Przejdź do treści
22:04 Departament Stanu USA: Rosji przeszkadza, że NATO powraca do odstraszania
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump

Źródło: Kanada ugięła się pod presją Trumpa - x.com/@MarkJCarney

Kanada wznowiła w poniedziałek negocjacje z USA w sprawie umowy handlowej – poinformował premier Mark Carney. W piątek prezydent USA Donald Trump zerwał rozmowy w związku z wchodzącym w Kanadzie w życie podatkiem od usług cyfrowych.

Carney powiedział, że decyzja o rezygnacji z podatku od usług cyfrowych, którą w poniedziałek rano podjął rząd Kanady, jest „częścią szerszych negocjacji” i dodał, że „jest czymś, czego oczekiwaliśmy (…), że będzie częścią końcowych ustaleń” - cytowały w poniedziałek wieczorem kanadyjskie media.

Premier dodał, że rozmawiał telefonicznie w niedzielę z Trumpem i zdecydowali, że negocjacje będą kontynuowane z założeniem, że zostanie dotrzymany uzgodniony termin zakończenia, 21 lipca.

Agencja The Canadian Press cytowała Carneya, który powiedział, że „nie ma sensu pobieranie podatku a potem zwracanie”. Niemniej, podawała agencja, część z firm, których podatek miał dotyczyć, podjęły decyzje o zapłaceniu podatku, choć nie został on jeszcze przekazany kanadyjskiemu urzędowi skarbowemu, Canada Revenue Agency.

W komunikacie rządu opublikowanym w nocy z niedzieli na poniedziałek napisano, że „rząd Kanady prowadzi złożone negocjacje z USA nt. nowego partnerstwa w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa (…) W ramach wsparcia dla tych negocjacji minister finansów François-Philippe Champagne oświadczył, że Kanada zawiesi Digital Services Tax (DST, podatek od usług cyfrowych) w oczekiwaniu na wzajemnie korzystne szerokie porozumienie handlowe z USA”. Minister finansów „wkrótce przedstawi legislację uchylającą ustawę o DST” - dodano w komunikacie.

Kanadyjski parlament wraca do pracy 15 września br.

Podatek został zapowiedziany już w 2020 r. w związku z tym, że wiele międzynarodowych firm działających na platformach cyfrowych nie płaci podatku w Kanadzie od dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży swoich usług Kanadyjczykom. Kanada chciała, by tego typu kwestie zostały uregulowane w międzynarodowym porozumieniu, ale dopóki to porozumienie nie zostało osiągnięte, ustawa o DST, która weszła w życie w czerwcu 2024 r. miała zapewnić pobór podatku.

Minister finansów zapowiadał w połowie czerwca, że Kanada nie zawiesi wprowadzenia DST. Do zerwania rozmów przez Trumpa doszło niecałą godzinę po tym, gdy Bloomberg podał w miniony piątek, że kanadyjskie ministerstwo finansów nie zrezygnuje z planów rozpoczęcia pobierania podatku.

Kanadyjski podatek od usług cyfrowych miał wynosić 3 proc. przychodów uzyskanych od kanadyjskich użytkowników platform cyfrowych i jest podobny do stosowanego przez m.in. Wielką Brytanię i Francję. Podatek dotyczył firm, które uzyskują w Kanadzie przychody w wysokości 20 mln dolarów kanadyjskich. Do poniedziałku firmy te miały wypełnić deklarację podatkową, podatek miał być naliczony wstecznie, od 2022 r. i dotyczyć takich firm jak Airbnb, Amazon, Google, Meta i Uber. Z końcem czerwca amerykańskie firmy miały do zapłacenia równowartość 2 mld dolarów amerykańskich podatku – podawały kanadyjskie media. Według szacunków, podatek miał przynieść budżetowi 7,2 mld dolarów kanadyjskich w ciągu pięciu lat.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Zła wiadomość dla polskich rolników. KE dogadała się z Ukrainą

Przemyt kokainy w Londynie. Operator dwa dni przestawiał kontenery

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump

Musk założy Partię Ameryki jeśli przegłosują budżet

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Brutalny atak na ochroniarza w Warszawie. Sprawca to 45-letni obywatel Azerbejdżanu

Niemiecka radna uderza w Ruch Obrony Granic i wzywa Tuska do działania

Najnowsze

Zła wiadomość dla polskich rolników. KE dogadała się z Ukrainą

Musk założy Partię Ameryki jeśli przegłosują budżet

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Przemyt kokainy w Londynie. Operator dwa dni przestawiał kontenery

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump