Przejdź do treści
22:11 Ukraina proponuje Rosji zawieszenie ataków przy pomocy dronów i rakiet dalekiego zasięgu na infrastrukturę cywilną przez co najmniej 30 dni, z możliwością przedłużenia tego okresu - przekazał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Unia Europejska uzależniona od Chin - szczególnie od ich surowców [wideo]

Źródło: canva.com

Metale ziem rzadkich wykorzystywane są przy produkcji wiatraków i fotowoltaiki. Obecnie uzależnieni jesteśmy prawie w stu procentach od ich importu. Największe zasoby tych surowców posiadają kraje Azjatyckie i Afryka, a Europa odpowiedzialna jest za zaledwie 1% odzysku. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się debata pt. „Surowce krytyczne”. Eksperci dyskutowali o tym, jak import metali ziem rzadkich wpłynie na transformację energetyczną, a także o niekorzystnym wpływie tych surowców na środowisko.

Jak tłumaczył podczas debaty prof. Stanisław Prusek z Głównego Instytutu Górniczego uchwała Rady Ministrów z marca ubiegłego roku przedstawiająca politykę surowcowa państwa do roku 2050, definiuje surowce strategiczne jako te o podstawowym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki oraz zapewnieniu potrzeb bytowych społeczeństwa, oraz jako te, które są ważne i niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, oraz innowacyjnych technologii. Surowce krytyczne określono zaś jako surowce strategiczne, ale o bardzo ograniczonym dostępie.

Tomasz Rogala Prezes PGG podkreślił, że Polska, wdrażając odnawialne źródła energii, niezbędne do przeprowadzenia transformacji energetycznej zamieniła 40% uzależnienie się od Federacji Rosyjskiej, na pond 90% uzależnienie się od krajów Azjatyckich czy Demokratycznej Republiki Konga, które posiadają największe zasoby surowców krytycznych niezbędnych do produkcji wiatraków czy fotowoltaiki.

Bezpieczeństwo surowcowe jest to cel główny polityki surowcowej państwa. Bezpieczeństwo rozumiane jako zagwarantowanie dostępu do surowców zarówno krajowych, jak i tych importowanych. [..] Przygotowaliśmy wykaz złóż kopalin, które mogą być przydatne do produkcji surowców krytycznych. I tutaj nasza krajowa baza powiedzmy sobie uczciwie, jest uboga. W związku z tym bardzo istotnym elementem jest współpraca międzynarodowa w zakresie zapewnienia dostępu do surowców” – mówił Tomasz Ryba, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Geologicznego i Polityki Surowcowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jak zaznacza Magdalena Wdowin prof. Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN eksploatacja pierwiastków ziem rzadkich ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Przede wszystkim jest to dewastacja terenu, a przy eksploatacji stosuje się liczne związki chemiczne szkodliwe dla wód.

Chiny po eksploatacji na swoich obszarach mają już 10% zdewastowanych terenów rolniczych i 80% skażonych wód powierzchniowych. Należałoby się zastanowić, jak wpłynie to na restrykcje Unii Europejskiej. Czy my rzeczywiście jesteśmy gotowi na to, żeby wydobywać pierwiastki ziem rzadkich?” – dodała.

Tomasz Rogala wskazuje, że bez udziału chińskiego nie ma możliwości przeprowadzenia transformacji energetycznej. Na razie na szczeblu europejskim powstały jedynie regulacje, które należy wdrożyć, aby zabezpieczyć dostęp do metali ziem rzadkich. Mówią one, że w 2030 roku 10% metali ma być wydobywane w Europie, 30% odzyskiwane, a następnie zabezpieczane w dostawach. Jednak na ten moment recykling metali ziem rzadkich wynosi w Europie zaledwie 1%.

To będzie proces, on będzie trwał wiele, wiele lat. Na chwilę obecną nie ma ani jednej dużej kopalni metali ziem rzadkich. Istnieją jedynie założenia, że pierwsza kopalnia powstanie w Skandynawii, ale ruszy najwcześniej za 10 lat” – mówił.

Według Prezesa PGG powinniśmy wrócić do założeń polityki zrównoważonego rozwoju.

Dopóki nie uzyskamy niezależności, dopóki nie będziemy mieli technologii recyklingu, dopóki nie będziemy rzeczywiście wytwarzać energii w sposób niezależny, nie powinniśmy tak łatwo odcinać się od źródeł energii, którą już posiadamy. Mówimy tutaj o dwóch węglowodorach, czyli węglu i gazie” – powiedział.

 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Kowalski: Będziemy bezwzględnie rozliczać Tuska, Bodnara i Giertycha

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. O godz. 21:30 zapraszamy na wydanie specjalne do Telewizji Republika

1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego – konferencja w Trybunale Konstytucyjnym

Najnowsze

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu