Elektroniczny potentat zainwestuje w Polsce? W grze miliardy dolarów i tysiące miejsc pracy

Artykuł
Amerykański koncern Intel to największy na świecie producent układów scalonych
Fot. Canva/@Pok Rie

W Polsce może powstać wielka fabryka amerykańskiej firmy Intel - największego na świecie producenta układów scalonych. Strona polska zaproponowała koncernowi trzy lokalizacje. Koszt inwestycji szacowany jest na 80 mld dolarów, w fabryce zatrudnienie znajdzie aż 10 tysięcy pracowników.

Polska jest jednym z krajów, który jest brany pod uwagę jako lokalizacja nowej fabryki Intela. Amerykański koncern zamierza zbudować fabrykę, która składać będzie się z ośmiu zakładów produkcyjnych chipów. Wartość inwestycji to 80 mld dolarów. 

Polska zaproponowała Intelowi trzy lokalizacje - poinformował prezes elektronicznego giganta Pat Gelsinger.

Chętnych na przyciągnięcie wielkiej inwestycji nie brakuje - amerykańska firma dostała łącznie 70 propozycji. 

Gelsinger spotkał się w Gdańsku z premierem Mateuszem MorawieckimRozmowa miała miejsce w polskim centrum badawczo-rozwojowego Intela. 

Elektroniczny potentat zamierza realizować inwestycję w wybranym przez siebie miejscu przez dekadę. Pracę w fabryce znaleźć ma 10 tys. osób. Polska miała zaoferować koncernowi miejsce na Dolnym Śląsku

Intel  to największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

 

 

 

 

 
 

Źródło: money.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy