Przejdź do treści
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
21:43 Włochy: Władimir Putin boi się bezpośrednich rozmów - ocenił w sobotę w Rzymie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkaniu z kanadyjskim premierem Markiem Carney'em
18:55 Rzym: Prezydent Andrzej Duda z Małżonką przybyli do stolicy Włoch, gdzie złożyli kwiaty na grobie Papieża Franciszka - w niedzielę w Watykanie wezmą udział w Mszy św. inaugurującej pontyfikat Leona XIV
18:30 Departament Stanu USA: Sekretarz Stanu M. Rubio wezwał w rozmowie z Ławrowem do natychmiastowego rozejmu
16:36 Finlandia: W miejscowości Eura doszło do zderzenia dwóch helikopterów - w maszynach znajdowało się pięć osób
15:20 Policja: Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecie
14:39 Rumunia: Lider prawicowej partii AUR i kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii George Simion ogłosił na dzień przed drugą turą głosowania, że zamyka swoje konta na TikToku i Facebooku. Uzasadnił decyzję szacunkiem dla ciszy wyborczej
14:02 Anglia: Trwa obława na nożownika, który ranił 5 osób w Londynie. Ofiary z ranami kłutymi trafiły do szpitala
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Ekspert: objawy neurologiczne zwiastują ciężki przebieg COVID-19

Źródło: Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Objawy neurologiczne, świadczące o zajęciu układu nerwowego przez wirusa SARS-CoV-2, zwiastują cięższy przebieg COVID-19 – ocenił kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Konrad Rejdak.

- W trakcie ostrej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić różne zaburzenia ze strony układu nerwowego, w tym również ze strony mózgowia, które określa się jako encefalopatia. Są to na przykład zaburzenia stanu świadomości, senność, bóle głowy, nudności, wymioty – powiedział neurolog prof. Konrad Rejdak, kierujący Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Mogą się pojawić drgawki, objawy ogniskowe oraz zaburzenia przytomności.

Zaznaczył, że te objawy neurologiczne znacznie częściej występują w ciężkim przebiegu COVID-19, gdyż świadczą o zajęciu przez wirusa centralnego układu nerwowego – mózgu i rdzenia kręgowego.

U wielu pacjentów dochodzi też do utraty węchu i smaku. „Aktualnie, przy wariancie brytyjskim koronawirusa rzadziej się to obserwuje, ale nadal 60-70 proc. chorych może mieć te symptomy” – tłumaczył neurolog.

Objawy neurologiczne mogą również mieć związek z wystąpieniem udaru mózgu, który w ostrej fazie infekcji dotyczy 6-7 proc. pacjentów z COVID-19.

- Ponadto, wiele osób, szczególnie w młodym wieku, odczuwa opóźnione zaburzenia ze strony układu nerwowego nawet po łagodnym przejściu COVID-19. Mogą to być: przedłużająca się utrata węchu i smaku, przewlekłe zmęczenie oraz bardzo dotkliwe zaburzenia funkcji poznawczych, określane jako „mgła mόzgowa”, takie jak trudności w koncentracji, szybkości myślenia – tłumaczył prof. Rejdak.

Objawy wiele miesięcy po przebyciu choroby

- Do tego dochodzą również zespoły bólowe wielomiejscowe, związane z zaburzeniem czynności nerwów obwodowych. Jest to poważny problem. Występują również zespoły autoimmunologiczne z uszkodzeniem nerwów obwodowych np. zespół Guillaina-Barrego – powiedział neurolog.

Jak wyjaśnił, zespół ten jest następstwem aktywacji układu immunologicznego na skutek wcześniejszej obecności wirusa. Może się objawiać się wstępującym niedowładem począwszy od kończyn dolnych po zajecie nerwów czaszkowych. Najgroźniejsze są zaburzenia mięśni oddechowych.

Prof. Rejdak wyjaśnił, że inwazja wirusa SARS-CoV-2 do układu nerwowego przebiega najczęściej drogami nerwów obwodowych - czyli poprzez nerwy węchowe, ale też przez nerw błędny, który jest najdłuższym nerwem czaszkowym i unerwia m.in., wszystkie narządy klatki piersiowej. Wirus może wędrować tym nerwem do ośrodkowego układu nerwowego.

- Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste – powiedział neurolog.

- Aktualnie trwają dyskusje, czy wirus może przybierać formę latentną (forma uśpiona wirusa, jak np. w przypadku wirusa opryszczki) w układzie nerwowym i czy tam przebywając nie będzie indukował innych licznych objawów – zaznaczył prof. Rejdak.

Eksperci rozważają występowanie zespołów neurozwyrodnieniowych po przebyciu COVID-19

- To będzie przedmiotem dalszych obserwacji, prowadzonych w dużej populacji osób po przebytym COVID-19. Będziemy badać stan ich zdrowia za pięć, 10 a nawet 20 lat – wyjaśnił neurolog.

Specjalista zaznaczył, że obecnie nie ma zaleceń odnośnie leczenia zaburzeń neurologicznych u pacjentów z COVID-19 oraz zespołem post-COVID-19.

- Używamy różnych metod rehabilitacji oraz preparatów witaminowych, w nadziei, że to poskutkuje – tłumaczył prof. Rejdak.

Podkreślił, że obecnie wysiłki koncentrują się na zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19.

- Stąd moje badania z amantadyną, ukierunkowane na bardzo wczesną fazę choroby, aby blokować inwazję wirusa na jak najwcześniejszym etapie. Moja koncepcja opiera się na tym, że skoro lek wchłania się do ośrodkowego układu nerwowego to ma szansę blokować tę inwazję – wyjaśnił ekspert.

Przypomniał, że obecnie trwa rekrutacja pacjentów do badań klinicznych nad skutecznością amantadyny w zapobieganiu ciężkiej postaci COVID-19.

PAP

Wiadomości

Biskupi: Europa wykorzystuje Afrykę jako ekologiczny śmietnik

Tomasz Lis i relacje ze spółką J&S. Dziennikarz WP: Czy przyjmował Pan korzyści majątkowe?

Biden nie pamiętał, kiedy zmarł jego syn. Wyciek nagrania wywołał burzę w USA!

Nuncjusz w Peru: doświadczenie misyjne Leona XIV, to bogactwo pontyfikatu

Niemcy: Dramatyczny wzrost liczby dzieci nieuczęszczających do szkoły

Ponad 150 delegacji na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Saryusz-Wolski: Unia została uprowadzona przez Niemcy i Francję

Katastrofa lotnicza w Finlandii. Zderzenie dwóch cywilnych helikopterów

NASZ NEWS: Reklamy kampanii wyborczej nadal aktywne w serwisach Meta i Google w dniu ciszy wyborczej

Pfizergate to zasłona. Prawdziwy skandal prowadzi do Niemiec

Dziewczynka odnaleziona w mieszkaniu 24-latka. Sąd zdecydował o areszcie

Steczkowska już dziś na eurowizyjnej scenie! Jakie ma szanse? Kulisy próby jurorskiej mówią wiele...

To pierwszy obraz Leona XIV

Cisza wyborcza: internet głównym źródłem wykroczeń

Leon XIV: indoktrynacja jest niemoralna

Najnowsze

Biskupi: Europa wykorzystuje Afrykę jako ekologiczny śmietnik

Niemcy: Dramatyczny wzrost liczby dzieci nieuczęszczających do szkoły

Ponad 150 delegacji na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Saryusz-Wolski: Unia została uprowadzona przez Niemcy i Francję

Katastrofa lotnicza w Finlandii. Zderzenie dwóch cywilnych helikopterów

Tomasz Lis i relacje ze spółką J&S. Dziennikarz WP: Czy przyjmował Pan korzyści majątkowe?

Biden nie pamiętał, kiedy zmarł jego syn. Wyciek nagrania wywołał burzę w USA!

Nuncjusz w Peru: doświadczenie misyjne Leona XIV, to bogactwo pontyfikatu