„Gazeta Polska” obchodzi 195-lecie istnienia. Po dwóch wiekach wartości redakcji pozostały niezmienne

Artykuł
Fot. domena publiczna

W środę mija 195 lat od wydania pierwszego numeru „Gazety Polskiej”. Wolność, niezależność, patriotyzm, prawość i przywiązanie do tradycji – to jedne z głównych wartości, które od blisko dwóch wieków przyświecają redakcji „Gazety Polskiej”.

1 grudnia 1826 r. ukazał się pierwszy numer „Gazety Polskiej”. Jego współzałożycielami byli Maurycy Mochnacki i Ksawery Bronikowski.

Na łamach pisma publikowali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Bolesław Prus, Bolesław Lutomski, Jan Gadomski oraz Roman Dmowski.

Jak podkreśla red. naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, gazeta „od zawsze odpowiadała na wielką potrzebę budzenia ducha narodu”. „Byli ludzie, którzy chcieli tego ducha budzić, i ludzie, którzy chcieli uczestniczyć w tym jako czytelnicy. Mimo upływu 195 lat w tej podstawowej potrzebie nic się nie zmieniło” – zaznacza.

„Pełnimy misję w bardzo różnych warunkach. Dziś one nie są tak trudne, bo dolegliwości, które sprawiają nam sądy, są niczym w porównaniu z tym, co musieli cierpieć nasi poprzednicy skazywani na więzienie w XIX w. Jedno pozostaje niezmienne. Jest to służba wolnej Polsce” – zaznacza red. Sakiewicz.

Źródło: niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy