Przejdź do treści
16:40 Warszawa: Przed gmachem Sądu Najwyższego, który rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich zebrały się setki członków Klubów "Gazety Polskiej" i mieszkańców Warszawy - jest apel, aby do godz. 18.30 dołączyć i bronić wyniku wyborczego!
14:30 Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie nabytej kawalerki. Okazuje się, że najważniejsze zarzuty prokuratorzy uznali za niepoważne i nie będą kontynuować śledztw
14:24 Lubuskie: Do 20 lat więzienia grozi 31-latkowi, który usłyszał zarzut potrącenia dwóch osób, będąc pod wpływem alkoholu i ucieczki z miejsca wypadku, do którego doszło we wsi Jarnatów (Lubuskie). Zginęła 59-latka, a jej córka została poważnie ranna
13:27 Semeniuk-Patkowska w Radio Republika: Nie ma wątpliwości, że wybory są ważne i legalne. Giertych niech coś sobie nagra i puści na yoyutube
12:54 Premier poinformował o przywróceniu czasowej kontroli na granicy z Niemcami i z Litwą. Jego deklaracja to najprawdopodobniej reakcja na gwałtowny spadek poparcia dla KO wynikający m.in z docierania informacji o sytuacji na naszej zachodniej granicy
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dlaczego mamy paszporty? Kto tak zarządził? Który najsilniejszy?

Źródło: historia paszportu - pixabay.com

Paszporty, jakie znamy dzisiaj, istnieją zaledwie od około 100 lat. Ten dokument podróży, definiujący naszą przynależność państwową, obiecuje swobodę przemieszczania się tym, którzy otrzymali go z odpowiedniego kraju. Ale jaka jest historia powstania tego dokumentu sprzed około wieku?

Po tym, jak Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem z Unii Europejskiej w 2016 roku, paszporty Wielkiej Brytanii przestały gwarantować ich posiadaczom prawo do swobodnego podróżowania po Europie. Brexit zmienił tożsamość obywateli brytyjskich, którzy przestali być Europejczykami. Wielu Brytyjczyków mieszkających w Niemczech zdecydowało się na ubieganie o obywatelstwo niemieckie, aby uzyskać niemiecki paszport i móc pozostać w UE bez wizy.

Jednak niegdyś każdy mógł podróżować z kraju do kraju bez paszportu. Paszporty, jakie znamy dzisiaj, istnieją zaledwie od około 100 lat, jak twierdzi Hermine Diebolt z Biblioteki i Archiwów Narodów Zjednoczonych w Genewie. To właśnie Genewa była siedzibą Ligi Narodów, poprzedniczki ONZ, która powstała w 1920 roku, by pomóc w utrzymaniu pokoju po okropnościach I wojny światowej. 

Był to czas upadku starych imperiów kolonialnych i narodzin nowych państw. Ludzie przestali być poddanymi władców, a stali się obywatelami narodów. Wielu z nich przekraczało granice z kraju do kraju po przesiedleniach wojennych. Większość z nich miała jedynie lokalne dokumenty, niektórzy w ogóle ich nie mieli, aby udowodnić swoją tożsamość.

Już w czasie wojny kraje takie jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Włochy zaczęły nalegać, aby osoby z krajów wrogich posiadały oficjalne dokumenty tożsamości, by móc wjechać na ich terytorium. 
 

Celników nagle zalewała fala rozmaitych dokumentów podróży, o różnych rozmiarach i kształtach, co utrudniało sprawdzenie, czy paszport jest autentyczny, czy nie" - wyjaśniła Diebolt, mówiąc o wielkim ruchu ludności po zakończeniu wojny w 1918 roku. - Musieli więc znaleźć jakieś rozwiązanie.

W 1920 roku Liga Narodów zwołała w Paryżu "Konferencję w sprawie paszportów, formalności celnych i biletów bezpośrednich". Wtedy stało się oficjalne: wszystkie paszporty miały wyglądać w określony sposób i zawierać te same informacje. Niedługo potem pojawiły się protesty przeciwko paszportom. Wielu liderów wolało, żeby było jak wcześniej, kiedy ludzie mogli swobodnie się przemieszczać bez tych dokumentów. Paszporty były znienawidzone zarówno przez opinię publiczną, jak i prasę. Uważano, że podważają wolność i naruszają prywatność. Dokument wiązał się także ze sporą biurokracją. Jednak powrót do przeszłości nie był możliwy. Członkowie Ligi Narodów nie byli w stanie uzgodnić świata bez kontroli celnych i bez paszportów.

Według rankingu najsilniejszych paszportów w 2023 roku, pierwsze miejsce zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie, a ostatnie - Afganistan. Około 10 milionów ludzi pozostaje bez obywatelstwa, co oznacza, że nie mają prawa do żadnego paszportu, często z powodu dyskryminacji wobec określonych grup etnicznych.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Bąkiewicz miał rację. Tusk ugiął się pod presją obywateli

Świątek błyskawicznie melduje się w II rundzie Wimbledonu. Kudermietowa bez szans

Sakiewicz: Z wolą narodu zderzyli się ci, którzy walczą z demokracją

Internauci miażdżą wystąpienie Bodnara przed SN: „Zamknął się w sobie”

PILNE: Przerwa w obradach Sądu Najwyższego. Transmisja zostanie wznowiona po godz. 18:30

Wielkie zwycięstwo Majchrzaka w Wimbledonie! Znamy jego rywala w drugiej rundzie

Bodnar chce wstrzymać SN. Milczy, kto miałby być prezydentem

Stawką jest wolność i demokracja. Spotkajmy się dziś pod SN!

Pamiętacie ją jeszcze? Sasha Strunin wyszła za mąż!

KE przyznaje rację państwom członkowskim. Związki cywilne poza kompetencją Unii

EURO 2025 kobiet: Polska z historycznym debiutem. Terminarz, grupa, rywalki i kadra

Tusk w końcu wprowadza kontrole granic z Niemcami i Litwą. Rachoń punktuje hipokryzję lidera KO

Radość, tradycja i smak – Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadeczki” z Czartowczyka

Kowalski uderza w Tuska: "To on jest zagrożeniem dla Polski!"

Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie kawalerki

Najnowsze

Bąkiewicz miał rację. Tusk ugiął się pod presją obywateli

PILNE: Przerwa w obradach Sądu Najwyższego. Transmisja zostanie wznowiona po godz. 18:30

Wielkie zwycięstwo Majchrzaka w Wimbledonie! Znamy jego rywala w drugiej rundzie

Bodnar chce wstrzymać SN. Milczy, kto miałby być prezydentem

Stawką jest wolność i demokracja. Spotkajmy się dziś pod SN!

Świątek błyskawicznie melduje się w II rundzie Wimbledonu. Kudermietowa bez szans

Sakiewicz: Z wolą narodu zderzyli się ci, którzy walczą z demokracją

Internauci miażdżą wystąpienie Bodnara przed SN: „Zamknął się w sobie”