Gliński na Narodowym Czytaniu: książki to nasz skarb i dorobek narodowy

Artykuł
Gliński przypomniał, że od pięciu lat nasz kraj realizuje program wsparcia czytelnictwa
PAP/Radek Pietruszka

W warszawskim Ogrodzie Saskim odbywa się właśnie 9. edycja Narodowego Czytania. W tym roku lekturą jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego. - To jest nasz skarb i nasz dorobek. Wszyscy razem dbajmy o literę, o słowo, a przede wszystkim o książkę - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Wskazał, że czytanie wyposaża nas w umiejętności, bez których nie potrafimy żyć.

- Czytanie jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła, jak oranie pola na przyszłe plony, ale przede wszystkim to zaspokajanie potrzeb podstawowych i samorealizacyjnych, kreacyjnych, poznawczych. Czytanie wyposaża nas – pojedynczych ludzi i całe wspólnoty - w takie umiejętności, bez których nie potrafimy funkcjonować jako ludzie i społeczność - mówił wicepremier Gliński.

Minister kultury przypomniał, że czytelnictwo w Polsce wynosi około 40 proc.

- Chcielibyśmy, żeby więcej osób czytało. Jednak pocieszamy się, że od wielu lat według badań, które prowadzi Biblioteka Narodowa, ten poziom nie spada. Utrzymujemy go mimo wielkiej presji współczesnej kultury cyfryzacji. Możemy być z tego poziomu dumni, ale to jest wciąż za mało - wskazał.

Przypomniał, że od pięciu lat nasz kraj realizuje program wsparcia czytelnictwa:

- To było 500 mln zł w poprzednich pięciu latach i od przyszłego roku będzie to co najmniej 700 mln zł. W 223 bibliotekach przeprowadziliśmy poważne programy inwestycyjne, wiele z nich zbudowaliśmy od podstaw. Zakupiono 15 mln nowości książkowych, które pojawiły się w polskich bibliotekach publicznych. Biblioteki szkolne i pedagogiczne wyposażyliśmy w 7 mln książek - wymieniał szef resortu kultury.

Na koniec swojego wystąpienia nadmienił, że czytelnictwo to nasz skarb i dorobek, oraz, że „wszyscy razem dbamy o literę, dbamy o słowo, dbamy o książkę".

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy