Przejdź do treści

Kiedyś PO chciała sprzedać Gdańsk Moskwie, dziś PO blokuje wielką fuzję

Źródło: canva.com/Telewizja Republika

Planowana przez rząd fuzja dwóch gigantów: Orlenu i Lotosu zostanie odsunięta w czasie. Liderzy senackiej opozycji przyjęli uchwałę o wstrzymaniu połączenia firm. Ich zdaniem - jest to sprzeczne z polskim interesem, ale zagraża również bezpieczeństwu kraju. - Senat wychodzi poza swoje kompetencje - ocenił Marek Pęk z PiS.

Przed posiedzeniem Senatu obstrukcję opozycji przewidywał wicemarszałek Marek Pęk z PiS. „Polska jest jedynym krajem w UE który ma dwa koncerny rywalizujące ze sobą w dziedzinie paliw - czyli Lotos i Orlen. Procesy konsolidacyjne są przeprowadzane na całym świecie. I to jest istota problemu - Senat próbuje zablokować powstanie silnego polskiego koncernu paliwowego!” – sygnalizował na Twitterze. To kolejna próba zablokowania fuzji Grupy LOTOS i PKN ORLEN. Nie udało się z demagogiczną uchwałą to teraz inicjatywa ustawodawcza antyrządowej większości. Senat wychodzi poza swoje kompetencje i próbuje zablokować działania poparte przez Rząd i 85% akcjonariuszy.” – wyjaśniał senator Pęk.

I tak się stało: Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, którego celem jest m.in. wstrzymanie fuzji Orlenu i Lotosu. Warunkiem transakcji jest sprzedaż części aktywów Lotosu, m.in. ponad 400 stacji paliw, które miałby kupić węgierski koncern MOL. Senacki projekt trafi teraz do Sejmu. Projekt poparło 53 senatorów (KO, KP-PSL, PPS, dwóch senatorów z Koła Senatorów Niezależnych, senator Porozumienia Józef Zając oraz dwóch senatorów niezrzeszonych: Stanisław Gawłowski i Jan Maria Jackowski). Przeciwko było 45 senatorów PiS.

Senacki projekt zakłada, że w przypadku wystąpienia przez Polskę z wnioskiem o podjęcie konsultacji w trybie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego (przepis ten przewiduje konsultacje w razie zagrożenia integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa któregoś z państw członkowskich NATO), w okresie 270 dni od dnia złożenia wniosku zakazuje się zbywania udziałów, akcji lub praw z akcji należących do Skarbu Państwa w spółkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym (przepis ten wymienia 30 największych państwowych spółek, w tym Grupę Lotos S.A.), a także należących do nich przedsiębiorstw lub wyodrębnione części przedsiębiorstw.

Oczywiście antyrządowa większość w #SenatRP niczego nie zablokowała - tylko nieudolnie próbuje - wbrew decyzjom demokratycznego rządu i ponad 80% akcjonariuszy. Senacki projekt trafi teraz do Sejmu i to do demokratycznej większości sejmowej należeć będzie ostatnie słowo... https://t.co/jdcQkyXgD8

— Marek Pęk (@Marek_Pek) April 28, 2022

W sierpniu 2020 r. PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. W połowie stycznia PKN Orlen, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską warunków dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos poinformował, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.

PAP

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa