Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Solorz i Sołowow będą budować reaktory jądrowe

Artykuł
Elektrownia Pątnów dotychczas wytwarza energię elektryczną z węgla brunatnego.
Fot. pixabay.com

Porozumienie przedsiębiorców Zygmunta Solorza i Michała Sołowowa podjęło decyzję o wspólnym budowaniu elektrowni jądrowej. Elektrownia ma powstać na bazie aktywów Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). Jej głównym akcjonariuszem jest Solorz. Inwestycja zakłada stworzenie od 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

Na podstawie zawartej umowy ma powstać nowe przedsiębiorstwo. Obszar jego działań ma dotyczyć energetyki jądrowej. Budowane jednostki mają być oparte o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR w celu produkcji energii elektrycznej.

Elektrownia Pątnów dotychczas wytwarza energię elektryczną z węgla brunatnego, który jest wydobywany w okolicznych kopalniach odkrywkowych. To na terenie elektrowni ma być realizowana nowa inwestycja. Zapewni to już gotową infrastrukturę do przesyłania prądu. Takie działanie ma przyczynić się do transformacji energetycznej w Polsce.

– PAK jest pierwszym w Polsce producentem energii z węgla, który nie tylko mówi, że ma plan odejścia od węgla, ale faktycznie od niego odchodzi. Zbudowaliśmy największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, planujemy wykorzystać energię wiatru, rozwijamy infrastrukturę wodorową. Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii – podkreślił cytowany w komunikacie Solorz.

Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii – dodał Sołowow. Jego spółka z branży chemicznej Synthos w projekcie bierze udział jako inwestor i dostawca technologii.

Polska energetyka jądrowa

– Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów Państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną – stwierdził Prezes Zarządu ZE PAK Piotr Woźny.

– Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji" - komentował badania możliwości budowy elektrowni jądrowej w tej technologii Michał Sołowow.

W ocenie prezesa Synthosu Zbigniewa Warmuza reaktor BWRX-300 ma szanse powstać "gdzieś za granicą ok. roku 2027-2028". „Jeżeli się pojawi i zacznie pracować, zostanie sprawdzona, to myślę, że w Polsce realny jest rok 2030-2031” - dodał. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił z kolei, że pierwszy taki reaktor może powstać w Polsce w ciągu 7-10 lat.

Źródło: money.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy