Genewa: USA odrzuciły rosyjskie postulaty zamknięcia NATO na wschód

Artykuł
Przedstawiciele: USA Wendy Sherman oraz Rosji Siergiej Riabkow
Fot. PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE / POOL

USA przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia pocisków rakietowych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych, ale odrzuciła postulaty Rosji dotyczące zakończenia polityki otwartych drzwi NATO - oświadczyła w poniedziałek wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu rozmów z delegacją Rosji w Genewie.

Sherman stwierdziła też podczas telefonicznej konferencji prasowej, że USA mają prawo do dwustronnej współpracy z Ukrainą i że nie będą rozmawiać o Ukrainie bez Ukrainy.

Czytaj: Genewa. Rozpoczęły się rozmowy z Rosją o stabilności strategicznej

Z kolei szef rosyjskiej delegacji, wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, powiedział, że „rozmowy były trudne, głębokie i konkretne”. Wiceminister dodał, że USA „poważnie podeszły” do rosyjskich propozycji.

Rozmowy za zamkniętymi drzwiami trwały ok. 7,5 h z krótką przerwą na lunch – podała rosyjska agencja RIA Nowosti.

W poniedziałek w Genewie odbyły się rozmowy między USA a Rosją dotyczące stabilności strategicznej. Były one pierwszym elementem szerszych negocjacji państw Zachodu z Rosją w sprawie bezpieczeństwa w Europie. W środę odbędzie się spotkanie Rady NATO-Rosja w Brukseli, a w czwartek Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

Czytaj: Nowa Jałta? Losy Europy Wschodniej wiszą na włosku. Sakiewicz: Wszystko zależy od rozmów Biden-Putin

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy