Handel fałszywymi szczepionkami. Złoty biznes mafii

Artykuł
Gangi wykorzystują sytuację pandemiczną
Fot. Pexels/RODNAE Productions

Mafie nauczyły się wykorzystywać pandemię koronawirusa i stanowią bezprecedensowe zagrożenie, również dlatego, że infiltrują legalne firmy.

- Widzimy, jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami - powiedziała szefowa Europolu Catherine De Bolle.

De Bolle, komentując raport ws. zagrożeń jakie stanowi dla UE przestępczość zorganizowana, przyznała, że system walki z przestępczością zorganizowaną i przemytem narkotyków jest w UE bliski załamania.

- Poważne zorganizowane grupy przestępcze stały się silniejsze. Musimy uznać walkę z nimi za priorytet Europy. Potrzebne są wspólne akcje - powiedziała De Bolle.

- Gangi i kartele zamierzają wykorzystywać legalne firmy, które stoją na krawędzi bankructwa z powodu kryzysu wywołanego pandemią, jako fasadowe spółki do prania pieniędzy. Około 80 proc. zidentyfikowanych organizacji przestępczych infiltruje legalne biznesy - głosi raport Europolu, który unijna agencja przedstawia raz na cztery lata.

szefowa Europolu Catherine De Bolle zaznaczyła, że gangi są zainteresowane np. przejmowaniem upadających, ze względu na restrykcje sanitarne, restauracji.

- Gangi z łatwością przystosowują się do pandemii i wykorzystują społeczne lęki i potrzeby - powiedziała De Bolle.

- Na początku pandemii nastąpił wzrost sprzedaży sfałszowanych preparatów odkażających i masek. Teraz widzimy, jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami i domowymi zestawami testów na koronawirusa - dodała.

Źródło: gospodarka.dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy