Film o Cyprianie Norwidzie. Produkcja ma promować twórczością artysty

Artykuł
Film nosi tytuł „Vade-mecum” i wykorzystuje elementy animacji
Wikimedia Commons

W 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Instytut Książki we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie postanowił uczcić to filmem, zapraszając do jego realizacji wybitnych twórców animacji – braci Quay. Produkcja będzie miała premierę w sieci w poniedziałek 12 kwietnia.

Stephen i Timothy Quay to zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film „Ulica krokodyli” na podstawie prozy Brunona Schulza.

- Bracia Quay są autorytetem, jeśli chodzi o znajomość polskiej kultury, poczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, film i oczywiście literaturę. To oni m.in. wprowadzili na 'brytyjskie salony' twórczość Brunona Schulza, tworząc na podstawie jego opowiadania majstersztyk animacji, 'Ulicę krokodyli', obecnie zaś pracują nad adaptacją 'Sanatorium pod Klepsydrą – mówi Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Film  „Vade-mecum” trwa 12 minut i skierowany jest głównie w anglojęzycznych widzów. Produkcja wykorzystuje elementy animacji, jak również materiały archiwalne, w tym oryginały prac malarskich i manuskryptów artysty.

- Postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i zrobić film dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy o Norwidzie nie słyszeli. Mamy jednak nadzieję, że choć to krótki film, uda się nim rozpalić ciekawość w widzach i zainteresować ich spuścizną – także dziełami plastycznymi – którą ten wielki, niedoceniony za życia artysta po sobie pozostawił – komentują w oświadczeniu twórcy filmu, Stephen i Timothy Quay.

- Bardzo zależało nam, aby przedstawić twórczość Norwida z anglosaskiej, a nie tylko polskiej perspektywy, i nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszymi twórcami do opowiedzenia tej historii będą bracia Quay – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Cyprian Norwid funkcjonujący w powszechnej świadomości głównie jako autor szkolnych lektur. Z tego względu Instytut Książki zdecydował się zaprezentować film braci Quay również polskiej publiczności. 

Źródło: booklips.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy