Przejdź do treści
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zamurowali kardynałów, konklawe w Niemczech i nieznane historie

Źródło: zamurowani kardynałowie - AI

Konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów mające na celu wybór nowego papieża, ma swoje korzenie w średniowieczu. Termin "konklawe" pochodzi od łacińskich słów "cum" (z) i "clavis" (klucz), oznaczając zarówno odosobnione miejsce, jak i samych kardynałów zebranych w celu dokonania wyboru.

Formalnie konklawe zostało ustanowione w 1274 roku przez papieża Grzegorza X, aby zapobiec przedłużającym się okresom Sede Vacante (wakansu Stolicy Apostolskiej) i ingerencji zewnętrznych sił. Konklawe, które rozpoczęło się 7 maja, mające wybrać 267. papieża, będzie 76. w formie, jaką znamy dzisiaj i 26. odbywającym się pod freskiem Sądu Ostatecznego Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej.

Na przestrzeni wieków, procedura wyboru papieża ulegała stopniowym zmianom. Pierwsze istotne zmiany wprowadził papież Mikołaj II w 1059 roku bullą In nomine Domini, która zastrzegła prawo wyboru papieża wyłącznie dla kardynałów. Wcześniej, w wyborze następcy Piotra brała udział społeczność kościelna: duchowieństwo oceniało kandydatów proponowanych przez wiernych, a biskupi dokonywali wyboru. Na proces wyborczy duży wpływ miały również zewnętrzne interwencje i wpływy polityczne.

W 1179 roku papież Aleksander III promulował konstytucję Licet de vitanda, wprowadzając wymóg większości dwóch trzecich głosów, który obowiązuje do dziś.

Formalne ustanowienie konklawe, jako odosobnionego zgromadzenia, miało miejsce w 1274 roku, gdy papież Grzegorz X wydał konstytucję Ubi periculum. Nakazywała ona zamknięcie kardynałów "cum clave" (pod kluczem), aby mogli skupić się na wyborze nowego zwierzchnika Kościoła Katolickiego "bez żadnej politycznej lub osobistej ingerencji". Bezpośrednim powodem był fakt, że wybór samego Grzegorza X w Viterbo trwał prawie trzy lata (1268-1271) z powodu zewnętrznych wpływów. Według podań, mieszkańcy Viterbo zamurowali kardynałów w pałacu, aby przyspieszyć wybór.

Pierwsze oficjalne konklawe, zgodnie z Ubi periculum, odbyło się w Arezzo w 1276 roku, prowadząc do wyboru Innocentego V. W 1621 roku papież Grzegorz XV wprowadził wymóg tajnego i pisemnego głosowania. W 1904 roku Pius X zniósł wszelkie roszczenia do prawa wykluczenia (veto) i wprowadził obowiązek zachowania tajemnicy na temat wszystkiego, co dzieje się podczas konklawe, nawet po jego zakończeniu.

Po II wojnie światowej, w 1945 roku, papież Pius XII wydał konstytucję apostolską Vacantis Apostolicae Sedis, wprowadzając nowe zasady. Z chwilą wakansu Stolicy Apostolskiej, wszyscy kardynałowie, w tym Sekretarz Stanu i Prefekci Kongregacji, przestają pełnić swoje obowiązki, z wyjątkiem Kamerlinga, Penitencjarza Większego i Wikariusza Rzymu. Później, w Motu proprio Ingravescentem Aetatem, papież Paweł VI zarządził, że tylko kardynałowie poniżej 80 roku życia mogą głosować.

Pierwsze konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej odbyło się w 1492 roku. Od 1878 każde konklawe odbywa się tam. Wcześniej elekcje papieskie miały miejsce w różnych miejscach, głównie w Rzymie, ale 15 z nich odbyło się poza Wiecznym Miastem. Konklawe w latach 1314-16 odbyło się we Francji, a sto lat później, konklawe w latach 1415-17 odbyło się w Niemczech.

W swojej konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis papież Jan Paweł II potwierdził Kaplicę Sykstyńską jako oficjalne miejsce wyboru nowego papieża.

Długość trwania konklawe jest różna. Najdłuższy wybór w historii, Grzegorza X, trwał dwa lata i dwa miesiące. Z drugiej strony, konklawe w 1503 roku trwało zaledwie kilka godzin i doprowadziło do wyboru papieża Juliusza II. Konklawe, które wybrało papieża Franciszka w 2013 roku, trwało stosunkowo krótko: został wybrany 13 marca po pięciu głosowaniach w ciągu mniej niż dwóch dni.

Zazwyczaj nowo wybrany papież pojawia się na balkonie, aby powitać tłum na Placu Świętego Piotra w ciągu godziny od dymu wydobywającego się z komina nad Kaplicą Sykstyńską.

Chociaż każdy papież w ciągu ostatnich kilku wieków był kardynałem, nie jest to wymóg konieczny. Ostatnim papieżem mianowanym, który wcześniej nie był kardynałem, był Urban VI w 1378 roku.

Źródło: Republika/VaticanNews

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Uraczyła ich wołowiną z grzybkami. Usłyszała wyrok

Murcja: kolejna noc starć z imigrantami w Torre Pacheco

Tragedia na Korfu: Fale porwały rodzinę, matka nie żyje

Polki w finale Mistrzostw Europy! Z Turczynkami o medale

Nowe państwo na mapie świata? Historyczne porozumienie Francji

Najnowsze

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki