Era na inżyniera. Nowe oblicze współczesnego rynku pracy. ZOBACZ! [wideo]

Sylwia Gawkowska 15-11-2022, 18:25
Artykuł
canva.com/Telewizja Republika

Od kilku lat Agencja Rozwoju Przemysłu organizuje konferencję „Kadry przyszłości – Kadry dla przemysłu”, której celem jest nawiązanie długofalowej współpracy pomiędzy spółkami Grupy Kapitałowej ARP a uczelniami wyższymi, branżowymi, a także szkołami średnimi technicznymi i zawodowymi. Podczas konferencji omawiane są wyzwania przed jakimi stoi rynek pracy, a także potrzeby przedsiębiorstw w tym zakresie. Czwarty rok z rzędu wydarzenie kończy gala, podczas której wręczane są nagrody laureatom Konkursu o Nagrodę Prezesa ARP S.A.

„Celem organizacji konferencji jest wsparcie naszych przedsiębiorców w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników dla przemysłu. Nasze szkolnictwo branżowe, zawodowe, zostało w pewnym momencie pominięte i nie nastąpił jego rozwój. Pojawiła się luka pokoleniowa w uzupełnianiu kadr w przemyśle”. – powiedział Cezary Lesisz, Prezes Zarządu ARP.

 

Zdaniem prof. Konrada Trzonkowskiego z ARP umiejętność właściwego zarządzania przedsiębiorstwem polega na budowaniu kadry z doświadczonych, starszych pracowników oraz z młodego, ambitnego pokolenia. Ci pierwsi mają kompetencje zawodowe, ugruntowaną wiedzę i wieloletnie doświadczenie, które jest niezwykle istotne. Osoby młode zaś, są ambitne, posiadają perspektywę rozwoju technologicznego, szukają rozwiązań, łamią schematy i stawiają przede wszystkim na rozwój. Jak zaznacza, tacy pracownicy mają również różne cele. 

 

„Młodsze pokolenia, szukają w pracy czegoś innego, często wyższego wynagrodzenia, ambitnych projektów, w których może zaistnieć, a starsze pokolenie bardzo często szuka stabilizacji, która pozwoli przetrwać do okresu emerytalnego i zaspokoić podstawowe potrzeby związane z bytem, związane z dziećmi”. – dodał. 

 

Jak zaznaczył Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, trwają aktualnie prace nad ustawą dotyczącą aktywności zawodowej, która zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pozwoli ona na udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia, wdroży proces informatyzacji, aby oferty pracy były lepiej dostępne, a także usprawni i wprowadzi większą kontrolę nad zatrudnianiem cudzoziemców. 

 

„Dziś sytuacja jest wyjątkowa, bo mamy wojnę na Ukrainie, musimy również to wkomponować. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że otwieramy rynek pracy, nie mając nad tym kontroli. My musimy tak rynek pracy kształtować, żeby z jednej strony zachować zasoby, które mamy w naszym kraju, ale z drugiej strony tam, gdzie mamy potrzebę, ułatwić zatrudnienie osobom z państw trzecich”. – dodał.

 

Wojciech Miedziński, Prezes ARP Leasing wskazał, że obecnie zachodzi pewien rodzaj przewartościowania potrzeb rynku, a co za tym idzie również potrzeb kształcenia. 

 

„Po 20, 25 latach kształcenia ekonomistów, menedżerów, marketingowców i zarządzających mamy ewidentnie potrzebę powrotu do kształcenia technicznego, w kierunku automatyzacji, technologii, nowych umiejętności i to dzisiaj na tę potrzebę odpowiadają wyższe uczelnie Zawodowe i to jest temat również bliski Agencji Rozwoju Przemysłu”. – powiedział.

 

Na zakończenie konferencji organizowany jest konkurs o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, podczas której nagradzane są najlepsze prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie. 

 

Profesor Witold Stankowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócił uwagę, że prestiżowa nagroda ARP to nie tylko nagroda finansowa, ale również możliwość dostrzeżenia takiej osoby na rynku pracy i świetny bilet startu w przyszłość. 

 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Źródło: TELEWIZJA REPUBLIKA

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy