Przejdź do treści
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Airbus i Boeing przyspieszają produkcję i... testują tworzywa

Źródło: produkcja samolotów z tworzyw sztucznych - x.com/@Boeing

Giganci lotniczy Airbus i Boeing przygotowują się do znacznego zwiększenia tempa produkcji samolotów nowej generacji. Firmy planują osiągnąć poziom około 100 maszyn miesięcznie, przy jednoczesnym badaniu możliwości wykorzystania lżejszych materiałów plastikowych i zautomatyzowanego montażu, jak poinformowały agencję Reuters źródła branżowe.

Chociaż oficjalna premiera nowych modeli, które zastąpią obecne serie Boeing 737 i Airbus A320, jest jeszcze odległa, obie firmy podczas niedawnych targów technologii kompozytowych w Paryżu, zadeklarowały postępy w badaniach nad materiałami, z których mogłyby być zbudowane przyszłe samoloty – i jak można je produkować szybciej.

„Celem jest zarekomendowanie najlepszej drogi przejścia... do następnego programu samolotowego” – powiedział Randy Wilkerson, przedstawiciel Boeinga w projekcie NASA HiCAM, skoncentrowanym na produkcji wielkoseryjnej.

Obecne modele są budowane głównie z aluminium, z wykorzystaniem metod udoskonalanych przez dziesięciolecia. Jednak materiały kompozytowe, już szeroko stosowane w dużych samolotach, takich jak Boeing 787 czy Airbus A350, są obecnie brane pod uwagę także w mniejszych samolotach pasażerskich, ze względu na ich lekkość i zalety aerodynamiczne. Materiały te wymagają jednak obecnie powolnego i kosztownego procesu produkcyjnego, obejmującego specjalne piece ciśnieniowe (autoklawy).

Aby sprostać rosnącemu popytowi, Airbus i Boeing analizują szybsze rozwiązania produkcyjne, w tym zaawansowane tworzywa sztuczne, takie jak termoplasty. Trwające badania zakładają produkcję 80 samolotów miesięcznie dla każdej z firm – ponad dwa razy więcej niż Boeing produkuje obecnie i powyżej obecnego celu Airbusa, wynoszącego 75 sztuk. Źródła Reutersa podają jednak, że obaj producenci dążą nawet do tempa 100 samolotów miesięcznie – co odpowiada budowie samolotu na około 200 miejsc co kilka godzin.

 

Termoplasty – klucz do szybszej produkcji?

Jest to poważne wyzwanie dla branży, która wykorzystuje materiały kompozytowe od lat 70., ale nigdy na taką skalę. Do tej pory konstrukcje dużych samolotów, takich jak model 787, były wykonywane z kompozytów termoutwardzalnych (termoset), które wymagają powolnego przetwarzania w autoklawach. Nowe podejścia koncentrują się na materiałach takich jak termoplasty, które można szybko podgrzewać i kształtować.

„Można go stopić i nadać mu dowolny kształt” – wyjaśnił Lukas Raps z Niemieckiego Centrum Kosmicznego (DLR).

Materiały te mogą być zgrzewane za pomocą zaawansowanych metod, takich jak ultradźwięki, zamiast być mocowane nitami lub śrubami tytanowymi, co zmniejsza wagę i koszty produkcji. Ponadto, potrzeba stosowania autoklawów znacznie się zmniejsza, oszczędzając czas i energię.

„Nie ma wątpliwości, że termoplasty oferują możliwości, których nie mamy w przypadku materiałów termoset” – powiedział York Roth, główny badacz w Airbus Germany.

Nawet jeśli zgrzewanie zamiast mocowania mechanicznego może stwarzać problemy z certyfikacją, jest prawdopodobne, że przyszłe modele samolotów będą łączyć różne technologie i podejścia.

Chociaż przemysł lotniczy stanowi tylko niewielką część globalnego rynku materiałów kompozytowych, ma znaczący wpływ na innowacje i badania. Oficjele podkreślili, że nie ma jeszcze konkretnego planu wprowadzenia nowego modelu samolotu na rynek, w kontekście wrażliwych inwestycji i niedawnych problemów w łańcuchach dostaw, szczególnie w Boeingu.

„Ten model demonstracyjny nigdy nie był przeznaczony do lotu, ale został stworzony, aby zmaksymalizować proces uczenia się” – wyjaśnił Roth podczas konferencji.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Najnowsze

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska