„Gdyby nie Radio Maryja, przejechałby nas walec laicyzacji”. Czarnek podczas dorocznego „Dziękczynienia w Rodzinie”

Artykuł
Minister Czarnek podczs sobotnich uroczystości
Fot. PAP/Tytus Żmijewski

- Gdyby nie Radio Maryja, przejechałby nas walec laicyzacji jak na Zachodzie — powiedział w sobotę w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że „Dziękczynienie w Rodzinie” to okazja do podziękowań całemu środowisku redemptorystów za 30 lat działalności rozgłośni.

Mszą świętą rozpoczęło się w Toruniu w sobotnie południe doroczne „Dziękczynienie w Rodzinie” - spotkanie środowisk Radia Maryja i TV Trwam. Eucharystii przewodniczył bp toruński Wiesław Śmigiel.

W mszy świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II uczestniczyli m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.

- Dziękujemy dziś za małżeństwa i rodziny, za rodzinę Radia Maryja. Niech to dzieło pomaga nam w drodze do Boga, rozbudza naszą miłość do Kościoła. Dziękujemy za modlitwę, za katechezy, za przybliżanie słów Pisma Świętego, za informacje z życia Kościoła. Jesteśmy wdzięczni za nieustanne przypominanie nauczania naszych pasterzy — mówił w homilii bp Śmigiel.

Bp Śmigiel: Trzeba podziękować za lekcje historii i patriotyzmu

Dodał, że trzeba także podziękować za lekcje historii i patriotyzmu oraz program edukacyjny i wychowawczy.

- Przyjmujemy ten dar z wdzięcznością, ale też zdajemy sobie sprawę, że dar to zadanie. Życzymy całej rodzinie Radia Maryja, aby jej dzieło było coraz lepsze, coraz piękniejsze i przynosiło błogosławione owoce — mówił ordynariusz diecezji toruńskiej.

Szef resortu edukacji i nauki zwrócił uwagę na rolę Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Czarnek: Walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie

- Co by było, gdyby nie Radio Maryja? Walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie. Myśląc o przeszłości, dziękujemy za Radio Maryja, za biskupów takich jak bp Wiesław — wykształcony w KUL-u. Za KUL też dziękujemy. Dziękujemy także za wszystkich naszych wybitnych przodków, mężów stanu, dzięki którym dzisiaj tu jesteśmy — w wolnej Polsce — mówił Czarnek.

Dodał, że on i jego żona obecna na uroczystościach czują się częścią rodziny Radia Maryja, rodziny, która „modli się za przyszłość Polski i Polaków, całego świata i za ludzkość”. Dziękował także za 30 lat działalności rozgłośni nadającej z Torunia, założonej przez o. Tadeusza Rydzyka.

Podkreślił, że „na naszych oczach dzieje się historia”. Przypomniał, że „za chwilkę” obchodzona będzie 30. rocznica powstania Radia Maryja, a za 8 dni odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Kardynała Stefana Wyszyńskiego wspomnę. Od 1 września w kanonie lektur uzupełniających jest książka „Ojciec wolnych ludzi”. Prosimy nauczycieli, żeby ją polecali i wymagali od uczniów jej czytania. W tej książce kardynał Wyszyński, wspominając swoich wybitnych przodków, mówił tak: „nie rozmyślam nadto o przeszłości, nie zanurzam się w marzenia o przyszłości — to boża sprawa. Jestem tu i teraz i tu działam”. Taka jest rodzina Radia Maryja — dodał.

Skurkiewicz: Polska jest bezpieczna

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że Polska jest w trudnym czasie, pokazującym, w jakiej części świata jest dziś „nasza ojczyzna”.

- Zapewniam, że Polska jest bezpieczna. Te działania, które dziś podejmujemy razem z Wojskiem Polskim, są skupione na tym, aby zapewnić Polsce i Polakom bezpieczeństwo — wskazał.

Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Rydzyk zaakcentował w swoim wystąpieniu, że Polska jest dziś w niebezpieczeństwie.

- Polska jest w niebezpieczeństwie. Nie ma żartów. Trzeba potężnej mobilizacji i jedności wszystkich Polaków. A nie targowicy — mówił o. Rydzyk.

Po mszy świętej na terenie przyległym do sanktuarium zaplanowano koncerty w wykonaniu Bogdana Trojanka i zespołu Terne Roma, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Bayer Full. O godzinie 15.00 zaplanowana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, a dwie godziny później procesja różańcowa.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy