Przejdź do treści
Neuroróżnorodność w miejscu pracy. Sprawdź, jakie daje korzyści! [wideo]
canva.com

Neuroróżnorodność to odmienny sposób funkcjonowania naszego układu nerwowego. Osoby neuroróżnorodne inaczej widzą i postrzegają otaczający nas świat, posiadają również wiele wyjątkowych cech i umiejętności. Firmy coraz częściej dostrzegają potencjał w budowaniu różnorodnych zespołów, które się wzajemnie uzupełniają. Eksperci zaznaczają, że wprowadzenie neuroróżnorodności w biznesie wymaga zaangażowania, ale to również szansa na szybszy rozwój i długoterminowe korzyści.

Jak wskazuje prof. Dorota Żołnierczyk-Zreda, kierownik pracowni psychologii w zakładzie ekonomii CIOP PIB, neuroróżnorodność nie jest nowym pojęciem. Są to szeroko rozumiane różnice indywidualne między ludźmi. 

Z kolei Beata Domańska, psycholog, psychoterapeuta, diagnosta w klinice Psychomedic zaznacza, że pojęcie neuroróżnorodności jest zamienne do zaburzeń neurorozwojowych. W pojęciu tym mieści się zarówno pojęcie autyzmu, ADHD, dysleksja, dysgrafia, dysortografia czy dyskalkulia. „Jest odmienny sposób funkcjonowania układu nerwowego. Ludzie neuroróżnorodni inaczej widzą, postrzegają i czują świat. To przejawia się w wielu obszarach, m.in. chodzi o wzajemność w kontakcie, o podążanie za wątkami, o czytanie emocji, o wzajemność w kontaktach interpersonalnych” – dodała. 

Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A. podkreśla, że KGHM jest nie tylko globalnym liderem, jeżeli chodzi o materiał wydobywczy, ale również posiada zaplecze wysoko wykwalifikowanych pracowników, posiadających różne umiejętności, doświadczenia i kompetencje. 

„Neuroróżnorodność to umiejętność korzystania z potencjału osób, które niekoniecznie są wpisane w schemat. Szczególnie dotyczy to osób, które gdzieś tam funkcjonują, często poza relacjami społecznymi, ale mają unikatowe umiejętności. To są też elementy, które wpływają na rozwój indywidualny każdego człowieka i tak naprawdę żaden z elementów, na drodze począwszy od etapu edukacji po etap zawodowy, nie dostrzega właśnie potencjału osób, które często są właśnie „na marginesie”. – powiedział. 

Zdaniem Beaty Domańskiej osoby neuroróżnorodne posiadają wiele cech, których nie mają osoby neurotypowe, a które są bardzo pożądane przez wielu pracodawców. Do takich cech należy m.in. zdolność do fiksowania się na poszczególnych obszarach, drobiazgowe analizowanie, rozbieranie na czynniki pierwsze, dostrzeganie struktur i schematów, skrupulatność czy przywiązanie do rutyny i zdolność do wykonywania powtarzalnych czynności.  

W ocenie prof. Doroty Żołnierczyk-Zredy neuroróżnorodność oraz nasza odmienność psychologiczna jest niezwykle wzbogacająca dla każdego aspektu naszego funkcjonowania społecznego, również tego w biznesie. Wykorzystanie neuroróżnorodności w zespołach jest ogromną zaletą.  

Makuch zwraca uwagę, że neuroróżnorodność w biznesie to umiejętność wykorzystania potencjału osób, które nie mają lub mają ograniczone umiejętności społeczne. KGHM współpracuje z wieloma fundacjami, które funkcjonują w tym obszarze. Firma prowadzi również warsztaty i szkolenia, które mają za zadanie uczyć menadżerów, czym jest neuroróżnorodność, jak wykorzystać potencjał takich pracowników oraz jak wprowadzić takie osoby do swoich zespołów.  

„Im bardziej różnorodny zespół i więcej osób z ciekawymi cechami osobowości, doświadczeniem i wiedzą, tym bardziej efektywne działanie. Sięgając po takich ludzi wzbogacany nasz zespół, uzyskujemy świetnych fachowców i jesteśmy w stanie pokazać jeszcze lepsze rezultaty” – dodał.

Różnorodność jest bogactwem. Po prostu różnorodność daje człowiekowi wolność, swobodę, a różnorodność w biznesie daje szansę na rozwój” – powiedziała prof. Dorota Żołnierczyk-Zreda.

Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do obejrzenia!

Telewizja Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?