17. rocznica przystąpienia Polski do UE. Kościński: Fundusze Europejskie widać na każdym kroku
Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Przez 17 lat członkostwa, dzięki Funduszom Europejskim i środkom krajowym, zrealizowano 287 tysięcy projektów. Ich wartość wyniosła ponad bilion euro.
- Dobrze zainwestowane przez Polskę Fundusze Europejskie widać niemal na każdym kroku. W latach 2014-2020 to tysiące kilometrów wybudowanych dróg i autostrad, nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach czy wsparcie dla blisko półtora miliona osób bezrobotnych. Również dzięki tym środkom ponad 7 tysięcy obiektów zostało dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. A to tylko część projektów, które powstały przy wsparciu pieniędzy unijnych i krajowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Polska od 17 lat członkiem Unii Europejskiej. Na każdego Polaka przypada blisko 18 tysięcy złotych dofinansowania #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #PlanRozwojuPL https://t.co/jFSia17JyW
— Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (@MFIPR_GOV_PL) May 1, 2021
Od 2014 r. Polska zrealizowała prawie 90 tysięcy nowych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Średnia wartość jednego projektu wzrosła z 2,7 miliona złotych w latach 2007-2013 do około 3,6 miliona złotych w latach 2014-2020.
To oznacza, że każdy otrzymał prawie 18 tysięcy złotych. Przez 17 lat członkostwa każdy kilometr kwadratowy naszego kraju został dofinansowany 2,2 miliona złotych.
Fundusze Europejskie w dużym stopniu wpłynęły na życie Polaków. Przez 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej wybudowanych i zmodernizowanych zostało prawie 20 tysięcy kilometrów dróg i autostrad oraz prawie 10 tysięcy sieci wodociągowej. Dodatkowo, w trosce o środowisko, wybudowano i zmodernizowano 749 oczyszczalni ścieków.
Dzięki środkom unijnym do 2020 r. niemal 190 tysięcy osób otrzymało bezzwrotne wsparcie na założenie firmy
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad sposobem zainwestowania funduszy z nowego rozdania, które na unijnym szczycie wynegocjował premier Mateusz Morawiecki. Prace ministerstwa dotyczą polityki spójności, Funduszu Odbudowy, inicjatywy ReactEU i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zainwestujemy je przede wszystkim w rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz zapewnianie nowych miejsc pracy - zaznaczył minister Tadeusz Kościński.