Przejdź do treści

Polska 11 października – co wydarzyło się tego dnia

Źródło: TV Republika

Tego dnia w Lwowie odbył się pogrzeb Marii Konopnickiej; w Krakowie założono PZLA; rozpoczęły się przesłuchania przed komisją śledczą Kongresu USA ds. zbadania katyńskiej; skonstruowano prototyp jednoosiowego ciągnika ogrodniczego „Ursus C-308”; początek 3-dniowych demonstracji „Solidarności”; polscy piłkarze odnieśli pierwsze w historii zwycięstwo nad Niemcami. Urodzili się m. in. Alfred Wierusz-Kowalski, Tadeusz Bocheński, Jadwiga Chojnacka, Antoni Heda, Julian Kawalec, Andrzej Szajewski, Zenon Grocholewski. Zmarli natomiast: Kazimierz Pułaski, Juliusz Gilewicz, Kazimierz Gilewicz, Zygmunt Bończa-Bohdanowski, Józef Kałuża, Halina Poświatowska, Kazimierz Sosnkowski, Andrzej Szalawski, Janina Romanówna, Stanisław Tołpa, Krzysztof Chamiec oraz Paweł Rozwadowski.

1582 - Ze względu na wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego w dniu 4. października, dat od 5. do 14. października nie było we Francji, Hiszpanii, Italii, Portugalii i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

1779 - W wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah zmarł gen. Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 

1830 - W Warszawie odbył się pożegnalny koncert Fryderyka Chopina przed jego wyjazdem do Wiednia i Paryża; okazał się on ostatnim koncertem Chopina w Warszawie, do której kompozytor już nigdy nie powrócił. 

1842 - Weszła w życie reforma podziału administracyjnego Królestwa Polskiego. Zakładała ona likwidację powiatów i powołanie obwodów. Jej celem było zbliżenie systemu administracyjnego Królestwa do reszty Imperium Rosyjskiego. 

1849 - W Suwałkach urodził się Alfred Wierusz-Kowalski, malarz; tematem jego dzieł były głównie sceny rodzajowe, często z motywami koni i wilków; autor obrazów „W pościgu za Tatarem”, „W polu”, „Na tropie” i „Nocna jazda”. 

1900 - W Kijowie urodził się Tadeusz Bocheński, pierwszy spiker Polskiego Radia (od 1926 r.), piosenkarz, autor wspomnień „Znam tylko Twoje listy”. Podczas okupacji niemieckiej występował w teatrze podziemnym. Od 1946 r. należał do Związku Artystów Scen Polskich. 

1905 - Urodziła się Jadwiga Chojnacka – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wieloletnia pedagog Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser i dyrektor teatru. 

1910 – Odbył się pogrzeb Marii Konopnickiej. Był jedną z największych i najważniejszych uroczystości żałobnych w dziejach Lwowa. Wzięło w nim udział ponad 50 tys. Ludzi. 

1916 - W Małomierzycach koło Iłży urodził się Antoni Heda, „Szary”, dowódca oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, w sierpniu 1945 r. dowodził akcją rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach. 

1916 - We wsi Wrzawy pod Tarnobrzegiem urodził się Julian Kawalec, prozaik, publicysta, poeta. 

1918 - Polskie organizacje działające w Niemczech wydały wspólny komunikat opowiadający się jawnie za niepodległością Polski. 

1919 - W Krakowie założono Polski Związek Lekkiej Atletyki, najstarsze działające w Polsce stowarzyszenie sportowe. 

1919 - W Wilnie Józef Piłsudski dokonał uroczystego otwarcia Uniwersytetu Stefana Batorego, zamkniętego przez władze rosyjskie w 1832 r. 

1929 – Z Belgii do kraju sprowadzono prochy Joachima Lelewela

1937 - W Warszawie urodził się Andrzej Szajewski, aktor teatralny i filmowy. 

1938 - Dekret prezydenta RP Ignacego Mościckiego o zjednoczeniu Zaolzia z Polską. 

1939 - W Bródkach koło Nowego Tomyśla urodził się Zenon Grocholewski, kardynał, prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. 

1939 - Ukazał się pierwszy numer „Nowego Kuriera Warszawskiego” tzw. gadzinówki. Swoją nazwą dziennik nawiązywał do Kuriera Warszawskiego – jednej z najważniejszych i najdłużej (od 1821 r.) wydawanych gazet w kraju. 

