Przejdź do treści
22:30 Polskie siatkarki pokonały Chinki 3:2 (17:25, 25:20, 19:25, 25:19, 15:12) w ćwierćfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów i awansowały do najlepszej czwórki rozgrywek. W sobotę w półfinale zmierzą się z Włoszkami
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska 12 lutego – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: facebook.com

Tego dnia w Warszawie odbył się pokaz lotu balonu napełnionego wodorem; został ochrzczony Adam Mickiewicz; utworzono pierwszy PGR; zespół prof. Wiktora Brossa wykonał pierwszą operację na otwartym sercu; samolot PLL LOT został uprowadzony przez kapitana do Berlina Zachodniego; powstał ZHR. Urodzili się m. in. Józef Stolarczyk, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Marta Mirska, Józef Wilkoń, Wacław Kisielewski, Paweł Wawrzecki, Krzysztof Pawlak. Zmarli natomiast: Stanisław August Poniatowski, Stanisław Węgrzecki, Zbigniew Słomiński, Wiesław Dymny, Witold Kula oraz Krystyna Sienkiewicz.

1267 - Założono miejską szkołę parafialną przy kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

1564 – Król Zygmunt August przeniósł na królów Polski dziedziczne prawo do władania Wielkim Księstwem Litewskim.

1784 - Stanisław Okraszewski wykonał w Warszawie eksperyment z wypuszczeniem w powietrze balonu wypełnionego wodorem. Udaną próbę obserwował król Stanisław August Poniatowski. Kilkanaście lat później z lotu balonem mógł skorzystać każdy chętny.

1798 - W Pałacu Marmurowym w Petersburgu zmarł Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski. W chwili śmierci miał 66 lat. Jednym z największych jego osiągnięć było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie konstytucji; przez jednych obarczany odpowiedzialnością za rozbiory i utratę suwerenności, przez innych uznawany za bezskutecznie walczącego o reformy.

1799 - W kościele Przemienienia Pańskiego w Nowogródku został ochrzczony Adam Mickiewicz.

1816 - W Wysokiej urodził się Józef Stolarczyk, pierwszy proboszcz Zakopanego, taternik, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego.

1845 - W Warszawie zmarł Stanisław Węgrzecki, prawnik, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej, dwukrotny prezydent Warszawy, wolnomularz.

1863 - Powstanie Styczniowe: Pod Świętym Krzyżem oddziały powstańcze pod dowództwem Mariana Langiewicza i Dionizego Czachowskiego odparły rosyjski atak, zadając przeciwnikowi ciężkie straty.

1865 - W Ludźmierzu na Podhalu urodził się Kazimierz Przerwa-Tetmajer, poeta, prozaik, dramaturg, publicysta i krytyk sztuki, autor m.in. „Na skalnym Podhalu”, „Legendy Tatr”, „Zatracenia” i „Zawiszy Czarnego”.

1895 - W Dolinie koło Stanisławowa urodził się Stanisław Jaworski, aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z ról filmach „Skarb”, „Niedaleko Warszawy”, „Wraki”.

1904 - We Lwowie założono Polskie Towarzystwo Filozoficzne.

1918 - W Warszawie urodziła się Marta Mirska, piosenkarka, pierwsza wykonawczyni przeboju „Pierwszy siwy włos”.

1930 - W Bogucicach urodził się Józef Wilkoń, artysta, malarz, ilustrator.

1933 - W Tallinie urodził się Bruno O'Ya, estoński aktor, piosenkarz, sportowiec, znany z roli chorążego Słotwiny w filmie Aleksandra Ścibor-Rylskiego „Wilcze Echa” i Józwy Butryma w „Potopie” Jerzego Hoffmana.

1940 - Na cmentarzu żydowskim w Lublinie Niemcy rozstrzelali 180 Żydów.

1943 - W Warszawie urodził się Wacław Kisielewski, pianista, kompozytor, członek duetu fortepianowego „Marek i Wacek”.

