Przejdź do treści
Jesteś właścicielem ROD? Możesz dostać wsparcie z UE. Sprawdź ile [wideo]
canva.com

Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych mogą ubiegać się o wsparcie z unijnych środków finansowych w wysokości od 10 tys. do nawet 100 tys. zł. Pieniądze przeznaczone będą na działania związane z tworzeniem oraz odnawianiem terenów zielonych, mających na celu zwiększenie bioróżnorodności, ulepszenie obiegu wody oraz złagodzenie negatywnych zmian klimatu.

„Pieniądze przeznaczone będą na działania związane z ulepszeniem retencji wody oraz stworzeniem możliwości budowy nowej kanalizacji czy wodociągów. Fundusze pozwolą również na wyremontowanie części wspólnych, ścieżek oraz budowę placów zabaw i siłowni zewnętrznych” – mówił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Jak poinformował szef resortu, na realizację projektu przeznaczone jest aż 50 mln zł unijnego wsparcia, a za rozdysponowanie funduszy odpowiedzialna będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będą to środki pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2021. Wnioski będzie można składać od 30 maja w regionalnych oddziałach agencji. Czas na rozpatrzenie wynosi 30 dni.

„Stowarzyszenia nie będą musiały mieć wkładu własnego, całość środków, które od nas dostaną, będzie przeznaczona na realizację zadania, jaki sobie zaplanują” – mówi Halina Szymańska, prezes ARMiR.

ROD to miejsce pełniące nie tylko funkcję wypoczynkowo–rekreacyjną, zainteresowanie nimi szczególnie wzrosło w czasie pandemii, stały się popularnym miejscem spędzania czasu wolnego, spotkań z przyjaciółmi. Pełnią również funkcję estetyczną, jak i zdrowotną. Uznawane są za tzw. płuca miast.

„Rozwijają szeroki program uprawy warzyw. To wszystko przemawia za tym, żeby inwestować w ogrody, zakładać ogrody, utrzymać te, które już są” - mówi Eugeniusz Kordacki, prezes Polskiego Związku Działkowców.

„Musimy częściej myśleć o naturalnej zieleni oraz przestrzeni, która przyniesie nam oddech, odpoczynek, zdrowe środowisko i dobre samopoczucie.” – dodaje Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska.

Jak podaje Kordacki, w Polsce jest 4600 ogrodów, które należą do związku działkowców, ale jest również i grupa 250 ogrodów samodzielnych co daje około 1 mln beneficjentów.

W program zaangażowane są: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Dzięki tej inicjatywie, Ministerstwo Rolnictwa aktywnie wkracza do miast i to jest dla nas nowe wyzwanie.” – mówi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik.

Wszystkie zadania, które wykonane zostaną w ramach projektu, idealnie wpisują się w ogólne cele tak ważnego dla samorządów zrównoważonego rozwoju.

„Kierunek prozielony, prorozwojowy jest kierunkiem, kiedy w Polsce został wytyczony już dużo wcześniej. Teraz Europa mówi o tym, że trzeba wracać do małych gospodarstw, do mniejszych terenów, które uprawiamy, a przecież w Polsce ta specyfika jest już podobna. Pierwszy raz mogę powiedzieć, że kierunek Komisji Europejskiej jest zgodny z tym, co Polska realizuje już od dłuższego czasu” – uzupełnił minister rozwoju Grzegorz Puda.

Więcej w programie z serii "Biznes Polska". Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?