Około 100 tysięcy kredytobiorców może skorzystać ze wsparcia dotyczącego rat, a nawet jedna czwarta dłużników z wakacji kredytowych - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Z tego instrumentu będzie można skorzystać cztery razy w 2022 roku i cztery razy w 2023 roku. Daje to aż 8 miesięcy oddechu w spłacaniu rat. Niespłacone zadłużenie nie powiększy kolejnego, a wydłuży jedynie okres kredytowania - wyjaśnił z kolei premier Mateusz Morawiecki, prezentując projekt wsparcia kredytobiorców w ramach Tarczy Antyputinowskiej.
Projekt ustawy dotyczącej wsparcia kredytobiorców w związku z "putinflacją" będzie gotowy w ciągu kilku tygodni, by mógł zadziałać w wakacje.
Wartość wsparcia dla kredytobiorców w filarze "4 miesiące wakacji kredytowych w roku" to ok. 3 miliardów złotych rocznie przy przesunięciu dochodu, wartość wsparcia filara "Pomoc dla kredytobiorców z problemami" to 1,4 miliarda w 2022 roku i 2 miliardy złotych w 2023 roku, a z kolei wartość wprowadzenia nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u to ok. miliard złotych rocznie.
- Aby złagodzić skutki kryzysu i inflacji zdecydowaliśmy się na wielką obniżkę podatków - z 17 na 12% PIT i kwota wolna do 30 tysięcy złotych rocznie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - To są jedne z najbardziej szczodrych warunków podatkowych w porównaniu do wszystkich krajów Unii Europejskiej. - Obniżyliśmy podatek VAT na gaz, energię elektryczną, ciepło, paliwa, obniżka akcyzy i obniżka VAT na większość produktów spożywczych świadczą o tym, że podchodzimy do tego poważnie. To także dopłaty do nawozów, aby żywność w przyszłości była tańsza.