Przejdź do treści
13:11 Francja: Sąd orzekł zakaz ubiegania się o stanowiska publiczne przez pięć lat dla Marine Le Pen
13:06 Podlaskie: Apel o niewypalanie traw po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym
12:14 Polska: W RCB międzyresortowe spotkanie ws. zagrożenia pryszczycą
Republika O 17:30 gościem Ewy Bugały w Republice programie „Ewa Bugała wszystko jasne” będzie Małgorzata Paprocka, szef Kancelarii Prezydenta RP. Zapraszamy!
11:53 UE: PE zabiega o udział władz USA w majowej sesji w Strasburgu. Trwają starania o przyjazd Trumpa
11:40 Belgia: Strajk w całym kraju. W Brukseli odwołane wszystkie odloty, działa jedna linia metra
11:17 Olsztyn: Zarzuty dla mężczyzny, który ugodził kota nożem, nagrał to i zamieścił w internecie
10:57 Mazowieckie: Obcokrajowiec poszukiwany czerwoną notą Interpolu zatrzymany na lotnisku Modlin
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z dziennikarzem śledczym TV Republika Piotrem Nisztorem. 1 kwietnia 2025 (wtorek), godz. 17:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Polska 15 kwietnia – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: PAP; dzieje.pl; grafika własna

Tego dnia ukazał się pierwszy numer tygodnika „Przekrój”; Stoczni Gdańskiej nadano imię „Włodzimierza Lenina”; rozpoczęła się budowa „Huty Katowice”; komendant główny Policji powołał CBŚ; prezydent Lech Kaczyński otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Urodzili się m. in. Olga Boznańska, Tadeusz Kutrzeba, Tadeusz Pruszkowski, Kalman Szapiro, Tadeusz Bieńkowicz, Igor Przegrodzki, Andrzej Kopiczyński, Jacek Lech, Beata Szydło. Zmarli natomiast: Mikołaj Kamieniecki, Andrzej Leszczyński, Feliks Perl, Iwa Młodnicka, Szymon Kobyliński oraz Jerzy Janicki.

1353Jakub Betkonis (Betkin) z Królewca otrzymuje prowizję papieską na kanonię warmińską. Nie został jednak przyjęty do kapituły.

1515 - W Krakowie zmarł Mikołaj Kamieniecki, hetman wielki koronny, wojewoda krakowski, autor wielu reform wojskowych; w 1512 r. wspólnie z hetmanem Konstantym Ostrogskim rozgromił Tatarów w bitwie pod Wiśniowcem.

1658 - W Skierniewicach zmarł Andrzej Leszczyński, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski od 1653 r.

1865 - W Krakowie urodziła się Olga Boznańska, jedna z najbardziej cenionych polskich malarek, przedstawicielka impresjonizmu, wybitna artystka okresu Młodej Polski.

1886 - W Krakowie urodził się Tadeusz Kutrzeba, gen. Wojska Polskiego, komendant Wyższej Szkoły Wojennej w latach 1928-1939; w kampanii polskiej 1939 r. dowódca Armii „Poznań”, dowodził wojskami polskimi w bitwie nad Bzurą.

1888 - W Borucicach koło Łęczycy urodził się Tadeusz Pruszkowski, żołnierz Legionów Polskich, malarz, pedagog, profesor ASP w Warszawie; zastrzelony przez Niemców w 1942 r. podczas próby ucieczki z konwoju na Pawiak.

1889 - W Grodzisku Mazowieckim urodził się Kalman Szapiro, cadyk, rabin Piaseczna; w czasie wojny przybywał w warszawskim getcie, gdzie angażował się w działalność samopomocową; autor mów odnalezionych w Archiwum Ringelbluma; zamordowany w 1943 r. prawdopodobnie w niemieckim obozie w Trawnikach.

1921 - Sejm RP ratyfikował Traktat Ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką.

1923 - Urodził się Tadeusz BieńkowiczRączy”- żołnierz AK.18.01.1944 r. brał udział w odbiciu skazańców z więzienia w Lidzie za co otrzymał Virtuti Militari. Aresztowany przez UB był torturowany, a następnie skazany na karę śmierci zamienioną na dożywocie.

1926 - W Landwarowie pod Wilnem urodził się Igor Przegrodzki, aktor, wykładowca wrocławskiej PWST; przez wiele lat związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu, następnie z Teatrem Narodowym w Warszawie; zagrał m.in. w filmach „Marcowe migdały”, „Parę osób, mały czas”.

1927 - W Warszawie zmarł Feliks Perl, działacz socjalistyczny, publicysta, jeden z głównych teoretyków PPS, w latach 1915-1927 redaktor naczelny „Robotnika”.

1934 - W Międzyrzecu Podlaskim urodził się Andrzej Kopiczyński, aktor, od wielu lat związany z warszawskim Teatrem Kwadrat; wielką popularność przyniosła mu rola inżyniera Stefana Karwowskiego w serialu „Czterdziestolatek” i „Czterdziestolatek 20 lat później”, zagrał również w filmach „Jarzębina czerwona”, „Kopernik” i „Znachor”.

