Frakcja konserwatystów razem w PE. Rozmowy polsko-węgiersko-włoskie

Artykuł
Parlament Europejski w Strassbourgu
Pixabay/USA-Reiseblogger

- Chcemy wykorzystać szansę, która pojawiła się po odejściu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej. Jesteśmy otwarci na różne ugrupowania — powiedził wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. W tej sprawie z liderem włoskiej prawicowej Ligi Północnej Matteo Salvinim spotkają się w czwartek premierzy Polski i Węgier.

Według informacji udzielonych przez rzecznika prasowego węgierskiego rządu politycy będą dyskutować nad powołaniem nowej grupy w Parlamencie Europejskim. W jej skład miałyby wejść Prawo i Sprawiedliwość oraz węgierski Fidesz i włoska Liga Północna.

Radosław Fogiel zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość chce poszerzenia konserwatywnej frakcji w europarlamencie. - Chcemy wykorzystać szansę, która pojawiła się po odejściu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej. Jesteśmy otwarci na różne ugrupowania — dodaje. Do spotkania ma dojść w klasztorze nad Dunajem.

Nowa europejska prawica

Po opuszczeniu przez węgierski Fidesz Europejskiej Partii Ludowej premier Viktor Orbán zapowiedział, że jego kraj — wraz z Polską i Włochami — spróbuje przeorganizować europejską prawicę. Poinformował, że kontaktował się w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim i liderem Ligi Północnej Matteo Salvinim. Dodał, że prowadzone są rozmowy nad stworzeniem demokratycznej prawicy europejskiej.

Prawo i Sprawiedliwość należy w Parlamencie Europejskim do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Z kolei Liga Północna — do grupy Tożsamość i Demokracja.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy