Przejdź do treści
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

"Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci..." 189. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Źródło: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)

Apelem pamięci i złożeniem wieńców pod pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską uczczono jej 189. rocznicę. „Byli jednymi z tych, którzy położyli podwaliny pod naszą dzisiejszą niepodległość”- napisał o poległych w bitwie premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym w niedzielę.

– Pragniemy dzisiaj w 189. rocznicę uczcić pamięć uczestników bitwy pod Olszynką Grochowską. Oddajemy hołd tym, którzy stanęli do nierównej walki o wolność i prawo do stanowienia o swoim losie (…) powstanie narodowe rozpoczęte w listopadową noc było największym działaniem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX w. (...) W tamtych dniach nasi rodacy wyraźnie pokazali, że nie godzą się na carski ucisk i represje, że pragną suwerenności i gotowi są o nią walczyć z bronią w ręku. Szczególną sprawność, determinację i odwagę udowodnili powstańcy w bitwie pod Olszynką Grochowską, jednej z największych i najkrwawszych podczas listopadowego zrywu. Zatrzymali wtedy liczniejsze oddziały rosyjskie i uniemożliwili atak na Warszawę – przypomniał premier.

Jak zaznaczył, powstańcy czynili to z przekonaniem, że wolność ojczyzny jest wartością, której ze wszystkich sił należy bronić.

– Dziś wspominamy bohaterów, którzy polegli w tamtych dniach i chylimy przed nimi czoła. Byli jednymi z tych, którzy położyli podwaliny pod naszą dzisiejszą niepodległość. Byli tymi, którzy wnieśli swój wkład w długi proces odzyskiwania niepodległości, na którą Polacy czekali jeszcze dziewięć dekad (…). Chcemy zachować tę historię i przekazać ją kolejnym pokoleniom jako cenną część polskiej tożsamości. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych, którym zawdzięczamy wolność i etos odważnej walki o wartość, która łączy wszystkich Polaków – niepodległą ojczyznę – napisał Morawiecki.

W skierowanym do uczestników uroczystości liście marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że na warszawskiej Pradze nie brakuje śladów pamięci o bohaterach bitwy pod Olszynką Grochowską.

– Nazwy ulic dobitnie przypominają postaci zrywu listopadowego. Jednak tu, przy Krzyżu Pamięci poległych, w widomy sposób odczuwana jest więź z przeszłością. Nie opuszcza nas świadomość, że niemalże 200 lat temu w olchowym lasku, na polach Grochowa rozegrała się największa bitwa powstania 1831 r. Opisy z jej dramatycznego przebiegu nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że było to jedno z najbardziej krwawych starć w XIX-wiecznej Europie- zaznaczyła.

– Ta grochowska ziemia spływała krwią polskich żołnierzy. Ich odwaga i honor nie pozwoliły na złożenie broni. Mimo ogromnej przewagi wroga Polacy jej nie ulegli, a ich determinacja i bitewna siła okazały się tak wielkie, że wojska rosyjskie wycofały się spod Warszawy. Męstwo bohaterów spod Olszynki Grochowskiej stało się symbolem oddania ojczyźnie (…). Droga do naszej wolności naznaczona jest daniną życia, cierpieniem zesłańców i represjonowanych. Dlatego naszym obowiązkiem jest wdzięczność i niezatarta pamięć o tych, którzy dla suwerennej Polski poświęcili wszystko– zaakcentowała Witek.

Szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej Łukasz Kudlicki mówił, że gromadzimy się pod tym pomnikiem, bo chcemy pamiętać różne aspekty wydarzenia, które rozegrało się tam przed 189 laty.

– Ale to była historia jednego dnia, a my jesteśmy tutaj, by pamiętać historię tych 189 kolejnych lat. Przede wszystkim historię walki o pamięć, o godność obrońców Olszynki Grochowskiej, o godność żołnierzy Wojska Polskiego, którzy tutaj ginęli. I pamiętamy tych ludzi, którzy przez wiele lat starali się przywrócić godność temu miejscu, jego pamięć – powiedział.

Do zgromadzonych list przesłał także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Olszynka jest jednym z najważniejszych świadków historii tego okresu walki o Polskę. Bitwa ta sprawiła, że w lutym 1831 r. jeszcze nie umarły marzenia o niepodległości. Dzisiaj wspominamy bohaterów Powstania Listopadowego uwiecznionych na pomnikach w Al. Chwały. Dziś mówią nam, że wolność nie jest dana narodowi na zawsze, że trzeba o nią walczyć i każde pokolenie niesie pamięć o walecznych przodkach. Na tej ziemi godzi się wspominać wszystkich walczących na polach Mazowsza Polaków poległych w 1831 r. Dzięki ofierze ich krwi Polska wróciła na mapę świata w 1918 r., gdyż w narodzie trwał obowiązek walki – napisał.

Podczas uroczystości modlono się w intencji poległych, odczytano apel pamięci, zabrzmiała trzykrotna salwa honorowa. Wieńce przed pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i szefa MON oraz samorządowych, wojska, kombatanci i mieszkańcy.

Wcześniej w Al. Chwały odsłonięto głaz pamięci kpt. Józefa Patelskiego, uczestnika Powstania Listopadowego i bitwy pod Olszynką Grochowską, odznaczonego orderem Virtuti Militari. Uroczystości rozpoczęła zaś msza św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na Grochowie.

Bitwa o Olszynkę Grochowską, stoczona 25 lutego 1831 r., była jednym z największych starć Powstania Listopadowego. Oddziały powstańcze pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego przez cały dzień odpierały natarcie armii feldmarszałka Iwana Dybicza. W walkach zginęło ponad 7 tys. żołnierzy polskich i ponad 9 tys. Rosjan. Dzięki niej armia rosyjska została zatrzymana i nie zdołała zająć z marszu Warszawy.

PAP

Wiadomości

Budapeszt zaczyna kampanię w sprawie akcesji Ukrainy do UE

Konfrontacja militarna z Iranem "niemal nieunikniona"

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Wipler o wpisie Tuska o "cyberataku": została zhakowana skrzynka ważnego działacza PO, będzie afera

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"

Przemysław Czarnek: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny, nigdy nie uchylał się od odpowiedzialności

Żarty się skończyły? OKO.press teatralnie zamyka portal na jeden dzień

Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023

Najnowsze

Budapeszt zaczyna kampanię w sprawie akcesji Ukrainy do UE

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Konfrontacja militarna z Iranem "niemal nieunikniona"

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?