1943 - W Stefanowie w Lasach Chojnowskich rozstrzelany został przez Niemców Zbigniew Słomiński, prezydent Warszawy w latach 1927-35.

1945 - Armia Czerwona zajęła miasta: Czechowice (obecnie Czechowice-Dziedzice), Drawno i Kalisz Pomorski.

1945 - W nocy z 12 na 13 lutego oddział UPA dokonał zbrodni na co najmniej 50 Polakach w miejscowości Puźniki położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego.

1949 - Utworzone zostały pierwsze Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR).

1950 - W Warszawie urodził się Paweł Wawrzecki, aktor.

1953 - W Chorzowie urodził się Jan Kidawa-Błoński, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, reżyser filmów „Trzy stopy nad ziemią”, „Skazany na bluesa”, „Różyczka”.

1958 - We Wrocławiu zespół pod kierunkiem prof. Wiktora Brossa wykonał pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu.

1958 - W Trzebiechowie urodził się Krzysztof Pawlak, piłkarz, trener, dwukrotny mistrz Polski z Lechem Poznań, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski, reprezentant kraju.

1959 - W Krakowie zmarł Iwo Gall, reżyser teatralny scenograf, pedagog.

1966 - W Krakowie urodziła się Dorota Segda, aktorka, znana m.in. z ról w filmach „Faustyna”, „Tato”, aktorka Starego Teatru w Krakowie.

1970 - W Brzozówce koło Lidy urodził się Czesław Michniewicz, piłkarz, trener.

1971 - Premiera pierwszego odcinka serialu „Doktor Ewa” w reżyserii Henryka Kluby z Ewą Wiśniewską w roli tytułowej.

1973 - Premiera filmu „Kopernik” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.

1978 - W Krakowie zmarł Wiesław Dymny, aktor, poeta, prozaik, satyryk, scenarzysta, plastyk, współtwórca krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, autor tomu opowiadań „Słońce wschodzi raz na dzień”, powieści „Droga na dziki zachód” i scenariuszy do filmów „Pięć i pół bladego Józka”, „Chudy i inni”.

1981 - 1W Gdańsku powstało Tymczasowe Prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność”. W jego skład weszli: Lech Wałęsa - przewodniczący, dwaj wiceprzewodniczący KKP - Andrzej Gwiazda i Ryszard Kalinowski oraz Zbigniew Bujak (Mazowsze), Tadeusz Jedynak (Jastrzębie), Jan Rulewski (Bydgoszcz), Andrzej Słowik (Ziemia Łódzka), Stanisław Wądołowski (Pomorze Zachodnie - Szczecin), a także - bez prawa głosu - sekretarz KKP, Andrzej Celiński i Karol Modzelewski jako rzecznik prasowy.

1982 - Lecący z Warszawy do Wrocławia samolot PLL LOT An-24 został uprowadzony przez kapitana do Berlina Zachodniego.

1985 - Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Czo Oju.

1988 - W Warszawie zmarł Witold Kula, historyk, badacz dziejów społeczno-gospodarczych Polski; autor publikacji „Teoria ekonomicznego ustroju feudalnego. Próba modelu” oraz „Miary i ludzie”.

1989 - Powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR).

1994 - W norweskim Lillehammer rozpoczęły się XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Najlepszym Polakiem był łyżwiarz szybki Jaromir Radke, który zajął 5. miejsce w wyścigu na 10000 m i 7. miejsce na dystansie o połowę krótszym.

1999 - Premiera filmu „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

2002 - Na antenie Polsatu wyemitowano pierwszy odcinek telenoweli Samo Życie.

