrót do ojczyzny); Bogusław Samborski skazany został zaocznie na karę dożywotniego więzienia, Wanda Szczepańska - na 12 lat więzienia, Michał Pluciński na 5 lat, Stefan Golczewski i Juliusz Łuszczewski na 3 lata pozbawienia wolności. 

1953 - W Warszawie urodził się Janusz Wójcik, trener piłkarski, w latach 1989-1992 prowadził polską reprezentację olimpijską, z którą na igrzyskach w Barcelonie zdobył srebrny medal; selekcjoner reprezentacji Polski seniorów od 1997 do 1999 r. 

1956 - W Bydgoszczy doszło do starć tłumu z milicją i zniszczenia stacji radiowej zagłuszającej audycje nadawane z Zachodu. 

1959 - W Zagórzu urodził się Andrzej Kołodziej, działacz WZZ Wybrzeża; w sierpniu 1980 r. przewodniczący Komitetu Strajkowego w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni; wiceprzewodniczący MKS w Stoczni Gdańskiej, a następnie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „S”; organizował sieć kontaktów ze środowiskami opozycyjnymi w Czechosłowacji; aresztowany w 1981 r. przez czechosłowacką służbę bezpieczeństwa i skazany na 21 miesięcy więzienia; od 1984 r. w „Solidarności Walczącej”, w latach 1987-1988 jej przewodniczący. 

1964 - Zmarł Jan Bystroń, etnolog, socjolog, historyk kultury, pisarz. 

1965 - List Episkopatu Polski do Episkopatu Niemiec, wzywający do pojednania między narodem polskim a niemieckim oraz zapraszający niemieckich biskupów do udziału w uroczystościach Milenium Chrztu Polski. 

1965 - Premiera filmu „Rysopis” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego

1988 - W Wilanowie na terenie parafii doszło do wznowienia rozmów pomiędzy stroną rządową a opozycją i przedstawicielami Kościoła katolickiego; władze komunistyczne po raz kolejny nie zgodziły się na legalizację NSZZ „Solidarność”. 

2001 - Zmarł Jerzy Adamski, krytyk literacki i teatralny, eseista, pedagog. 

2002 - Lech Kaczyński został zaprzysiężony na stanowisku prezydenta Warszawy, jako pierwszy piastujący ten urząd wybrany w wyborach powszechnych. 

2011 - Prezydent Bronisław Komorowski powołał drugi rząd premiera Donalda Tuska

2015 – Premier Beata Szydło wygłosiła w Sejmie exposé, po którym jej rząd uzyskał wotum zaufania. 

2020 - W Krakowie zmarł Adam Musiał, piłkarz i trener, podstawowy piłkarz drużyny Kazimierza Górskiego, która w 1974 r. wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN. W reprezentacji wystąpił 34 razy. 

Źródło: PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Polska 22 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Pracujesz w niedzielę i święta? Warto TO wiedzieć!

Zakupy przed świętami. Sprawdź, kiedy będzie to możliwe! [SONDA]

Uwolniła się. Jej rozpad stanie się spektakularnym wydarzeniem

Jaki prezent dla Polaków na święta szykują Tusk z Trzaskowskim?

600 milionów dolarów będzie kosztował ich ślub. Kto się żeni?

Policja zastrzeliła kierowcę. Wjechał w centrum handlowe |FILM

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

Scholz wygwizdany w Magdeburgu. Niemcy protestują

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Najnowsze

Polska 22 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Jaki prezent dla Polaków na święta szykują Tusk z Trzaskowskim?

600 milionów dolarów będzie kosztował ich ślub. Kto się żeni?

Policja zastrzeliła kierowcę. Wjechał w centrum handlowe |FILM

Władze zarządziły ewakuację. Groźny pożar buszu

Pracujesz w niedzielę i święta? Warto TO wiedzieć!

Zakupy przed świętami. Sprawdź, kiedy będzie to możliwe! [SONDA]

Uwolniła się. Jej rozpad stanie się spektakularnym wydarzeniem