1939 – Premier gen. dyw. Władysław Sikorski wydał w Paryżu rozkaz odtworzenia Polskiej Marynarki Wojennej. 

1942 - Z getta w Lubartowie Niemcy wywieźli do obozów zagłady w Bełżcu, Sobiborze i na Majdanku około 3 tys. Żydów; od 300 do 500 osób rozstrzelali na miejscowym kirkucie. 

1943 - W KL Auschwitz Niemcy dokonali egzekucji 54. więźniów; w grupie rozstrzelanych byli Polacy, wybitni wojskowi, działacze społeczni i polityczni, wśród nich ppłk Juliusz Gilewicz, mjr Kazimierz Gilewicz, mjr Zygmunt Bończa-Bohdanowski, ppłk lotnictwa Teofil Dziama, Jan Mosdorf, kpt. Tadeusz Paolone-Lisowski i ppłk Kazimierz Stamirowski

1944 - W Krakowie zmarł Józef Kałuża, piłkarz, trener, działacz sportowy, 16-krotny reprezentant Polski, trener reprezentacji olimpijskiej z 1936 roku. 

1946 - W Warszawie władze komunistyczne aresztowały działacza PSL Kazimierza Bagińskiego

1950 - W Poznaniu urodził się Jerzy Illg, filolog, krytyk literacki i wydawca, redaktor w Społecznym Instytucie Wydawniczym „Znak” w Krakowie. 

1951 - Rozpoczęły się przesłuchania przed specjalną komisją śledczą Kongresu USA ds. zbadania zbrodni katyńskiej. 22. grudnia 1952 Komisja ogłosiła końcowy raport, tzw. Raport Maddena, w którym za winnych zbrodni katyńskiej uznała Sowietów i wezwała społeczność międzynarodową do powołania międzynarodowego trybunału dla osądzenia tej zbrodni. We wstępie do Raportu napisano: „Masakra katyńska była jedną z najbardziej barbarzyńskich zbrodni międzynarodowych w historii świata”. 

1957 - Skonstruowano pierwszy prototyp jednoosiowego ciągnika ogrodniczego „Ursus C-308”. Produkcję ciągnika zakończono w 1963 roku po wyprodukowaniu 4100. egzemplarzy. 

1962 - Papież Jan XXIII. otworzył obrady Soboru Watykańskiego II.; w jego ramach dokonano wielkiej reformy Kościoła katolickiego; m.in. otwierając go na dialog z innymi religiami i wyznaniami, także zmieniając liturgię. 

1966 – W Będzinie Zdzisław Marchwicki („Wampir z Zagłębia”) zamordował 18-letnią bratanicę Edwarda Gierka

1967 - W Warszawie zmarła Halina Poświatowska, poetka, autorka m.in. zbiorów wierszy „Hymn bałwochwalczy”, „Dzień dzisiejszy”, „Oda do rąk”. 

1969 - W Arudel Kanadzie zmarł gen. Kazimierz Sosnkowski, szef sztabu I. Brygady Legionów Polskich, minister spraw wojskowych oraz inspektor armii; Komendant Główny ZWZ (1939-1940); Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943-1944. 

1970 - W Starym Teatrze w Krakowie rolą Isi w „WeseluStanisława Wyspiańskiego i w reżyserii Lidii Zamkow zadebiutowała Anna Dziadyk (późn. Dymna). 

1976 – W Częstochowie oficjalnie otwarto drogę szybkiego ruchu Warszawa-Katowice (tzw. gierkówkę). 

1982 - Stan wojenny: Początek trzydniowych demonstracji „Solidarności”; do starć z ZOMO doszło w Gdańsku, Nowej Hucie i Wrocławiu. 

1986 - W Warszawie zmarł Andrzej Szalawski, aktor, znany m.in. z roli Juranda ze Spychowa w filmie Aleksandra FordaKrzyżacy” oraz z „Ziemi obiecanejAndrzeja Wajdy, w której zagrał Hermana Bucholca. W 1939 r. uczestnik kampanii polskiej. Podczas okupacji niemieckiej grał w jawnych teatrach Warszawy, był również lektorem hitlerowskiej kroniki filmowej. Jesienią 1941 r. podjął współpracę z kontrwywiadem ZWZ-AK; był członkiem wydziału śledczego Komisji Walki Podziemnej na Warszawę. Po wojnie na kilka lat odsunięty od pracy aktorskiej. Aresztowany i oskarżony w 1948 r. „o działanie na szkodę narodu polskiego” został skazany na 4 lata więzienia. Po wyjściu na wolność w 1952 r. związany był ze scenami łódzkimi i warszawskimi. 

