Przejdź do treści
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zbijanie inflacji, walka z po pandemiczną rzeczywistością, dalszy rozwój [wideo]

Źródło: Telewizja Republika

Zakończyła się XXXI edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu, największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowo-Zachodniej. Ponad 4,5 tys. polityków, samorządowców, ludzi nauki i biznesu z całego świata debatowało
o współczesnych wyzwaniach związanych z inflacją, kryzysem energetycznym oraz wojną na Ukrainie. Poruszono tematy dotyczące bezpieczeństwa, wprowadzenia na rynek innowacyjnych technologii, a także omówiono dalszą perspektywę rozwoju gospodarczego.

„My chcemy „przejść tą Orlą Percią”, zachowując wysoki poziom zatrudnienia, bezpieczeństwo finansowe i bezpieczeństwo energetyczne, a z drugiej strony rzeczywiście w najbliższych kwartałach doprowadzić do obniżenia poziomu inflacji, która jest bardzo wysoka i niebezpieczna dla naszej gospodarki”, stwierdził premier RP Mateusz Morawiecki.

Podczas Forum prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oceniała, jak w obecnych czasach wygląda sytuacja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

„Ostatnie kilka lat jest naprawdę bardzo wymagających. Najpierw COVID, wychodzenie z COVID, teraz czas wojny, a więc działania na rzecz uchodźców, sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja, wzrost kosztów utrzymania. Ja widzę to w takiej szerokiej skali, dlatego że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rzeczywiście jest takim odzwierciedleniem wszystkich procesów społecznych i gospodarczych, które się dokonują.” – powiedziała Uścińska.

Jak podkreśla Prezes ZUS, poziom pokrycia bieżących wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek wniósł w pierwszej połowie roku ponad 84%, zaś w samym drugim kwartale pokrycie wynosiło ponad 86% i był to najwyższy wynik w historii. Jak zaznacza, jest to spowodowane dobrą sytuacją panującą na rynku pracy oraz małym wskaźnikiem bezrobocia.

„Bierze się to z następujących uwarunkowań ekonomicznych. Po pierwsze niski poziom bezrobocia, a więc wysoki wskaźnik zatrudnienia. Dalej mamy wzrost wynagrodzeń, bo składki płacimy od wynagrodzenia, od dochodów. Jeżeli one są wyższe, to my ich więcej pobieramy, a więc generalnie te czynniki wpłynęły na ten dobry, bardzo dobry pobór składek, a co za tym idzie mniejsze wykorzystanie też dotacji z budżetu państwa.” – dodała.

Profesor zwróciła uwagę, że wprowadzenie e-Urzędu, automatyzacja systemu to przyszłość administracji oraz znaczne obniżenie kosztów obsługi.

„Usprawniliśmy informatykę i od stycznia stworzyliśmy nowoczesne centrum świadczeń na rzecz rodziny. Mamy ponad 20 milionów wniosków, które obsługuje 100 osób. Oczywiście najpierw zainwestowaliśmy w rozwiązania informatyczne, stworzyliśmy kreatory wniosków. To jest kierunek budowania e-Urzędu. Musimy mieć tą zdolność, że nie tylko obsługujemy te tradycyjne świadczenia emerytalne, rentowe, zasiłkowe, ale byliśmy też w stanie udźwignąć 8,5 miliona spraw w okresie pandemii m.in. postojowe, zwolnienia itd. Unowocześnić się, postawić pewnego rodzaju warunki, jak prawo ma wyglądać, żeby były automatycznie składane wnioski online i w końcu podjąć odważną decyzję, że tworzymy ten filar nowoczesnego ZUSu i wypłacamy te świadczenia na rzecz rodziny.” – mówiła.

W Karpaczu dyskutowano również nad wprowadzeniem nowoczesnych technologii, które pozwalałyby produkować energię ze źródeł odnawialnych i zagwarantowałyby stabilność energetyczną Polski. Swoje plany przedstawiły takie firmy jak PKN Orlen czy KGHM Polska Miedź. Obie Spółki swoją przyszłość wiążą z inwestycją w małe reaktory jądrowe SMR oraz wodór.

„Dzisiaj w strategii Orlenu długoterminowo mówimy elektrownie jądrowe i elektrownie zeroemisyjne, głównie morska energetyka wiatrowa.” – zaznaczył Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen.

„Patrząc na to, co dzieje się na rynkach energii elektrycznej, co ma związek z kryzysem na Ukrainie, ale też wojną energetyczną, którą Rosja wytoczyła Europie i Światu. Jedyną odpowiedzią na stabilność energetyczną w Polsce jest energia jądrowa.” - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.


Polecamy materiał filmowy w oknie poniżej.

Telewizja Republika

Wiadomości

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

Najnowsze

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”