1938 - W Śniatyczach na Zamojszczyźnie urodził się arcybiskup Sawa (Michał Hrycuniak), zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jako metropolita warszawski i całej Polski.

1939 - Odbył się ogólnopolski zjazd założycielski Stronnictwa Demokratycznego.

1942 - W kamieniołomach w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli obóz pracy „Liban”.

1943 - Zbrodnia Katyńska: Sowieckie Biuro Informacyjne stwierdziło, że polscy jeńcy byli zatrudnieni na robotach budowlanych na zachód od Smoleńska i „wpadli w ręce niemieckich katów faszystowskich w lecie 1941 r., po wycofaniu się wojsk radzieckich z rejonu Smoleńska”.

1943 – W getcie w Kopyczyńcach w dawnym województwie tarnopolskim Niemcy rozstrzelali około 500 Żydów.

1945 - Początek akcji UPA skierowanej przeciwko posterunkom MO w powiatach sanockim i przemyskim.

1945 - W Krakowie ukazał się pierwszy numer tygodnika „Przekrój”.

1947 - W Bielsku-Białej urodził się Jacek Lech (właściwie Leszek Zerhau), piosenkarz, solista zespołu „Czerwono-Czarni”.

1963 - W Oświęcimiu urodziła się Beata Szydło, samorządowiec, polityk; w latach 1998-2005 burmistrz gminy Brzeszcze; w 2005 r. wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości; posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji; w 2010 r. wybrana wiceprezesem PiS; od listopada 2015 r. do grudnia 2017 premier rządu RP, wicepremier od 11 grudnia 2017 r.

1967 - Stoczni Gdańskiej nadano imię Włodzimierza Lenina.

1970 - W rewanżowym meczu półfinałowym Pucharu Zdobywców Pucharów Górnik Zabrze zremisował na Stadionie Śląskim w Chorzowie z AS Roma 2:2. O awansie Górnika do finału zdecydowało losowanie po trzecim meczu, zakończonym ponownie remisem, rozegranym 22 kwietnia w Strasburgu.

1972 - Rozpoczęła się budowa Huty Katowice.

1983 - W Warszawie rozpoczęto budowę pierwszej linii metra.

1997 - W Warszawie zmarła Iwa Młodnicka, aktorka.

1998 - Utworzono samolotowy Zespół Akrobacyjny „Orlik”.

1999 - Podpisano akt założycielski partii Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD).

1999 - Rozpoczęła się seryjna produkcja Poloneza kombi.

2000 - Komendant Główny Policji powołał Centralne Biuro Śledcze (CBŚ).

2002 - W Warszawie zmarł Szymon Kobyliński, grafik, rysownik, karykaturzysta, eseista i dziennikarz.

2007 - W Warszawie zmarł Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, scenarzysta, dziennikarz; współautor powieści radiowych „Matysiakowie” i „W Jezioranach”, autor scenariuszy filmowych do seriali „Polskie drogi”, „Ballada o Januszku” i „Dom”.

2010 - Prezydent RP Lech Kaczyński otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy.

 

 

PAP

Wiadomości

Tusk podsumowuje niemą prezydencję Polski w Unii Europejskiej

Nie będzie aresztu wobec Ziobry. Kowalski: Sroka próbowała oszukać sąd

PILNE: Sąd zdecydował. Nie będzie aresztu wobec Zbigniewa Ziobro

Po wypadku zablokowana DK17

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Hejterzy zatrudnieni w Spółkach Skarbu Państwa

Marine Le Pen z wyrokiem sądu. Czy wpłynie to na start w wyborach?

1000 lat historii Polski

Najpierw uciekli przez Ziobro, potem skierowali wniosek do sądu. Dziś ciąg dalszy

Indie z plecakiem i na własną rękę!

Morawiecki: to jest skandal! marszałek województwa zaczął niemal wprost grozić mieszkańcom

Po 60 godzinach od trzęsienia ziemi spod gruzów wciągnięto żywego człowieka

Najnowsze

Tusk podsumowuje niemą prezydencję Polski w Unii Europejskiej

Janusz Kowalski: wzywanie Zbigniewa Ziobro do sądu w obecnym stanie zdrowia jest niehumanitarne

Po twardym stanowisku Donalda Trumpa wobec Rosji, ceny ropy w USA idą w dół

Ważne pytania: Na jakiej podstawie inwigilowano posła Dariusza Mateckiego oraz byłego wiceministra Marcina Romanowskiego?

PILNE: Zbigniew Ziobro pokazał w sieci WAŻNĄ notatkę policyjną

Nie będzie aresztu wobec Ziobry. Kowalski: Sroka próbowała oszukać sąd

PILNE: Sąd zdecydował. Nie będzie aresztu wobec Zbigniewa Ziobro

Po wypadku zablokowana DK17