2010 - W Vancouver rozpoczęły się XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie, podczas których polska ekipa zdobyła 6 medali: 1 złoty - Justyna Kowalczyk – biegi narc., 30 km ze startu wspóln. styl klas.; 3 srebrne - Justyna Kowalczyk – biegi narc., sprint indyw. na 1,4 km styl klas., Adam Małysz – skoki narc., skoczn. Norm. (HS 106), Adam Małysz – skoki narc., skoczn. duża (HS 140); oraz 2 brązowe: Justyna Kowalczyk – biegi narc., techn. łącz. na 15 km, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska – łyżw. Szybk., bieg druż. kob.

2015 - W Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zainaugurowano obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

2017 - W warszawskim szpitalu zmarła Krystyna Sienkiewicz, aktorka estradowa, teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa, pisarka i plastyczka, a także wielka miłośniczka zwierząt. Miała 82 lata. Krystyna Sienkiewicz od kilku lat ciężko chorowała. Pogrzeb odbył się na wojskowych Powązkach. Zagrała m.in. w filmach „Rzeczpospolita babska”, „Lekarstwo na miłość” oraz serialu „Rodzina Leśniewskich”.

2020 – Zmarł Michał Gałkiewicz, artysta tworzący rzeźby kameralne, monumentalne i architektoniczne. Pracował w kamieniu, drewnie, betonie, ceramice i metalu. Był laureatem licznych nagród i wyróżnień na wystawach oraz konkursach ogólnopolskich i okręgowych, wielokrotnie nagradzanym z działalność artystyczną, pedagogiczną i społeczną. W latach 1974-1980 był komisarzem Łódzkiej Galerii Rzeźby.

 

PAP

Wiadomości

burza na Jeziorze Tahoe pochłonęła wszystkich, którzy nie założyli kamizelek

Burza wywróciła łódź. Utonęli wszyscy bez kamizelek ratunkowych

Mocny głos z Ameryki Północnej. Potępili działania Izraela w Strefie Gazy

Bułgaria: spektakularny wzrost cen nieruchomości przed wejściem do strefy euro

Rosja ignoruje ultimatum Trumpa

Turystyczna perła mówi stop! Miasto zamyka się na turystów

Iran twierdzi, że spacyfikował amerykańskiego niszczyciela

Wydało się... Chiny napędzają rosyjską machinę wojenną

To typowa rekonstrukcja pozorów, bo czym różni się Bodnar od Żurka?

Polki pokonały Chinki i meldują się w półfinale Ligi Narodów

Burza o matchę Sandry Kubickiej. „Dzieci TikToka” mnie nie ruszają.

Rekonstrukcja Tuska: Żurek ministrem, Czarnek ostrzega przed chaosem

Decyzja komisji regulaminowej: Ziobro ma zostać zatrzymany i doprowadzony

Viktor Gyokeres w Arsenalu! Londyńczycy zapłacą fortunę za króla strzelców

Tusk? Dla młodych nieciekawy, słaby, mało charyzmatyczny

Nikt nie chce tego oglądać! Meghan Markle zaliczyła klapę na Netfliksie

Najnowsze

burza na Jeziorze Tahoe pochłonęła wszystkich, którzy nie założyli kamizelek

Burza wywróciła łódź. Utonęli wszyscy bez kamizelek ratunkowych

słynna Barcelona zamyka się na turystów

Turystyczna perła mówi stop! Miasto zamyka się na turystów

amerykański niszczyciel USS Fitzgerald

Iran twierdzi, że spacyfikował amerykańskiego niszczyciela

Rosja pozyskuje części do dronów z Chin

Wydało się... Chiny napędzają rosyjską machinę wojenną

Program W Punkt - Republika

To typowa rekonstrukcja pozorów, bo czym różni się Bodnar od Żurka?

Kanada potępiła działania Izraela w Strefie Gazy

Mocny głos z Ameryki Północnej. Potępili działania Izraela w Strefie Gazy

ceny nieruchomości w Bułgarii idą w górę

Bułgaria: spektakularny wzrost cen nieruchomości przed wejściem do strefy euro

Donald Trump postawił ultimatum. Putin go lekceważy

Rosja ignoruje ultimatum Trumpa