Elektrownia jądrowa w Iranie wznawia pracę. Trwa naprawa reaktora

Artykuł
W elektrowni pracuje rosyjski reaktor jądrowy o mocy 1000 megawatów
Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Państwowa telewizja Iranu podała, że jedyna elektrownia jądrowa, znajdująca się w portowym mieście Buszer na południu Iranu, wznawia pracę po awaryjnym czasowym wyłączeniu 21 czerwca.

O powrocie do produkcji energii, po niezbędnych pracach konserwatorskich w elektrowni, poinformował rzecznik irańskiego ministerstwa energii Mostafa Radżabi Maszahdi.

W zeszłym tygodniu państwowa Agencja Energii Atomowej informowała, że w elektrowni inżynierowie naprawiają zepsuty generator.

Wcześniej w tym roku władze ostrzegały o możliwym zamknięciu elektrowni z powodu amerykańskich sankcji, uniemożliwiających pozyskiwanie sprzętu niezbędnego do napraw w siłowni.

Irańska elektrownia zasilana jest uranem produkowanym w Rosji i jest monitorowana przez Międzynarodową Agencje Energii Atomowej(IAEA).

Budowa elektrowni jądrowej w Buszerze rozpoczęła się za szacha Mohammada Rezy Pahlawiego w połowie lat 70. XX wieku. Od czasu islamskiej rewolucji 1979 roku obiekt był wielokrotnie celem ataków, w tym podczas wojny irańsko-irackiej. Dokończenia budowy elektrowni podjęli się Rosjanie, koniec prac nad konstrukcją ogłoszono w 2009 roku.

W elektrowni pracuje rosyjski reaktor jądrowy o mocy 1000 megawatów.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy