Palenie dla bogaczy. Unia planuje wprowadzić olbrzymią akcyzę

Komisja Europejska zamierza podwyższyć o ponad 250 proc. akcyzę na papierosy i część wpływów przeznaczyć na wspólny budżet UE. Szwecja już powiedziała „nie", a eksperci mówią, że dzięki temu wzrośnie przemyt i szara strefa – pisze „Rzeczpospolita". W Polsce co 15. papieros pochodzi z nielegalnego źródła.
Palacze stracą, budżet państw i UE zyska
KE chce drastycznie podnieść akcyzę nie tylko na papierosy. Na liście znalazły się także tytoń do skręcania i pozostałe wyroby, które w składzie mają tytoń. Nieoficjalne informacje mówią o wzroście minimalnej akcyzy nawet o ponad 250 proc. To dałoby państwom unijnym nawet 15 mld euro rocznie, jednak część z tej kwoty miałaby wpływać do kasy centralnej. Pomysł, popierany m.in. przez Niemcy i holenderskiego komisarza ds. podatków Wopke Hoekstrę, spotkał się jednak z ostrym sprzeciwem Szwecji – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Sztokholm nie chce, aby do podwyżki włączono saszetki z nikotyną typu snus, czyli produktu dopuszczonego do sprzedaży wyłącznie w Szwecji i wykorzystywanego w jej narodowej strategii walki z paleniem. Szwedzka minister finansów Elisabeth Svantesson, zdecydowanie odrzuciła propozycję Brukseli i spuentowała jasno: „całkowicie nieakceptowalna".
Projekt nie został jeszcze opublikowany, ale media już informują, że Komisja chce wyrównać minimalne stawki akcyzy na różne wyroby tytoniowe. Będzie to oznaczało ogromny wzrost obciążeń dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ceny papierosów są znacznie niższe niż na Zachodzie.
Eksperci: wzrośnie szara strefa
Jest także reakcja ekspertów, którzy ostrzegają, że polityka KE może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Polska, która od lat ograniczała szarą strefę tytoniową (z 18,3 proc. w 2015 r. do 3,6 proc. w 2023 r.), w 2024 r. zanotowała jej wzrost do 4,3 proc., a na początku 2025 r. nielegalne papierosy stanowiły już 6,6 proc. rynku. Legalna sprzedaż w I kwartale 2025 r. spadła nawet o ponad 15 proc. – pisze dziennik.
Źródło: Republika, Rzeczpospolita
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X