Klimat inwestycyjny jest lepszy – mówią prelegenci panelu inauguracyjnego Forum Wizja Rozwoju
Wojna na Ukrainie wywołana przez Putina wstrząsnęła światowymi rynkami i w dramatyczny sposób zmieniła los wielu ludzi. Nastąpił kryzys związany z dostawami surowców, szalejąca inflacja i migracja uchodźców. O agresywnej polityce Rosji debatowano podczas sesji inauguracyjnej VI edycji Forum Wizja Rozwoju. Spotkanie zatytułowane „Wyzwania z którymi zmaga się polska gospodarka w kontekście napaści Rosji na Ukrainę” – prowadził Adrian Klarenbach, dziennikarz Telewizji Polskiej.
W trakcie rozmów podnoszono wątek dywersyfikacji dostaw paliw, w tym szczególności gazu. W okresie jesienno-zimowym polscy obywatele narażeni byli na dezinformacyjne kampanie straszące ich, że zabraknie błękitnego paliwa. Wszystkie te postulaty, wielokrotnie powtarzane przez polityków opozycji, nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości. Polska zapewniła sobie odpowiednie zapasy i stworzyła nowoczesną infrastrukturę, która wzmacnia naszą suwerenność gospodarczą i bezpieczeństwo energetyczne. Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. powiedział: – W tym roku Polska wykazała się bardzo dużą zapobiegliwością i umiejętnością działania w kryzysie. W wątku energetycznym, gazowym, przez wiele lat przygotowań, przez doktrynę niezależności energetycznej, która była rozwijana w kancelarii świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i była rozwijana przez konsekwentne działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego, byliśmy systemowo do tej sytuacji przygotowani. Gdy inni zaczynali w momencie wystąpienia kryzysu, my byliśmy gotowi.
Głos w dyskusji zabrała również Magdalena Rzeczkowska, Minister Finansów. Polityk zwróciła uwagę, że polski rząd wdrożył wiele mechanizmów przeciwdziałających negatywnym skutkom rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów. Co więcej były to mechanizmy wdrażane z sukcesami. – Prezentując ostrożny optymizm – bo ostatnie lata nauczyły nas, że kolejne szoki nas nie dotkną. Mamy stabilizację, a nawet spadki cen, mamy spadającą inflację i wszystko wskazuje na to, że do końca roku powinna osiągnąć jednocyfrowy wynik – mówiła Minister Finansów.
Podczas spotkania padło wiele przykładów radzenia sobie z kryzysem, które pokazały, że administracja państwowa nie pozostawała bierna na ruchy ze strony Putina i zawirowania gospodarcze. Egzamin zdały również państwowe spółki, które zintensyfikowały inwestycje i zapewniły stabilne dostawy potrzebnych społecznie dóbr.
Swoje stanowisko zaprezentował również Pierwszy Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Paweł Nierada. – BGK od początku włączył się w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną. Wolontariusze BGK otoczyli opieką pierwszą falę uchodźców na Torwarze, organizując im posiłki, ubrania i zapewniając opiekę psychologiczną. Prezes wspomniał o wzorowej postawie Polaków w obliczu kryzysu. – Nasi rodacy udowodnili, że doskonale rozumieją, czym jest solidarność i nie pozostawali obojętni na cierpienie innych.
W dyskusji pojawił się również wątek transformacji energetycznej, której realizacja uderza w plany Putina.
Patronat honorowy nad VI Forum Wizja Rozwoju objął Premier RP Mateusz Morawiecki. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ENERGA Grupa ORLEN. Partnerami Głównymi są: Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. Partnerem+ jest Agencja Rozwoju Przemysłu S..A., Polskie Koleje Państwowe S.A., Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A., Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. Partnerami są: KGHM Polska Miedź S.A., Polski Holding Nieruchomości S.A., NASK, PERN S.A., PKO Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Rzecznik Finansowy, POLREGIO S.A., Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A., Instytut Finansów, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., HOTEL SOPOT, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.. Mikro Partnerami są: Poczta Polska S.A., Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Polskie Linie Oceaniczne S.A. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji ARP.
W partnerstwo merytoryczne nad Forum Wizja Rozwoju włączyły się: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Republika.