1988 - Na terenie całego kraju zorganizowano wiece, w czasie których studenci domagali się rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS). 

1988 – Papież Jan Paweł II. wygłosił przemówienie na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. 

1991 - Premiera filmu „Kroll” w reżyserii Władysława Pasikowskiego

1991 - W Warszawie zmarła Janina Romanówna, aktorka teatralna i filmowa, wykładowczyni warszawskiej PWST. 

1994 – We Wrocławiu podczas promocji swej książki gen. Wojciech Jaruzelski został uderzony kamieniem w głowę. 

1996 - W Warszawie zmarł prof. Stanisław Tołpa, botanik, specjalista w dziedzinie torfów. 

1996 - Premiera filmu sensacyjnego „Wirus” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego

1998 - W Rzymie kanonizowana została przez papieża Jana Pawła II. Edyta Stein; niemiecka filozofka i teolożka, pochodzenia żydowskiego, karmelitanka; zamordowana w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau w 1942 r. 

2001 - W Warszawie zmarł Krzysztof Chamiec, aktor; wystąpił m.in. w filmach „Pierwszy dzień wolności”, „Kamienne tablice” i „Gwiezdny pył” oraz serialu „Stawka większa niż życie”; popularność przyniosły mu także role w telewizyjnych teatrach Sensacji „Kobra”. 

2002 – W Bydgoszczy została oddana do użytku hala sportowo-widowiskowa „Łuczniczka”. 

2004 - Na antenie „Polsatu” ukazało się premierowe wydanie głównego serwisu informacyjnego „Wydarzenia”. 

2008 - Zmarł Dariusz Siatkowski, aktor filmowy, znany z roli Pawła w komedii Romana ZałuskiegoKogel mogel”. 

2009 - Papież Benedykt XVI. kanonizował Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa metropolitę warszawskiego, który po wybuchu Powstania Styczniowego protestował przeciwko carskim represjom; w konsekwencji skazany został na 20-letnie zesłanie do Jarosławia nad Wołgą. 

2014 - Polscy piłkarze odnieśli pierwsze w historii zwycięstwo nad Niemcami. W meczu eliminacji Euro 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie pokonali mistrzów świata 2:0 po golach Arkadiusza Milika i Sebastiana Mili

2015 - W rozegranym na Stadionie Narodowym w Warszawie meczu eliminacyjnym do piłkarskich Mistrzostw Europy Polska pokonała Irlandię 2:1 i awansowała do turnieju finałowego we Francji. 

2020 – W Warszawie zmarł PawełKelnerRozwadowski, wokalista, gitarzysta i autor tekstów, współzałożyciel zespołów „Izrael” oraz „Deuter”. Był jedną z czołowych postaci polskiego punk rocka. 

źródło: PAP 

Wiadomości

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

NASZ NEWS. "Przygotowywany jest kolejny obrzydliwy atak medialny na Jana Pawła II", mówi mec. Skwarzyński

Gontarz: tylko wielkie zwycięstwo dr. Nawrockiego może pokonać fałszerstwo

Rosjanie ściągają tam siły. Wezwał naród do wojny

Viktor Orban: Bruksela chce zamienić Węgry w Magdeburg

Co najmniej 38 ofiar śmiertelnych. Palili się żywcem na drodze

PŚ w skokach: Pierwsze punkty Anny Twardosz

Kraj w Europie zakazuje TikToka. Efekt zabójstwa nastolatka

Dzisiaj informacje TV Republika 21.12.2024

Najnowsze

Trump proponuje Amerykanom odzyskanie Kanału Panamskiego

Polski Związek Bokserski opuszcza światową federację. Co dalej?

Europa zwiększa siły policyjne na jarmarkach bożonarodzeniowych

Premier: granica wschodnia pozostanie zamknięta

NASZ NEWS. "Przygotowywany jest kolejny obrzydliwy atak medialny na Jana Pawła II", mówi mec. Skwarzyński

Potężny atak na składy ropy w Rosji. Nocna "wycieczka"

PILNE! Eksplozja w Sztokholmie. Technicy badają przyczynę

Amerykański atak na obiekty proirańskich rebeliantów