Rodzice od 1 lipca do 30 listopada mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie na wyprawkę dla dzieci rozpoczynających rok szkolny. 300 plus wypłacane jest w ramach programu “Dobry start” działającego od 2018 roku.
Zgodnie z danymi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od 1 lipca wypłacono już ponad 3 mln świadczeń na łączną kwotę 910 mln zł. Resort szacuje, że ponad 4,4 mln dzieci skorzysta w rządowego wsparcia.
Dotychczas beneficjenci aplikowali o wsparcie w gminnych i powiatowych centrach pomocy rodzinie. Od tego roku usprawniono ten system i można to zrobić wyłącznie elektronicznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie będzie wypłacane na rachunek bankowy.
Rodzice są bardzo zapobiegliwi i mimo, że jeszcze trwają wakacje, już złożyli ponad 2,6 mln wniosków o świadczenie #DobryStart dla ponad 3,7 mln dzieci.
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) August 25, 2021
???? Wnioski drogą online można składać do 30 listopada. ⏳⌛ poprzez PUE #ZUS, portal Emp@tia lub przez serwisy bankowe. pic.twitter.com/kNHa8HSOzf
Rodzice mogą złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub skorzystać z portalu Emp@tia należącego do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Można to też zrobić za pośrednictwem banku. Banki, które umożliwiają składanie wniosku o świadczenie 300 plus przez swoje serwisy, to: Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, BNP Paribas Bank Polska Nest Bank, PKO Bank Polski SGB-Bank i niektóre banki spółdzielcze.
Pomoc urzędników ZUS
To rozwiązanie wymaga posiadanie profilu zaufanego. Warto go posiadać, bo daje on możliwość skorzystania z wielu mobilnych ułatwień, m.in. dostęp do platformy e-pacjent.
Placówki ZUS zapewniają, że udzielą rodzicom potrzebnego wsparcia przy składaniu wniosku.
W odpowiedzi na problemy osób, które nie posiadają dostępu do komputera, a wypełnienie elektronicznego wniosku stanowi dla nich wyzwanie, uruchomiono mobilne punkty ZUS. Urzędnicy pomogą w niektórych placówkach Poczty Polskiej, urzędach miast, gmin, ośrodków pomocy społecznej czy domach kultury.
???????????? Rodzice i opiekunowie przesłali już 2,5 mln wniosków o #DobryStart na ponad 3,6 mln dzieci.
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) August 23, 2021
???? Wnioski o świadczenie można składać do 30 listopada br. za pośrednictwem:
✅ bankowości elektronicznej,
✅ portalu Emp@tia,
✅ PUE @zus_pl
ℹ https://t.co/GrolQMXEzp pic.twitter.com/U7dy3GrwpD
Przejęcie obowiązków związanych z przyznawaniem świadczenia przez ZUS usprawni procedurę oraz zmniejszy wydatki związane z obsługą całego przedsięwzięcia.
Warto wiedzieć, że 300 plus nie jest ograniczone żadnymi kryteriami dochodowymi. Świadczenie przysługuje raz w roku każdemu dziecku uczącemu się w szkole, aż do momentu ukończenia 20. roku życia oraz uczącym się niepełnosprawnym do 24 lat. Na wsparcie mogą liczyć również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych.
Istotnym warunkiem przyznania wsparcia jest wskazanie szkoły, do której będzie uczęszczać dziecko. Uczeń oczekujący na decyzję placówki ma możliwość złożyć wniosek dopiero po otrzymaniu miejsca w szkole.
#Kraj | Program „Dobry start”. Jest porozumienie ZUS, Poczty Polskiej i KRUS w ramach obsługi wniosków.#włączprawdę #TVRepublika https://t.co/dcS32Juu1n
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) June 23, 2021